Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмът "Хаштаг агресия" призовава да спре насилието

Боксьорката Станимира Петрова участва във филма "Хаштаг агресия"
Снимка: БГНЕС

Документалният филм "Хаштаг агресия" ще бъде представен тази вечер в 18 часа в Музея на спорта на Националния стадион "Васил Левски" в София. 30-минутният филм с участието на млади спортисти, сред които боксьорите Даниел Асенов и Станимира Петрова, баскетболистът Асен Великов, младежки футболни национали, иска да напомни за ролята на семейството, на училището и на спорта за овладяването на тази опасна тенденция. Проектът е по идея на Асоциация "Докосни дъгата" и Министерството на младежта и спорта.

"Филмът "Хаштаг агресия" е едно продължение, естествено продължение на проекта на асоциацията, започнат миналата година от "Младите хора – бъдещето на България". Тогава създадохме, както знаете, песента "Агресия" с Дичо, Теди Кацарова и РДМК. И се роди идеята, покрай снимките на видеоклипа и създаването на песента, се роди всъщност идеята от общуването с младите хора за това, че ние трябва да покажем и да чуем тяхното виждане в три насоки – като агресори, като свидетели и като жертви. Филмът е с участието на много ученици от средно училище "Иван Вазов" в Плевен. Има психоложка, която обсъжда какви са мерките и какво точно е влиянието на спорта върху младото поколение", каза Денислава Ангелова от Асоциация "Докосни дъгата"

Агресията е не само в училището, тя е по улицата, и по стадионите.

"Това е показателно за дефицит на толерантност и хуманност в общуването и в семейството, и в училище. Знаете медиите, насилието, което съществува, и агресията, която виждаме в социалните мрежи, също влияе. За нас решението е спортът. Разбира се, има всякакви други похвати, с които бихме могли да работим – и в училище, и в семейството, но спортът е едно решение, за да може децата да изкарат, младежите да изкарат своята агресия. Да изкарат злобата, която съществува и която ни обзема все повече, защото знаете, че агресията това е злоба, завист, омраза, която е излишна. Тя трябва да се трансформира в човека за нещо добро и да го изгради като лидер", допълни Денислава Ангелова.

Филмът е насочен към младежите на възраст между 15 и 29 години. След премиерата ще бъде излъчен по БНТ.

Искрено се надяваме, че със спорт, с изкуство, с кино, с музика стигаме до все повече хора:

"С клипа миналата година постигнахме много голям резултат. Първо, тази песен вместо звънец бие в много училища. Имаше страшно много коментари от млади хора, от ученици. Тази песен е променила част от тяхното мислене, че им е дала желанието да кажат "не", "стоп", "аз не искам да бъда жертва", "не е необходимо това". И наистина не е необходимо да бъдем нито насилници, нито жертви", каза Денислава Ангелова от Асоциация "Докосни дъгата".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26