Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Акад. Юлиан Ревалски:

БАН иска 20% по-високо заплащане на труда на учените

БАН чества 150 години от основаването си

| обновено на 02.10.19 в 19:37
2
Юлиан Ревалски
Снимка: БГНЕС

Българската академия на науките чества днес 150 години от основаването си. Най-голямата научна организация у нас е правоприемник на учреденото на 12-и октомври 1869 година в румънския град Браила Българско книжовно дружество.

Тържествата започнаха тази сутрин с изложба на Моста на влюбените на НДК. Тя разкрива разнообразието от постижения на българските учени в различни области - от природните и технологичните до хуманитарните и социалните науки, обясни председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски:

"Широката общественост в България да разбере ползата от науката, защото без наука няма добро образование, здравеопазване, няма национална сигурност, конкурентноспособна икономика".

По повод годишнината в научните институти се организират Дни на отворените врати. Броят на учените в академията днес надхвърля 2500 души. 

На тържествена церемония в Националния археологически музей просветният министър Красимир Вълчев награди 41 млади учени от БАН, които бяха отличени за своя изследователски принос.

Миграцията на млади хора е най-голямата загуба на национален ресурс, отбеляза той по време на церемонията: 

"Признавам, че се отнасям с известна завист към работата на учените, защото тя е работата, която е подчинена на любопитството, която те кара да се чувстваш щастлив. Но това не е достатъчно! Трябва да подкрепим в по-голяма степен системата научните изследвания, особено младите учени, освен с финансови средства, те да се чувстват по-пълноценни".

Председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски също изтъкна:

"Те са просто изключително ценен капитал за България и те могат само да допринесат със своята работа за просперитета на българското общество. Трябва да ги запазим". 

Финансирането - основен проблем

Финансирането на научните изследвания е основен проблем, каза в интервю за предаването „12+3“ председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски:

„Голяма част от изследванията, които се правят, имат нужда от съвременна инфраструктура, която е скъпа. Освен това тя после изисква поддръжка. За да се извършват някакви изследвания, са необходими определени материали, които също са скъпи. От друга страна е факторът заплащане на труда на учените“.

Той подчерта, че началната средна заплата в БАН е ниска – от порядъка на 800 лв.: "Към нея се добавят докторските и прослуженото време. Базовите заплати не са високи. Има доста колеги, които работят по допълнителни проекти, откъдето е възможно да се повиши възнаграждението, но те са с определен период на действие“. 

По думите му обаче в последните 2 години има подобрение в това отношение:

„2018 г. беше първата година, в която имаме по-голям бюджет от 2009 г. 10 години имаше недофинансиране, което се отрази на БАН и в голяма степен демотивираше учените. Сега тенденцията се е обърнала. Усещаме разбиране от институциите, но това трябва да продължи със същите темпове“.

БАН иска 20% увеличение на заплащането на труда

БАН предлага трудът на учените да се обвърже със средната заплата, но засега няма индикации това да се случи. Затова в момента се борим за солидно увеличение по отношение на процентите, за да може трудът на учения също да бъде адекватно заплатен, каза акад. Ревалски и уточни:

„Смятаме, че най-малко едно 20% би трябва да е увеличението на труда, за да се обере недофинансирането през годините“.

Акад. Ревалски посочи като най-голямо предизвикателство пред Академията да запази хората си и да привлече и задържи младите. По думите му след 5-6 години БАН ще загуби около 700 – 800 учени по чисто биологически причини.

Поредица от специални събития за годишнината

По повод годишнината БНБ пусна в обръщение сребърна възпоменателна монета. Предстои валидирането на пощенска марка и провеждането на поредица от специални събития, сред които са дни на отворените врати в институтите на Академията, научни конференции, семинари.

Кулминацията е тържествен концерт спектакъл, който ще се състои на 12-и октомври в зала 1 на НДК. На тази дата музеите и ботаническата градина на БАН ще бъдат с вход свободен за посетителите.

По повод годишнината в студиото на предаването „Преди всички“ гостуваха д-р Янко Николов от Института по астрономия и гл. асистент д-р Петя Илиева – Тричкова от Института за изследване на обществата и знанието. 

Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове. 


БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Над 10 сигнала за бомба в столични училища

Сигнали за поставени взривни устройства са получени по имейл в най-малко 16 училища в София. На места учебните занятия са прекратени и полицията претърсва сградите. До момента няма намерено нищо притеснително.  Сигналите са подадени в училища по имейл в няколко столични квартала. Най-много са получените сигнали в училища в кварталите "Хаджи..

публикувано на 27.03.23 в 12:29
Росица Матева

До днес избирателите с трайни увреждания могат да подават заявления за гласуване в подвижна избирателна кутия

Хората с трайни увреждания ще могат да гласуват на изборите на 2 април в 240 подвижни секции. Днес изтича срокът за подаване на заявления за включване в тях, напомни говорителят на ЦИК Росица Матева: "Тези избиратели, които имат трайни увреждания, които не им позволяват да гласуват в изборно помещение и са пропуснали да подадат заявление за..

публикувано на 27.03.23 в 12:26
Лъчезар Близнаков, главен инспектор от Пътна полиция

Наредбата за контролните точки разширява възможностите за отнемане на шофьорската книжка

Наредбата за контролните точки, която беше публикувана в Държавен вестник, разширява възможностите за отнемане на шофьорската книжка на водачи извършили нарушения. Това съобщи главен инспектор Лъчезар Близнаков от Пътна полиция. Нарушенията, които водят до най много тежки катастрофи у нас са тези, за които се увеличава броят на отнетите..

публикувано на 27.03.23 в 12:19
Димитър Маринов

Димитър Маринов: НЗОК е предложила промени за рецептите с лекарства, които не зачитат правата на пациентите

Димитър Маринов: НЗОК е предложила промени за рецептите с лекарства, които може навредят на пациентите Да отпадне правото на пациента да получи само част от предписаните по Здравна каса лекарства, а аптеките да бъдат задължени да отпускат или цялата терапия, или да не отпускат никакъв медикамент. Тази промяна може да залегне от 1 април в..

публикувано на 27.03.23 в 12:16
Пламен Димитров

КНСБ иска ръст на доходите за всички в бюджетната сфера с 10% от 1 юли

КНСБ настоява за ръст на доходите за всички работещи в бюджетната сфера с 10 процента от 1 юли 2023 година, за да се компенсира прогнозираната инфлация до края на годината. Президентът на синдиката Пламен Димитров коментира, че ако за една или за няколко години не се спазват 3 процента бюджетен дефицит, няма да се наруши дългосрочната фискална..

публикувано на 27.03.23 в 12:05

Разрешителни за лов ще се издават и електронно в обхвата на СЦДП

Разрешителни за лов ще се издават електронно в обхвата на Северноцентралното държавно предприятие (СЦДП), обхващащо областите Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград. Тестването на новата система започва на 1-ви май. Системата за електронно издаване на индивидуални разрешителни за лов е нова за страната ни и е разработена като..

публикувано на 27.03.23 в 11:52
Георги Събев

Георги Събев: 16,75 млн. евро за българското земеделие са крайно недостатъчни

Предвидената сума от 16,75 милиона евро за подпомагане на българското земеделие е крайно недостатъчна, за да се покрият загубите, които зърнопроизводителите трупат вследствие на безмитния внос от Украйна. Нивото на внос на слънчоглед е безпрецедентно, като ръстът само за една година е над двайсет пъти. Това обяви зам.-министърът на земеделието..

публикувано на 27.03.23 в 11:43