Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Испанико” гостува с „Кармен магия” на сцената на Телавивската опера

Снимка: The Israeli Opera Tel Aviv

Има ли магия в едно балетно представление на „Кармен”, включващо както най-популярните арии от операта на Бизе, така и музика за китара на Енрико Мюрие? Така и се наричаше балетният спектакъл на трупа „Испанико“ от САЩ, която гастролира в Израел, а съвсем наскоро е била и в Русия на честване на годишнината от рождението на легендарната балерина Екатерина Максимова.

Винаги съм мислела, че не могат да ме изненадат с нищо в балета. Но ме опровергаха. Може би 10 минути от спектакъла,по време на едно от па де дьотата между Кармен и Хосе, двамата танцуваха самос китките на ръцете си. И всичко беше толкова вълнуващо и магическо, че оправдаваше названието на спектакъла. Хореографът Густаво Рамиресо Сансано - едно от легендарните имена на съвременния балет, доказа, че в нищо не се подчинява на общоприетото. В неговия спектакъл под звуците на Хабанерата на Кармен или на арията на Тореадора имаше ансамблови танци. Изцяло бе заличена линията с контрабандистите , но на музиката от хора на децата от първо действие на операта или на дуета на Фраскита и Мерцедес от трето, бяха поставени соловите танци на Кармен. Четири са па де дьотата в спектакъла. Три от тях бяха между красивата циганка и Хосе, като при последното той убива не само нея, но и себе си. Интересно бе, че докато на преден план течеше па дьо на Кармен с Тореадора,по същата музика встрани бе комичният танц на ревността от страна на другите девойки. Само 16 балетни артисти участваха в гастрола. По тази причина в повечето от големите ансамблови танци, които би трябвало да бъдат мъжки, наред с балетистите участваха преоблечени в мъжки дрехи балерини, които сесправиха нелошо с доста трудната мъжка хореография. По сценария войниците наподобяваха зомбита и имаха пируети и скокове при висящи сякаш безжизнени ръце. Доста интересно бе решението на сцената с коридата. На сцената бяха всички артисти без Кармен и Хосе. Всеки от тях имаше някаква длъжност като матадор, пикадор и естествено - тореадора. Но липсваше бикът и в момента,когато на сцената са появи егоцентричната в този спектакъл Кармен, стана ясно,че това е липсващото жертвено животно. Дори да не я бе пронизал ревнивият Хосе, тя не би останала жива под яростта на общественото мнение. Правеха впечатление както решените в черно-бяло от Давид Зелфин костюми,които напомняха за тореодорските графики на Пабло Пискасо, така и минималистичната, но изразителна сценография на Луис Креспо, при която всички декори приличаха на хартиени нагънати на хармоника листа, които приемаха най-различна форма. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52