Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рамсес Гайего: Квантовите компютри могат да помогнат да се намери лечение на рак

Рамсес Гайего, изпълнителен заместник-председател, Quantum World Association
Снимка: Добромир Видев

Квантовите компютри са още бебета, но няма да чакаме десетилетия, за да пораснат. Тогава те ще решават проблеми, за които още дори не подозираме. Това каза Рамсес Гайего, изпълнителен зам.-председател на Quantum World Association, който бе гост на форум, посветен на киберсигурстта.

Асоциацията обединява професионалисти, фирми, хора от академичните среди, които имат желанието да разберат, че работата по създаването на квантови компютри преминава от лабораториите, от света на физиците и математиците, IT-тата, към една дисциплина, която все повече ще бъде предизвикателство.

„Едно от полетата, в които се работи е квантовата комуникация, сигурната комуникацията. Сигурността, че никой не може да се намесва по време на комуникацията. Да си сигурен, че ако казваш, че си ти, това наистина си ти. Имате съоръжения, технологии и методологии, които не само криптират, но и абсолютно осигуряват, че това си ти, системата, данните в нея са също осигурени“, каза Гайего.

По думите му вече и правителства инвестират в квантови компютри.

„Например Китай, Съединените щати, Канада, Австралия. Защо? Защото виждат, че границите на тайните в света могат да паднат много скоро. Представете си ядрената енергетика или стратегиите за защита на една държава, които военните правят. Неща, които са със значение за обществото. В момента в който можеш да ги „разкодираш“, става…уау“.

Сегашните технологии ще станат отживелица

„В момента използваме технология, която след влизането на квантовите компютри ще бъде отживелица. Нашата цел е да накараме обществото да обърне внимание на проблеми, които дори още не съществуват, проблеми, които днес не ги виждаме. Те ще бъдат решавани чрез този масивен източник на данни, който ще ги обработва и ще дава сила за да се решаваме проблемите“, каза Рамсес Гайего.

Според него квантовите компютри може да бъдат използвани в търсенето на нови молекули за лекарства, които могат да помогнат на хората да бъдат излекувани.

„Ето друг пример - отиването до Марс също може да бъде подпомогнато от квантов компютър. Отново - няма как да ви дам точен отговор за ползите, защото наистина квантовите компютри ще ни помогнат да решим проблеми, за които ние днес не можем да се досетим и не можем да си представим. Възможно е също да намерим начин - във  фармацевтичната индустрия, да намерим лечение на рак, на СПИН или, примерно, фармацевтичните компании да намерят най-късия път на едно лекарство до пазара, защото в момента подобни неща отнемат години заради тестването на много разработки."

Къде е Европа

„Европа е изгубена в тази квантова сфера. Европа си има други геополитически проблеми, географски проблеми. Но по въпроса за квантовите компютри - 2016 г. Европейският съюз се съгласи да инвестира един милиард, това са много пари. Но към днешна дата програмите като „Хоризонт 2020“… Европа се чуди на коя държава да даде от тези пари и какво всъщност да направи с тях. Например, в Австрия, във Виена има фантастичен център за квантова технология. И те вероятно биха заслужавали подобно инвестиране. Обаче в Барселона, в Испания, имаме при нас институт по светлина, който е водещ в света. И по тази логика си мисля, че и Барселона би заслужава пари“.

„Какво говорим за Белгия, Италия, България? Разбирате ли, Европа загуби в начина, по който да измисли по какъв начин да даде тези пари, на кого да се дадат. И докато ние в ЕС се чудим как да разпределим един милиард - долара ли са, евро ли са, само една лаборатория в Китай дава 10 милиарда, само една компания. И това вече наистина променя правилата на играта“, допълни Рамсес Гайего.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08