Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скайрънинг и има ли той почва у нас?

Старт по 66 км
Снимка: Таня Иванова



С малка подкрепа поддържаме национален отбор, федерация (понеже тя не се финансира от държавата) и правим етап от Световната купа - това разказва Димитър Димитров, собственик на малка спортна фирма, който от няколко години организира “Пирин Ултра” и ръководи Българската федерация по скайрънинг. Един сравнително млад спорт, за който в България - и като място за подготовка, и като условия за провеждане на състезания на свтовно ниво - има бъдеще, защото планините ни предлагат не само красиви гледки, но и достатъчно технични и предизвикателни трасета.

В края на миналия месец в Банско за втора поредна година една от дистанциите (66 км) на планинския ултрамаратон “Пирин Ултра” беше и етап от Световните серии по скайръниг. Затова, наред с другите бегачи, на старта застанаха и 20 елитни атлети, сред които световната шампионка за 2018 г. Рагна Дебатс, както и българите Антония Григорова и Кирил Николов-Дизела. Преди състезанието Антония заемаше 23-о място в генералното класиране, а Дизела - 13-о. След като и двамата завоюваха бронзови медали, Антония зае 17-ото място, а Дизела влезе в ТОП 10 с девета позиция. Трябва да се отбележи и, че той подобри времето на миналогодишния победител Пере Аурел.

Скайрънинг или да бягаш в небето

Началото му като спорт е поставено през 1992 г. от италианеца Марино Глакомети и негови сподвижници. През 90-те години на миналия век те правят първите състезания на Монблан и Монте Роса.

Към момента се провеждат над 200 състезания в 65 страни с над 30 000 участници, като популярността на скайрънинга продължава да расте. Миналата година в трите старта на “Пирин Ултра” участваха 200 души от 25 държави, а тази - 500 от 39. Някои от участниците се връщат на следващата година отново - за да подобрят постижението си или просто за да спечелят точки за генералното класиране. Така миналата година французинът Бенят Мармисол зае второто място, а сега победи при мъжете, Рагна Дебатс пък през 2018 г. се отказа на Тевно езеро, а сега дойде пак, за да заеме първото място при жените.

Какво споделиха преди старта и след него някои от участниците в “Пирин Ултра” - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Купа "Петър Атанасов" отново събра в село Баня любители на катеренето

И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..

публикувано на 25.11.24 в 12:16
Законите на Мърфи

24.11.24 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 24.11.24 в 10:15

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34

75 премиерни филма за публиката на Банско филм фест

За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова.   Една от лентите, чиято премиера ще бъде..

публикувано на 12.11.24 в 10:27