„Загубата на един човешки живот е неоценима в парични средства. Но представете си, че едно дете, което е загинало в катастрофа, е можело да стане много добър учен, който да открие лекарство за рак или да спаси още 20 човешки живота в друга катастрофа…“, коментира Фидьова.
Социалният аспект от катастрофите остава подценен
Според нея социалният аспект на пътно-транспортните произшествия сякаш остава неоценим за обществото. Законодателството проследява съдбата на засегнатите от катастрофа до 30 дни след катастрофата във връзка с получените наранявания, но оттам нататък започват същинските последствия от една катастрофа, посочи още Банита Фидьова.
България остава на едно от първите места в Европа по брой на катастрофите, брой на загиналите и ранените. За миналата година обаче и на европейско ниво жертвите от катастрофи са намалели едва с 1% и ЕС изостава в преследването на целта за чувствително намаляване на жертвите от пътно-транспортни произшествия.
Катастрофите са предотвратими
Всяка катастрофа е предотвратима, тя не е инцидент, подчерта Банита Фидьова.
„Не можем да кажем само един е виновен, не можем да кажем за статистиката, че е вина на шофьорите, че не са достатъчно обучени, че нямат достатъчно практика или пътищата са лоши. За всеки случай имаме конкретна причина и тя е била предотвратима“, смята тя.
Мотото на тазгодишната кампания за безопасност на Европейска асоциация на жертвите от ПТП е „Животът не е резервна част за автомобил“.
Европейската федерация на жертвите от пътно-транспортни произшествия е създадена през 1991 година по инициатива на неправителствени организации, които работят основно с пострадали от катастрофи и членове на семейства, в които има загинали в ПТП. Организацията обединява 18 НПО от цяла Европа, но България няма организация, която да е покрила критериите да представлява страната ни.
Пострадалите от катастрофи не се нуждаят само от обезщетения
В България повечето подобни организации се занимават с обезщетенията, които се дължат на пострадалите при катастрофи, докато организацията на европейско ниво работи повече със самите пострадали след катастрофата – как се променя животът им, от какво имат нужда, колко много струва една катастрофа не само емоционално, но дори финансово за обществото като цяло, поясни Банита Фидьова.
Европейската федерация има и основна роля при формирането на политики, свързани с транспортната безопасност на глобално ниво, подчерта тя.
Еврофедерацията е и инициатор на Световния ден за възпоменание на жертвите на катастрофи, който се провежда всяка трета неделя на ноември.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..