За първи път в Обетованата земя беше изпълнена операта „Савската царица“ на родения в Унгария композитор от края на деветнайсти век Карл Голдмарк. Със застъпничеството на Ференц Лист операта, която дълго преседяла в чекмеджето на композитора, е била показана във Виена, а след това оперните театри по света се надпреварвали да я поставят. В една от американските постановки пял дори Енрико Карузо.
В Израелската опера в Тел Авив бе показано концертно изпълнение на Будапещенската опера, като солистите бяха в изключително красиви костюми. Въпреки минимализма имаше и изненади от доста провокативната режисьорска интерпретация. По либрето Ассад - помощникът на цар Соломон, когото са изпратили да се срещне с придвижващата се към Ерусалим етиопка - Савската царица, се влюбва в нея, за което е наказан от еврейския цар с изгнание в пустинята. Но в тази постановка свенливият младеж е съблазнен от Савската царица, която дори сама признава, че е прекарала нощта с него и то по време на сватбата му със Суламит - дъщерята на първожреца. Става ясно защо цар Соломон изпраща по-младия си съперник в пустинята. От историята се знае, че от любовта между мъдрия Соломон и кокетната царица са произлезли етиопските евреи, един от които е негърът на руския цар Петър и дядо на великия поет Пушкин.
Чисто визуално изпълнителите на две от главните роли Естер Шимеги /като Суламит/ и Болдижер Ласло /като Ассад/, не подхождаха. Но щом запееха, зрителите забравяха за външния им вид. Затова пък и мецосопраното Ерика Гал в ролята на Савската царица – впрочем руса и синеока, и баритонът Карол Семереди в ролята на цар Соломон имаха визия, но има какво да се желае във вокално отношение. Може би защото бе концертно изпълнение, оркестърът също беше в главна роля. Музиката не е толкова непозната. Чували сме валсът от въведението към второ действие или музиката на пустинната буря като бисове на известни оркестри и изпълнители и в Израел, и в България. Безспорният фаворит на този гастрол в Израел бе диригентът Балаж Кочар.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..