Фотографска серия, представя магическите морски фарове по българското Черноморско крайбрежие от Ахтопол до Шабла, може да бъде видяна в столичния Фотосинтезис Арт Център до 26 октомври. Автор на фотографиите е Владимир Спасов. Поредицата, заснета през месец март, е вдъхновена от двама немски архитекти, фотографи Бернд и Хилла Бехер.
Фаровете като магически символи
„Водата е източник на вдъхновение за мен и тя е моята муза. Затова фаровете са магически символи, обекти, донякъде живи същества“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ фотографът Владимир Спасов.
Идеята е да се покажат фаровете по един монументален начин, при който изпъква архитектурата.
„Има няколко големи предизвикателства от фотографска гледна точка за мен в заснемането. Нос Емине е едно магическо място, но шансът за снимане е много малък. Първо, защото фарът е почти на самия склон и няма място, където човек да отстъпи. Второ, защото там духа много вятър и безветрените дни са много малко в годината. Аз случих, че някак си дойде облак от изневиделица и ми спаси снимките на това място. Други предизвикателства - това е фарът в Поморие, който е на половин миля в морето.“
Има носталгичен момент при фотографиите на фарове.
„За щастие има хора, които ги стопанисват и моментът на изчезване се отдалечава, но кога ще стане не е ясно“, каза Владимир Спасов.
Фаровете привличат хората, привличат артисти
„Примерно Шабленският фар, не е ясно от кога е, но се знае, че 1850-а мисля, че е реконструиран последно. И го знаем в този вид, в който е.“
30 фара в изложбата
„В момента са показани 30 фара. Има още един, защото община Каварна отряза фара, който е в момента на изложбата и сложи друг на негово място. Нямам обяснение защо се случи това нещо. Може би има някаква причина. За мен предишният фар беше със специфична такава архитектура, той имаше вид на летяща чиния. В момента, както моряци ми казаха като го снимах, той прилича на силоз за жито и е пластмасов. Аз съм много нещастен и затова още не съм го показал.“
Интервюто можете да чуете в звуковия файл
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна. Организира се от издателство "Ентусиаст" и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..