Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Недкова в сенките на думите

Стихосбирката „Евангелие на тревата“ е наследство за внуците и памет

Фрагмент от корицата на "Евангелие на тревата"

Със стихосбирката си „Евангелие на тревата“ Силвия Недкова дебютира като поет след 30-годишно писане на стихове.

„Като литературен публицист и човек съм убедена до ден днешен, че не бива литературният пазар да бъде заливан с плява. И понеже нямах достатъчно увереност, че стиховете ми са достатъчно добри, за да излязат на пазара, да го кажем по най-грубия начин, затова реших, че е по-добре да ги държа за себе си“, разказа Силвия Недкова в предаването „Графити по въздуха“.

Минали години от първите колебания и нейни неща попаднали в ръцете на писателя и поет Александър Секулов, неин редактор. „И благодарение на неговото окуражаване, на неговите думи: „Издавай, струва си!“, се реших най-после да оставя нещо, което за себе си наричам „наследство“ в най-милия и семеен смисъл, който човек може да си представи. Искам тази книжка някой ден да я четат внуците ми", сподели Недкова пред "Хоризонт".

За нея добрата поезия е съчетание от „ум, дух и душа“. „Знам много добре, че в моите стихове липсва един компонент и това е душата. Емоцията в смисъла на чиста емоция, инстинктивна, извън разума не е достатъчно в тях. Стихотворенията ми казват неща. В тях са затворени ключове, които трябва да бъдат отключени. Те са разумни. Те са по-скоро опит да се достигне до духа чрез разума“, обясни Силвия Недкова.

„Ние променихме начина, по който говорим, но не променихме начина, по който мислим и този сблъсък е много сериозен“, каза още Силвия Недкова, която смята, че технологиите са ни изпреварили, защото ние вървим "малко по-бавно, отколкото светът върви".

„И в опита си да го настигнем, някъде изоставяме сенките на думите, които трябва да водим с нас. И в момента говорим, без да влагаме смисъл – много често. Говорим малко повърхностно. Плъзгаме се отгоре и забравяме, че думите имат не едно, а много значения. Нямаме време за емпатия – това е много тъжно. Много бързо живеем. Някак си се ускори животът, много. И не остава време да почувстваш някой друг и нещо друго.“  

„Всеки ден се събуждам и си напомням: „Не си повече от стръкчето трева, не си повече от случайния човек, който дори може да те бутне на улицата… Ти си едно с всички!“ Това си казвам всяка сутрин. Усещането за цялост, за присъствие в цялото, за връзка с всяко нещо на земята, всяко нещо във вселената – тя, връзката, е неизличима. Всъщност това е Бог – връзката между всички неща.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53