Образованието трябва да се развива по посока на едно отваряне към света. Живеем в глобално общество и българските, и чуждестранните студенти няма да се затварят в един локален пазар на труда, а трябва да мислим в категориите на глобален пазар на труда. Това коментира професор Петя Кабакчиева, председател на Националната агенция за оценяване и акредитация и на Акредитационния съвет
"От друга страна, знаете, че има криза, демографска криза, която води до намаляване на броя на студентите. Една от възможностите е точно привличане на студенти български, пък и чуждестранни от другите страни", каза Петя Кабакчиева.
Има инициатива на ниво Европейски съюз, която се нарича "Европейски университети" с идеята студенти от различни университети, от различни страни да обиколят всички университети, включени в този консорциум и да получат така да се каже европейска диплома. Тази инициатива започва от октомври тази година със 17 консорциума, в които са включени такива университети, за съжаление България не е успяла да включи университет в такъв консорциум.
"Завършилите висше образование в страните от Европейския съюз между 24 и 34 години, целта е да станат 40 процента от цялото население. Нашата национална цел за 2020 година беше 36 %. В момента ние приближаваме, тя е 34, 7 %. Проблемът обаче е, че повечето висшисти са локализирани в така наречения Югозападен регион, разбирайте София. Там са близо 50 %. 50 % от населението в София на възраст от 24 до 34 години и околностите са висшисти. За сметка обаче, няма да Ви изненадам като кажа Северозападния район и Югоизточния район. Там хората с висше образование на тази възраст са два пъти по-малко- около 20 %. Ние имаме социални групи, които са много далеч от придобиването на висше образование. С други думи има реални социални неравенства в България, достъпът до висше образование", допълни Петя Кабакчиева.
Професор Петя Кабакчиева изрази несъгласие с тезата, че университетите в България са много и че трябва да се закрият някои от университетите.
"Провинциалните университети дават възможност на по-бедни деца от регионите, те все повече се превръщат в регионални университети да получат висше образование. Веднага ще ми кажете обаче, дали то е качествено. И сега това е другия проблем. Значи от една страна трябва да се работи според мен по посока на привличане на повече деца и от определени етнически групи, и от регионите, които споменах във висшето образование и това трябва да го направи средното училище. Трябва да има кандидат-студентски курсове там, които да подпомагат тези деца да влязат във висшето образование. Вторият въпрос обаче, тези регионални университети да гарантират едно добро качество на образованието. Сега излезе рейтинга, поредния рейтинг световен, в който само Софийският университет е в 1400 университети, най-добри университети в света", каза още професор Петя Кабакчиева.
Тези рейтинги измерват научни достижения.
"Нашите висши училища трябва да дават едно прилично, добро образование, професионално образование. Не всички могат и не е нужно да включват завършващите ги в научна работа, изследователски процеси."
Част от работата на Националната агенция за оценяване и акредитация е да отказва одобрение за обучение по определени специалности във висшите на училища.
"Трябва да кажа, че нашата агенция е акредитирана от Европейската агенция за осигуряване на качеството и е член на Европейския регистър, което означава, че всички акредитирани от нея университети имат легитимното право да обучават студенти в рамките на Европейския съюз, но това се отнася и за всички агенции, които са акредитирани в рамките на Европейския съюз и са част от този регистър, което означава, че и чужди агенции могат да акредитират висши училища у нас. Казвам това, защото случая, който нашумя, сега пак имахме известни проблеми да видим дали те ще бъдат преодолени, беше Европейският политехнически университет в Перник, на когото агенцията отказа акредитация, българската агенция, за сметка на това той получи от германска агенция", допълни професор Петя Кабакчиева.
Националната агенция за оценяване и акредитация има структура, наречена "Следакредитационен контрол", която периодично проверява дали са изпълнени препоръките дадени в началото на акредитационния процес.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..