Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международна конференция във Видин обсъжда опазването на градските забележителности

Музей "Кръстата казарма" във Видин
Снимка: bg.wikipedia.org
 

"Многообразие, пристан, градска среда" е мотото на международна конференция, която ще се проведе в събота и неделя (21-22 септември) във Видин. Организатор е Софийският дискусионен форум.

"По традиция Софийският дискусионен форум е поканил изключителни имена от Европа, от всички краища на Европа. Ще издам малка тайна- архитект Даниел Дюше от Франция, който в момента е главен архитект на историческия квартал "Льо Маре" в Париж, водещ е на сектора "Градове и територии" във Висшата школа по специализация и опазване на културното наследство. От Чешката република - архитект Петър Щепанек, който по настоящем е директор на държавния фонд за околна среда на Чешката република и господин Ричард Карлтън, д-р Карлтън от Университета в Ню Касъл, който в момента работи в области, които са свързани с аспекти на грънчарската технология, той е работил във всички страни от Балканите, единствено не в България", каза Петър Стойнов от Софийският дискусионен форум

Има нарастващо убеждение през последните десетилетия, че културното наследство освен ценност, която трябва да се опазва е и един мощен ресурс за развитие и за качество на живот. Тя прави средата привлекателна, тя привлича хора и инвестиции, тя развива културен туризъм, създава нови работни места. Това каза професор Тодор Кръстев почетен член на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места, познат като ИКОМОС.

"Видин е един много ценен исторически град. Той притежава тези качества. Започва още от келтско време под името Денония, след това Рим- Бонония, средновековието, крепостната система, Баба Вида, османският период, джамията, Конака, "Кръстата казарма", новото време, европейският сецесион, стилове, които се отразяват в прекрасния паметник Синагогата, ценни сгради по търговската улица и стига до модернизъм в неговата българска модификация. Освен това той има едно уникално разположение в мрежата на европейските културни маршрути. Всъщност Дунавският път е един ключов културен маршрут, по който тече културен туризъм", каза професор Тодор Кръстев.

Във Видин има 260 паметника и културни забележителности.

"За да се реализира тази роля на културното наследство, за която споменах в началото в един жив исторически град, тук не говоря за Помпей, който е мъртъв град и който си стои на място, говорим за град, който непрекъснато се развива, е необходимо при тези обстоятелства едно равновесие между опазване и развитие", допълни Тодор Кръстев.

По времето на прехода започна мощен строителен натиск към центровете на градовете, където са най-ценните терени, където са и паметниците на културата.

"И тогава някои прецениха, че опазването става пречка за развитие. Законът за паметниците на културата, който беше безкрайно остарял, 20 години продължи. Националният институт за паметниците на културата, който споменахте от 2000 човека стана 60 човека, за да станат 40 човека. Застрашено беше експертното начало, т.е. невъзможността на Института да създава примерно правила, режими. Системата за опазване се промени, тя стана силно концентрирана, с възможност за политически решения за паметниците на културата и със слаби местни власти. И като последици, вие  изброихте някои от тях- рушат се паметници, всеки ден срещаме новина за някакъв разрушен паметник, било в Пловдив, било във Варна, било в София, пожари от неизвестен извършител, небостъргачите, за които стана дума, неефективно използване на паметниците, минерални бани в София поемат съвсем други функции, изграждане на крепости до зъбер, които всъщност рушат автентичността", каза също Тодор Кръстев.

Повече можете да чуете в звуковия файл 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57