Франция полека изпраща лятото с равносметката за богата музикална реколта от тазгодишните фестивали. Най-важната лятна среща за света на операта - фестивалът в Екс ан Прованс, се запомни с нови участия, обещаващи млади гласове и нестандартни артистични визии. Например с "Тоска" от Пучини в съвсем необичайния прочит на Кристоф Оноре, решил да превърне главната героиня в бивша оперна дива и така една историческа изпълнителка на ролята на Флория Тоска - Катрин Малфитано, да предаде на сцената наследството на Ейнжъл Блу - една бляскава нова Тоска, изгряла в театъра на Архиепископията. Програмата се запомни и с изумителния сценичен спектакъл върху "Реквием" от Моцарт, но както се е изказал постановчикът Ромео Кастелучи, „при великия композитор всичко е театър.”
Отмина и една забележителна годишнина: ветеранът на френските оперни фестивали - този в Оранж, вписа в историята си 150-тото си издание, за което наред с репертоара от Моцарт и Росини покани Пласидо Доминго за една музикална "Испанска нощ".
С много международно участие, включително няколко български състава, протече поредният международен музикален фестивал в Силванес. Сгушеното в планинските склонове на Южна Франция бивше абатство е неподражаемо място за междукултурни срещи на певци и музиканти и за летен творчески отдих на меломаните, особено влюбените и отдадените на хоровото изкуство. Традиционната лятна академия за хор и оркестър, неизменно ръководена от диригента Мишел Пикмал, тържествуващо отпразнува 30-тата си годишнина с един концерт "Моцарт" - истинско преживяване за публиката.
В последните летни дни друга важна годишнина - 150 години от смъртта на Ектор Берлиоз, събра французите на едноименния фестивал в родния град на композитора - Ла Кот Сент Андре, около богата инструментална и вокална програма. Сър Джон Елиът Гардинър дирижира операта "Бенвенуто Челини", а Туган Сокиев - "Осъждането на Фауст". Програмата включваше повечето емблематични творби на композитора и първата част на операта "Троянци" - върха на оперното творчество на Берлиоз и на "трудностите на миценсцена", както е признал пред пресата артистичният директор на фестивала Брюно Месена, който планира втората част за следващото издание догодина. Затова пък публиката се забавлява с още един мизансцен: троянското селище, устроено в града, с шестметров троянски кон в центъра, около който, както е в легендата, посетителите можеха да пият и да танцуват до зори.
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..