Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академия на изкуствата „Синдикат“ в Пловдив приема ученици за новата учебна година


Модерна академия на изкуствата „Синдикат“ в Пловдив се подготвя за 9-ата си учебна година. Учениците от 8 до 12 клас, които желаят да се включат в програмите, могат да направят това до 10 октомври. Обучението е извънкласно и напълно безплатно, като младежите могат да се насочат към няколко направления  -  „Модерни методи на мислене и общуване”, „Модерна музика”, „Екранни изкуства”,  „Визуални изкуства на ХХ век” и  „Графичен дизайн”. Интерес предизвикват още програмите „Творческо писане”, „Практики на съвременната философия”, а също - "PR и реклама в областта на изкуствата".

Община Пловдив ежегодно заделя средства от бюджета си  за реализацията на проекта. Той е на организацията „Сдружение пловдивски творци“, която също участва във финансирането. 

Обучението в Модерна академия на изкуствата „Синдикат“, през която за изминалите 8 години са преминали над 1 700 момчета и момичета,  е интерактивно - с много видеоматериал, уъркшопове, практически занимания, тренинги и игри.

"Материалът, който се взима като познание, като теория и практика, допълва училищния материал, а не го прави паралелно и другото, което се случва, поне това, което ние се опитваме да правим в нашите часове, учениците да работят много в група, т.е. това, което липсва в училище поради невъзможност заради време и обемен материал да се случи, а именно да се работи в група, да се дискутира, да се разговаря на различните теми, ние се опитваме да го постигнем", каза за БНР Анета Русковска, председател на организацията „Сдружение пловдивски творци".

Запълва се образователна ниша с лекции за извънкласна дейност.

"Разбира се това не е нищо ново, ние не откриваме топлата вода и в момента във всички училища има извънкласни дейности, особено в основните училища. Това е успоредно образование по различни интересни програми, другото, което е специфично е, че самите програми са направени специално за академията. Да кажем в програма "Визуални изкуства на 20-и век" влизат неща, които дори в Академията в София, Художествената академия, не се изучават", допълни Анета Русковска.

Мартина Стефанова e в 12 клас в Езикова гимназия "Иван Вазов" и две поредни години е участвала в програмите на академията. Запалил я брат й , а тя от своя страна привлякла и приятели.

"Първият ми курс беше най-добрият. Може би защото тогава бях най-несигурна и нещо в мен се отприщи. Научих много нови начини да работя в група, понеже това винаги ми е било проблем. Намерих начини да свързвам едно знание с друго, аналитично с асоциативни връзки. Запознах се с много нови хора на моята възраст и по-големи. Основната разлика е, че в училище, учителите влизат, защото това е тяхната професията. Казват си материала и напускат, после ни дават тест, проверяват какво сме научили и ни наказват, ако не сме го научили. Докато тук няма нищо общо. Отиваш с желание на всяка лекция, всеки път е различно, всеки път е по-разчупено от предния път и в края на всяка лекция нямаш търпение да дойде следващата", коментира Мартина Стефанова.

Всъщност едно от хубавите неща е, че посещаващите Академията се чувстват съмишленици, стават приятели, а Модерна академия на изкуствата "Синдикат" поддържа връзка и със завършилите. След като приключи кандидатстването, на 10 октомври ще се сформират и групите. Откриването на учебната година е на 20 октомври.

Повече можете да чуете в звукови файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37