Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Флейтистът Мишел Мурагес: В квинтет "Мурагес" водеща е единствено страстта към музиката

Квинтет "Мурагес" в Пловдив


Есенното издание на Десетия международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" започна силно с дългоочаквано събитие - концерт на легендарния френски духов квинтет "Мурагес", в който свирят трима братя: Мишел, Паскал и Пиер Мурагес - флейтист, кларинетист и валдхорнист, обоистът Давид Валтер и най-младият член на ансамбъла - фаготистът Джорджо Мандолези. Италианецът е единствената промяна в първоначалния състав на "Мурагес", който през 2020 г. ще празнува 40 години на сцената.


з дойдох в квинтета последен преди 39 години. И това не беше случайно - аз мразех да свиря в духов квинтет, защото първите ми опити бяха кошмарни, не харесвах репертоара. Така че, когато през месец май 1980 г. Паскал Мурагес, кларинетистът, дойде при мен и ме попита не искам ли да свиря с него и братята му в ансамбъл, аз отговорих "Не!" През юли Мишел, флейтистът, ме попита: "Искаш ли да дойдеш и да свириш с нас?", аз казах "Не!" А през септември дойдоха и тримата братя заедно и буквално ме умоляваха - да направя поне един опит с тях. И когато най-накрая се съгласих и ги чух как свирят, аз си казах: "Ехаа, ако един духов квинтет може да звучи така, аз съм съгласен да съм част от него. Да започваме!" Това е смешното начало на нашата история като състав" - разказва обоистът Давид Валтер, който е автор на стотици аранжименти на творби за духов квинтет. Два от тях - на музика от Бетовен и Менделсон - прозвучаха и в Балабановата къща в Пловдив на 14 септември. Третата творба беше оригинална - "Малка камерна музика" от Хиндемит. Бурните аплодисменти и възторгът на публиката растяха с всяка следваща пиеса и музикантите отвърнаха с три биса.

"Има толкова много прекрасна музика за струнен квартет - естествено е да се насочим натам. Защото за духов квинтет има много произведения, но много често това не е качествената музика на епохата - понякога е скучна, или зле написана. За нас, за да продължим да съществуваме като състав, беше абсолютно наложително да имаме голям и хубав репертоар. Затова аз още от първата година с Мурагес започнах да аранжирам музика и скоро това се превърна в истинска индустрия", продължава той.

Флейтистът Мишел Мурагес споделя каква е рецептата за дълголетие на един камерен ансамбъл:
"Може би на първо място, че ние сме трима братя в основата, и второ, мисля, че най-важна е страстта. Страстта към музиката, към свиренето на камерна музика. Има значение и това, че Давид Валтер е изключителен аранжор и репертоарът ни днес е огромен - от струнни квартети до най-различни други ансамбли. Творчеството за духов квинтет е прекрасно, но не чак толкова обемно и не особено разнообразно. А това е затруднение за дългогодишните състави - ние не можем постоянно да свирим едно и също. Класически и особено романтичен репертоар за нас на практика почти не съществува, но благодарение на Давид Валтер сега можем да изпълняваме Менделсон, Дворжак, Брамс - невероятна музика."

Интервютата с Давид Валтер и Мишел Мурагес и документални записи от концерта на квинтет "Мурагес" в Пловдив чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Легендарните братя Мурагес откриват есенните Дни на музиката в Балабановата къща

Пловдив е Европейска столица на културата през цялата 2019 г., а една от важните музикални линии в календара с многобройни културни събития е международният фестивал Дни на музиката в Балабановата къща.  Десетото есенно издание започва на 14 септември с..

публикувано на 13.09.19 в 16:19
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри...

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола -..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До..

публикувано на 14.07.24 в 05:32