Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вещиците от Витоша се включват в „Софийски магьосници“

Мартин Колев
Снимка: Иван Русланов

„Софийски магьосници“ се превърна в една от най-успешните български поредици. Към магическия свят на любимите герои читателите отново ще поемат с третата част „Вещиците от Витоша“. 

Авторът Мартин Колев определя произведенията си като градско фентъзи. „Обикновено става въпрос за големи градове като Москва, Ню Йорк, Лондон, а вече и София. Магическите същества или магьосниците живеят в тайна от другото население. Появяват се и митологични същества“, разказа Мартин за предаването „Изотопия“.

Голямата идея за „Софийски магьосници“ се появява преди около пет години. Мартин признава, че от дълги години иска да разкаже за своя личен свят на магията: „Обичам да чета творби с магьосници и битки от малък, но винаги, когато се е появявала такава поредица, която много ми е харесвала, се разочаровах от това, че тези истории се развиват в други държави“. Тъжно му е било и от това, че не е могъл да посети любимите си магически места по пътя към училище.

Относно сюжета на поредицата си Мартин повдига завесата: „Имаме история за магьосници, които живеят в София. Те са във враждуващи фракции, които се наричат зорници и здрачници, символизират светлината и здрача“.

Някои от тези магьосници започват да изчезват загадъчно и зорниците и здрачниците трябва да се обединят, за да разкрият загадката на изчезванията. Впоследствие се появяват самодиви, нестинарки, а вече и витошките вещици, обобщава младият писател. 

„Първоначално много ми се искаше да включа Витоша като някакъв по-голям герой в историята. Исках и Витоша да се появи, защото освен, че е символ на София, има и много интересна роля в пейзажа. Обикновено я възприемаме като украса на хоризонта, но когато отидем там, виждаме колко различна е атмосферата.“

Мартин много искал да включи в книгата и вещици. Магичните същества, носещи не толкова приятна слава, решава да ситуира именно на Витоша.

Изкуството е голяма част от израстването на Мартин Колев. Баща му също пише, а майка му се занимава с артистична дейност, преди да започне работа в читалище. Мартин е бил и книжар в една от големите вериги. Наблюдава отблизо връзката между книгата и читателя: 

„Да си говориш с хората директно, когато идват и си търсят нещо интересно за четене, е много полезно, защото имаш възможност да си говориш за книги.“ Едно от посланията, които разбира по време на битието си като книжар, е, че всеки един от читателите търси своя вид магия. Нещо, което да им помогне да избягат от сивото ежедневие. „Друго важно нещо, което открих тогава и продължава да ме напътства, е колко е важно да помниш, че никой не ти дължи времето си“, споделя Мартин Колев.

Още за неговия магичен свят чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09