Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спортът като средство за борба със зависимостите

Жасмина Гевезиева
Снимка: Ани Петрова

Спортът на цялостно равнище спомага за намаляването на депресивните състояния и влияе много по-добре от конкретни медикаменти според Жасмина Гевезиева. Тя е създател на онлайн платформа за хора, страдащи от системни преяждания. Самата тя е страдала от това и е намерила решението на проблема си в спорта.
      

Жасмина Гевезиева обясни, че са необходими поне 21 дена, за да се изгради нов навик за здравословно хранене, а средното време за това според статистиките е 66 дена. Тя самата се е подложила на много по-дълъг период.

„Аз се поставих в ситуация, в която 102 дни нямам опция да преяждам. И всъщност тази липса на възможност се изразяваше в това, че реших да се явя на републиканското първенство по бодибилдинг, което е най-дисциплиниращият спорт по отношение на хранене и най-изискващият. И буквално аз, почвайки от 11 килограма нагоре преди три месеца и половина, знаех, че имам този срок и ще се явя пред буквално най-критичното жури на България по отношение на физика, сред най-атлетичните хора, където тук вкарвам втори принцип, който е за възможността от публичен срам и съответно, тъй като не искам това да се случва с мен, това ме държи в едни рамки аз да бъда дисциплинирана по отношение на храната“, сподели в ефира на БНР Жасмина Гевезиева.

Тя е страдала от хиперфагия, симптом, свързан със системно преяждане, който засяга както физическото, така и психическото състояние на хората. Той е нещо ново и все още не му се обръща същото внимание като на анорексията и булимията.

„Всъщност хиперфагията е симптом на трите най-разпространени хранителни разстройства - и на анорексия, и на булимия, и на binge eating disorder, а именно системни преяждания, без компенсаторно поведение. Реално, самият симптом е много комплексен, много сложен и изисква възприятия и работа както на психологическо равнище, така и една много балансирана и хубава диета, която чисто на физиологично равнище да не ни кара ние да искаме да преяждаме, да нямаме физическа нужда от храна“, обясни Жасмина Гевезиева в  предаването "Хоризонт до обед".

По нейните думи, за да се преодолее хиперфагията, е много важно човек да осъзнае, че има проблем, за да може да се види дали отговаря на симптомите. Тогава вече може да се потърсят факторите, които отключват това състояние и как то може да бъде променено.

„Според мен това е сериозно състояние, което трябва да се вземе приоритетно под внимание и трябва да намерят време да бъдат осъзнати“, допълни Жасмина Гевезиева.

В същото време както има зависимост към преяждането, така има и зависимост към отслабването, алармира Борис Ангелов от проекта „Спортът е свобода“.

„Последните данни, които излязоха буквално преди дни, говорят за това, че повече от четири килограма на месец е вредно да се отслабва. Само че в България е все по-голям проблемът с анорексията и булимията. Официалните данни са, че над 200 000 души са пристрастени по този начин, имат такава зависимост“, обясни Борис Ангелов.

Целта на проекта „Спортът е свобода“ е да се използва спортът като алтернатива на зависимостите, които далеч не се ограничават само с наркотиците. Те могат да бъдат свързани и с хранителните навици. Те от своя страна могат да се свържат с психологически проблеми.

„В България за огромно съжаление доста се подценява психологическата страна на въпроса. Смята се, че някой е едва ли не луд, ако се обърне към психолог, за да се посъветва. Жените трябва да знаят, че има американско изследване, според което жените са много по-привлекателни в чуждите очи, отколкото в своите. Не бива заради някакъв дребен психологически проблем да си причиняваме наистина много тежки житейски катаклизми“, предупреди Борис Ангелов.

Проектът „Спортът е свобода“ цели да се подпомогне гражданското образование, което е слабо застъпено в училищата, а то е важно за изграждането на чувствителността и способността за разпознаване на фалшивите новини от младежите. 

„Малцина знаят, че над 60% от фалшивите новини всъщност не са свързани с политика или с икономика, а са свързани именно със здравето, със зависимостите и т.н. Просто това е един проблем, който при нас много се подценява и липсва в българското образование“, допълни Борис Ангелов.

Цялото интервю с Жасмина Гевезиева и Борис Ангелов в предаването „Хоризонт до обед“ можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32