Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Габриела Семова: Няма равен достъп до общинската програма "Културно наследство"

2
Къщата с ягодите, която се намира на столичната улица „Сан Стефано” 6
Снимка: БГНЕС

Започва приемането на заявления за подпомагане на собственици на сгради, паметници на културата. Програмата "Културно наследство" на Столичната община е с бюджет от 300 000 лева.

"Доколкото аз съм запозната, помощта, която собствениците на паметниците на културата могат да получат, ще бъде равностойна на горе-долу една десета от разноските, които биха стрували цялото преустройство или консервация, или реставрация на сградата и се отнася до фасадите на архитектурни обекти. В този смисъл програмата е за архитектурно наследство, а не изобщо за културно наследство", каза пред БНР архитект Габриела Семова-Колева от Дружеството "Архитектурно наследство" към Съюза на архитектите в България и председател на ИКОМОС България.

Вероятно няколко сгради ще бъдат реставрирани

"Те са изчислили, че това е горе-долу равностойно на около 20 до 40 обекта, максимум, което означава, че те ще бъдат поне префасадирани - в смисъл, че фасадата им ще бъде консервирана или реставрирана. Ще бъде обновена, ще бъде заздравена, вероятно покривът ще бъде поправен, защото това е първото, което трябва да стане за такива сгради и след това да се пристъпи към по-нататъшна работа", каза архитектката в предаването "Хоризонт до обед".

Общината поема разходите за проектиране, собственикът ще получи строително разрешение

"Тази помощ ще бъде отпусната само и при положение, че собственикът ще се задължи в продължение на три години да изпълни проекта. Това означава, че средствата по изпълнение, които са останалите девет десети, собственикът трябва да ги има налични, за да може да осъществи тази дейност в рамките на три години", заяви тя.

И средствата, и подборът  на специалистите, и самите собственици са съсредоточени в общината

"Мисля, че равен достъп до програмата не е осъществен", категорична беше арх. Габриела Семова-Колева.

Тя предположи, че ще имат предимство сградите, в които има преобладаващо общинска собственост.

"И собствениците по някакъв начин ще бъдат принудени, ако искат да участват, да предприемат или да се съгласят с тези условия".

"Убеждението ми е, че ръководството на Общината се опитва наистина да управлява, да администрира процеса по опазване, който е много сложен, вместо да създава равностойни условия за провеждане на действена политика за защита на архитектурното ни богатство чрез равен достъп до него на всички заинтересовани страни. Равен достъп - това не е само собствениците на сградите, това са и всички експерти, които се занимават с наследство и които наистина разбират от тази материя. Това са в крайна сметка и всички граждани, които живеят в този град, и които са горди с това наследство", допълни архитект Габриела Семова-Колева.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17