Липсата на политически опит на екипа на украинския президент Володимир Зеленски тепърва ще води до още проблеми във вътрешен и международен план, прогнозира анализаторът от Киев Михайло Прудник.
В интервю за предаването "Събота150" той коментира стенограмата на разговора между Зеленски и американския президент Тръмп, която предизвика политическа буря в Съединените щати. За Киев скандалът не е чак толкова голям, смята Михайло Прудник, но допълва, че там също се задават доста въпроси по този повод.
"Президентът Зеленски неведнъж заяви, че никой не му е оказвал натиск и той не е против публикуването на стенограмата, но смята, че понякога разговорите на държавните лидери не би трябвало да са публични. Той мислеше, че администрацията на президента Доналд Тръмп ще публикува само американската част на юлския им разговор. Защото в украинската част има интересни реплики. Например, Зеленски критикува европейските страни, конкретно Германия и Франция, за недостатъчната финансова помощ. После се наложи да обяснява, че разговорът с Тръмп се е провел в труден период на отслабване на европейските санкции срещу Русия, конкретно - връщането й в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. От Брюксел веднага напомниха общата сума на помощта за Украйна - 15 милиарда евро, като отделни страни са предоставяли допълнителна финансова подкрепа."
След като стана ясно какво точно са си говорили лидерите от Вашингтон и Киев, мнозина се запитаха, ако така се поддържат приятелски отношения, как ли би звучал разговор на украинския президент с руския държавен глава, например.
Зеленски, в типичния си стил се опита да парира атаките и каза, че никой не може да му оказва натиск освен 6-годишният му син. Има ли все пак натиск и откъде е най-силен той:
"Мисля, че има натиск и той е от всички страни. И това се дължи на много фактори. Първо, Зеленски и екипът му са млади и неопитни политици. Именно липсата на дипломатически опит е предпоставка за това в чужбина да се стремят да се възползват, като се опитват да принудят Зеленски да играе по техните правила. Разговорът с Тръмп е типичен пример. Въпреки че и двамата казват, че няма никакъв натиск, от стенограмата става ясно, че Тръмп убедително моли и даже казва, че настоява за разследване на Байдън. Възможно е по този начин със Зеленски да разговарят и лидерите на Франция, Германия, Русия... Защото ние не знаем за какво си е говорил по телефона Зеленски с Макрон, с Меркел, с Путин. Администрацията на украинския президент не е многословна, както и самият президент. Само знаем, че се водят разговори.
Не бива да се пренебрегва и натискът на украинския избирател, който изисква от Зеленски незабавни действия. Той победи именно върху тази вълна. И сега не може да забави темпото. За съжаление това може да доведе до неминуеми грешки и геополитически провали."
Зеленски спечели президентските избори през април, а после партията му "Слуга на народа" постигна и убедителна победа на парламентарните избори.
Привържениците на Зеленски в Украйна смятат, че се справя много добре като президент и то именно защото не е професионален политик. Подчертават, че се радва на завиден рейтинг. Мнението на Михайло Прудник:
"Рейтингът на Зеленски засега остава висок. Причината е доста успешната работа на парламента и приемането на много закони, според тукашната формулировка това се случва в "турборежим". Има, разбира се, доста допълнителни обстоятелства. Повечето закони са приети набързо, без дълбок анализ и обсъждане. Не трябва да се забравя, че на такава огромна подкрепа в началото се радваше и предишният президент Петро Порошенко. Зеленски дойде на власт с помощта на популистки обещания - високи заплати за учителите, намаляване на данъците, подобряване на инвестиционния климат. И болшинството чака от него точно това.
Сигурно е, че рейтингът на Зеленски рано или късно ще започне да пада. Вече има доста недоволни от политиката му, най-вече малкият и среден бизнес. Вместо помощ от държавата предприемачите получават допълнителни проверки и глоби. Освен това виждаме липса на комуникация с пресата, съчетана с приемането на непопулярни закони. Така че със сигурност още в близките месеци броят на недоволните ще расте и рейтингът на Зеленски неизбежно ще пада."
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на стъпките на завиващата..
Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
От днес до 30 януари в Благоевградска област е обявена грипна епидемия и са въведени всички необходим мерки за ограничаване на разпространението на..