Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концерт на ансамбъл Silakbo включва класическа музика с фолклорни мотиви

2
Богдан Иванов
Снимка: Ани Петрова

Довечера в Първо студио на Българското национално радио от 19:00 ч. предстои концерта на ансамбъл Silakbo. Входът е свободен, с покани, които се взимат преди концерта на място във фоайето. Концертът включва кларинет, цигулка, виолончело, пиано и българска джура гайда. Събитието е част от концертно турне, което включва и образователни майсторски класове и е в рамките на проект за културен обмен между Канада и България, включващ серия от концерти.

„Това е един международен - така да се каже - ансамбъл. Ние всъщност нямаме място, на което постоянно да се изявяваме, всеки от ансамбъла живее на различно място и е от различна страна - от Филипините, от Португалия, от САЩ. Повечето от тях живеят в Белгия, ние всички там сме учили и всъщност се събираме от време на време за такива страхотни проекти“, разказа в ефира на БНР за ансамбъла Silakbo Богдан Иванов, който участва в него като пианист.

Тазвечерният концерт на Silakbo е последен от турнето им у нас. То започна от Пловдив, понеже градът е Европейска столица на културата. Имаше концерти още в Бургас и Русе.

Съчетанието на класическа музика с българска народна музика е интересното в ансамбъла Silakbo.

„Това всъщност стана преди повече от година, когато с нашият, така да се нарече, постоянен композитор, на английски е composer in residence, правихме друг проект в България и не само. Тогава преди концерта в Пловдив имаше едно хоро на центъра, в което решихме всички да се включим заедно. Също и нашият композитор, който досега не беше танцувал българско хоро и на него толкова му хареса, толкова се влюби в българската култура и всъщност той казва, че това много му напомня на дома, тъй като той живее в Европа и много рядко се прибира в Канада. Той е от Нова Скотия. И българската музика всъщност много близко е почувствал до себе си и решихме да направим този проект. Впоследствие се оказа, тъй като той е свирил на шотландска гайда, защо да не свири и на българска гайда. Оказа се, че приликите са повече от разликите и със съвсем малко уроци за около едва ли не две седмици той успя да се научи да свири на българска джура гайда“, обясни Богдан Иванов в предаването "Хоризонт до обед".

В музиката, която ансамбълът изпълнява, композиторите съчетават канадски мотиви и фолклорни елементи.

„Всъщност поради тази причина музиката става много близка до ухото и до сърцето на хората, дори тези, които не са запознати със съвременна музика“, каза Богдан Иванов.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25