Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Деков: Етажните собственици се противопоставят един на друг

Снимка: dnevnik.bg

Етажната собственост вече може сама да избира процента сградна инсталация, без да е нужно да иска предложения от топлинния счетоводител. Интервалът е между 20 и 40%. Това предвижда новата Наредба за топлоснабдяване.

"Ние продължаваме да вървим по този път, в който етажните собственици се противопоставят един на друг. Това е, този подход се използва и в момента при решаването на въпроса какъв процент трябва да се избере, но той се използва примерно и при въпроса с некоректното поведение на някои етажни собственици при ползването на топлинната енергия, така наречените топлинни кражби", каза пред БНР Димитър Деков от Сдружението за правна помощ на потребителите.

Когато сградната инсталация в сметката за топлоснабдяване превишава 50% от цялата потребена енергия, това означава неправилно функционираща абонатна станция.

"Това често се получава, когато процентът на реално ползващите е нисък. В този случай топлофикационното дружество е длъжно да уведоми за високия процент етажните собственици, които ползват, и тези, които не ползват, също. По същия начин, когато 50 и по-малко процента ползват, би трябвало да се премине към прекратяване на топлоснабдяването с въпросната етажна собственост, защото разходите по сградната инсталация в много случаи ще надвишават самите сметки за потребена енергия", допълни Димитър Деков в предаването "Хоризонт до обед". 

Сдружението за правна помощ на потребителите получава жалби за дистанционна продажба на стоки извън търговския обект.

"Това, което можем ние чисто като съвет да дадем, особено при възрастните хора, когато стават участници в едни такива покупки - е споделяйте, споделяйте със своите близки, а и близките просто да имат, просто да обръщат внимание на покупките, за да може да се спазват тези 14-дневни срокове, които потребителите имат право да упражнят правото на отказ, защото след като този срок не бъде спазен и ако не е налице някаква нелоялна търговска практика, договорните задължения си остават и трябва да се изпълняват", каза Димитър Деков.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15