Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На чаша лимонада и лимонови резенки или "Ела и виж как се е живяло през соц-а"

"Червеният апартамент" в центъра на София пази жив живота на сем. Петрови от 80-те години на XX век

4
"Червеният апартамент" в София
Снимка: Лъчезар Вълев

Пералня "Перла" и печка "Мечта" в кухнята, телевизор "Велико Търново" с бяло каренце и гарнитура с жълти космати губери в хола, пионерска униформа и колело "Балканче" в коридора. Заповядайте в "Образцовия дом" на българското семейство Петрови от 80-те години на XX век.
Ретро атмосферата оживява днес, през 2019 г., в "Червения апартамент" в центъра на София - пространство, което ни връща във времената на социализма у нас.

Тук не идваш като в музей, а по-скоро като на гости на семейство Петрови. Още от коридора те посрещат с усмивка и домашни чехли. Черпят те с лимонови резенки и чаша лимонада. Освен визуалноq в епохата се пренасяш и звуково. На гостите се дават слушалки с аудиогид, даващ информация за предметите в "Червения апартамент". 
Като гости ни посреща един от създателите на "Червения апартамент" - Стефан Огнянов, председател на Сдружение "Три Шест Пет". Другият човек зад проекта е арх. Валери Гюров от Gifted.

Предметите в апартамента са събирани от мазета, купувани по интернет и подарявани от приятели. "Необходими са известни усилия, за да докараш автентичност. Естествено, че никога няма да е точно както е било тогава, но сме се постарали да се доближим максимално до тази обстановка", казва ни Стефан.
Снимка:

Идеята за "Червения апартамент"

"Занимаваме се с туризъм. Провеждаме туристически обиколки в София и Пловдив. По време на тях често ни задават въпроси, свързани с тази епоха. За съжаление, у нас все още не съществува цялостен исторически музей, посветен на нея. Така узря идеята, че такова пространство трябва да има", обяснява Стефан и допълва: "Основната ни мотивация да създадем това място не е да предизвикаме дебат в обществото или оценка и преоценка. Ние просто искахме да информираме хората, които проявяват интерес към това. Освен чужденци доста българи проявяват интерес."

Към българските посетители Стефан се обръща така: "Ако сте живели през онова време - елате да изживеете спомените си отново, били те добри или лоши. Толкова години по-късно това би било полезно, за да си направите оценка или преоценка на вашия опит. Ако сте родени по-късно, е по-лесно - ела и виж как са живели твоите родители, баби и дядовци, за да знаеш откъде идваш и накъде отиваш."

Ето така живях, от това избягах

Според Стефан ако попитате десет души на улицата как беше по времето на социализма, пет ще ви кажат, че е било страхотно, а другите пет - че е било ужасно. Повечето българи, които идват тук, живеят в чужбина. Обикновено, за да покажат на своите половинки, приятели или на децата си в каква обстановка са израснали. Някои идват от носталгия, а други, за да покажат на близките си от какво са избягали.

Носталгия и емоция срещу трезва преценка

Питаме Стефан дали е възможно да бъде дадена обективна оценка за онова време извън носталгията и емоциите. "Не само, че е възможно, но е и необходимо да се случи", отговаря ни той и допълва: "Вече 30 години буксуваме на едно място и се караме за най-близкото ни минало. Само че, за да се случи това, човек трябва да се отдели от емоциите си и въпросът да бъде оставен на експерти историци, които работят с факти и документи, за да представят обективно историческата картина, отстранявайки всякакви емоции и лични убеждения и предубеждения. Това е крайно необходимо за нашето общество, за да продължим най-накрая напред."

Ние от "Изотопия" със сигурност ще продължим напред, а вие можете да чуете целия репортаж от посещението ни в "Червения апартамент" в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16