Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институт за социална интеграция:

Езикът на омразата често измества вниманието от политическите послания преди избори

Снимка: Валерия Николова

Езикът на омразата в предизборната кампания все по-често измества темата за политическите послания по време на избори в България. Това констатират от Института за социална интеграция, който в партньорство с Фондация за европейски прогресивни изследвания в Брюксел представиха резултатите от мониторинг на Европейските избори, включващ анализ на изборните правила, гражданското участие и езика на кандидатите в предизборната кампания.

От неправителствената организация са обезпокоени, че случаите на език на омразата се превръщат в нормалност и в предизборната кампания за местните избори.

Според експертите от института обаче не законодателни промени, а активна гражданска непримиримост могат да бъдат възпиращ фактор тази тенденция у нас да бъде овладяна.

"Езикът на омразата за съжаление е водещ в много от кампаниите по време на избори", каза пред "Хоризонт" Катя Колева, председател на Управителния съвет на Института за социална интеграция, които от 2011 година наблюдават изборите, а тази година заедно с фондация "Фридрих Еберт" правят медиен анализ на политическите послания в България. 

"С оглед и на скандала, който се разрази преди два дни с невъздържаната риторика и невербална комуникация, беше подчертано, че езикът на омразата и пиперливата риторика изместват в повечето случаи тезите, които бихме искали да чуем от кандидатите за управление, независимо дали ще бъдат на европейски избори, на местни избори или на избори за парламент", допълва Колева.

Дали обаче по-строги правила биха предотвратили случаи като този в БНТ, където по механизма за мониторинг, описан в споразумение между ЦИК и СЕМ, беше установено нарушение на правилата на предизборната кампания?

Според Катя Колева "какъвто и да е законът, когато някой реши особено в ефир да го наруши, дори правоохранителните органи не могат с цялата строгост да наложат закона.

"Уважаемите кандидати би трябвало да бъдат на висотата на нашите очаквания", категорична е тя.

В България езикът на омразата е част от много сериозен проблем и е вербалната форма на агресивната тенденция, която доминира в обществото, предупреди доц. Нели Стефанова, преподавател във Философския факултет на Софийския университет, според която "българското общество направи протестърството професия, хейтърството - основна длъжност, а езика на омразата - основен инструмент".

"Управленският въпрос у нас се свежда повече до избора на политически лица и много по-малко до конкуренция на конкретни идеи. Точно това обяснява отсъстващата аргументация в посланието и замяната ѝ с емоционални призиви", допълва доц. Стефанова.

"Пожелавам много искрено на гражданите на България да имаме повече политически послания и по-малко агресия и език на омразата, както станахме свидетели наскоро", призова от своя страна Катя Колева от Института за социална интеграция.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13