Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Саксофонистът Тихомир Кръстев: Джазът е демокрация и естетика

Тихомир Кръстев
Снимка: Ани Петрова

Ще ви поканим на една джаз вечер в столицата със саксофониста Тихомир Кръстев, който свири в биг бенда на канадеца Люк Хоримото в Монреал, а днес ще има среща с българската публика в столичен бар. Тихомир Кръстев е обиколил целия свят със саксофона си, преди да се установи в Канада. Там следва джаз в университета Конкордия в Монреал. А в момента свири във Fat Kid Big Band – една мултинационална формация, където страната ни очевидно има своето силно присъствие.

"Ами с Люк заедно учихме в Конкордия. Между другото – той също е саксофонист, винаги е искал да пише музика, да аранжира, и имаше тази идея в удобно за него време, когато събере достатъчно материали, да събере и биг бенд от музиканти", каза Тихомир Кръстев.

19 души участват в музикалния състав.

"Да. Пълен биг бенд. Може би малко повече с перкусии, с двама вокалисти – изборът на хора е изцяло негов, разбира се, но той ме покани, за което му бях благодарен. И общо взето, всички в ансамбъла сме и приятели, защото участваме в разни формации в Монреал, свирим с всякакви хора. Така че няма непознати лица между нас", допълни музикантът.

Участват хора от целия свят:

"Повечето са канадци, но, разбира се, има и хора с различен бекграунд. Интересно е, защото в тази музика, според мен, липсата на бариери само може да я улесни. Някак си да постави една хубава атмосфера за такава работа", каза Тихомир Кръстев

Винаги имам желание в музиката да присъства и традиционното, защото човек винаги изхожда от нещо, което други хора са постигнали и изградили като език, ако щете.

"Човек винаги трябва да стъпва на някакви традиции и само да надгражда. Няма как да измислиш нещо напълно ново. В този смисъл и аз винаги в моята музика се ръководя от това да използвам езика, ако щете, на предходни музиканти и да прибавя нещо от себе си".

Ето, днес е облачен ден, но приятен за мен, есенен.

"Ако сега пишех музика, може би тя щеше да звучи по един начин, а в друг ден – по съвсем различен. Но мисля, че в моето свирене и в интерпретациите се опитвам повече емоционално да подхождам, така интуитивно".

"Импровизацията я има във всеки момент, защото човек, докато е на сцената, около него има някаква енергия, която зависи от тези, които го слушат. Получава се една обща енергия в залата или мястото, където човек изпълнява музика. И не бих могъл да кажа кога, каква ще бъде енергията. Някак си даже, ако ми предстои някакво участие, не се замислям какво ще се случи толкова. Оставям се на това, като тръгнат нещата, да усетя накъде отиват", допълни Тихомир Кръстев.

"Публиката е винаги отворена, според мен, защото човек не попада някъде, където се случва нещо случайно. Ако имаш афинитет, отиваш на някакво мероприятие. Има нещо, което те подтиква да си там. Мисля, че публиката винаги е благосклонна към това, което ще се случи".

"Например аз свиря на саксофон и ако свиря с пианист само, това е доста различно, защото няма барабани, няма ударни инструменти и в същото време трябва да пресъздадеш някаква пулсация, която иначе би следвало да тече от барабаниста“, каза Тихомир Кръстев. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50