100 хиляди са пациентите с деменция у нас, като 75-80 на сто от тях са с Алцхаймер. Болестта засяга предимно хора над 65-годишна възраст, но има един контингент от 4-5 на сто, които развиват болестта преди 50-ата или 60-ата година, каза пред "Хоризонт професор" Пенко Шотеков, началник на Клиниката по нервни болести в Университетската болница "Свети Иван Рилски". На 21 септември се отбеляза Световният ден за борба с болестта на Алцхаймер.
"Съдовата деменция е свързана винаги с някакво сърдечно-съдово заболяване, най-често хипертонична болест, дълготрайна, нелекувана както трябва, или пък някаква сърдечни заболявания (най-често аритмия) и се дължи на лезии – увреди на мозъка вследствие на засягане на малките съдове на мозъка. Така че често пъти, като направим при един възрастен човек ядрено-магнитен резонанс, виждаме ги тези лезии, пръснати в централната нервна система. При тази вид деменция, първо тя се развива много по-бавно и постепенно. Освен това там ядрото на личността, както ние казваме "кой си ти, къде живееш какво правиш", винаги дълго време е запазена, докато се загубват паметовите функции и от за оперативната памет най-често. Това състояние може да продължи доста по-дълго време, отколкото една деменция, която е от дегенеративен тип, каквато е болестта на Алцхаймер".
Когато човек има нарушения на паметта, трябва да потърси лечение от невролог:
"В България има немного центрове, които се занимават с тези заболявания и които правилно насочват диагнозата и съответно лечение, ако е необходимо".
Болестта Алцхаймер се появява над 65 години
"Това, което съществува на пазара и което е утвърдено като лечение, това са медикаменти, които са три вида".
В момента има над 100 субстанции, които се изследват за лечението на това заболяване. Тук се навлиза дълбоко в биохимията на обмяната на клетката:
"Интелектуалният труд, социалните контакти подобряват състоянието или поне задържат заболяването. На възрастни хора ние препоръчваме, независимо дали имат някакви начални разстройства на кондицията. Първо, да поддържат много социални контакти. Да се събират с близки, познати на кафенце, с роднини, хоби- рисуване, готвене. Това хоби да го поддържат. Да се занимават с умствена дейност – четене на книги, на списания, на вестници, гледане на телевизия, коментиране на събития, решаване на ребуси. Не трябва да оставяме мозъка да мързелува".
Цялото интервю чуйте в звуковия файлВъв Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..