Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алтернативно изкуство и нестандартни практики в Шекер махала и Столипиново

Проектът "РоУм" - втори живот за ненужните вещи

Хърватската инициатива свързва две европейски столици на културата – Пловдив 2019 и Риека 2020

Милан Митрович
Снимка: Ирина Недева

"РоУм" е наименованието на проект, по който работят хървати. Те пренасят своите творчески идеи в квартал Столипиново и Шекер махала в Пловдив.

""RoUm"" е един от проектите на ромската младежка организация на Хърватия. Започнахме го преди три години", разказва Милан Митрович. 

Милан Митрович, Синиша Сенат Мусич, Тамара Поховски и Ягода Новак създават този колектив в Славонски брод, близо до границата на Хърватия с Босна и Херцеговина като първото социално Арт предприятие на роми и хървати.

"Ромската общност не е много голяма в Хърватия, около 20 хиляди сме. Тук само в Пловдив са два пъти повече", продължава Милан, който от няколко дни работи с деца от две ромски училища - в Шекер махала и в училище "Найден Геров" в Столипиново.

Какво е закодирано в името на проекта - "РоУм"? 

"Това е от "роми" и "художници" (уметник - артист, художник - бел. ред.). Идеята е на двама души от ромската общност и две жени, които сме експерти в човешките права. Идеята беше да включим и художници, които да покажат на ромите как да използват някои техники от изкуството, за да увеличат добавената стойност на произведенията на изкуството към това, което самите те правят най-добре. Те знаят много повече от нас  за това как да събират и използват наново вече изхвърлени предмети например", пояснява Ягода Новак.

Милан Митрович и Ягода Новак

Как от непотребни вещи се ражда бранд

Използват се непотребните, изхвърлени вещи и така от текстил, метал, дърво и... от разкази се ражда брандът. Вече разпознаваем и сериозно подкрепян от Европейския съюз, от града Риека, който ще е следващата Европейска столица на културата и от големи международни фондации  институции, например Гьоте институт.

Синиша Сенат Муси

„Бях обичан в началното училище от учители, от ученици, но в гимназията започнаха трудностите ми. С един от професорите и един от майсторите - те ме гледаха с различно око заради моя различен цвят на кожата и религия. Скъсаха ме, а преди това никога не бях имал двойки. Спрях да ходя в неговите класове. Изпаднах от училището, а пък исках да продължа да уча... всички казваха, че вината е моя, но аз нямах един и същи старт на практика. После платих 2000 евро да завърша, в курсове за строител и заварчик, после отидох в университет – сега съм втора година и уча начална педагогика“, споделя още Милан.

Преподавателката по трудово обучение г-жа Решеткова

"Госпожа Решеткова съм. Учениците, с които участвам в проекта, са от моя клас, три момчета. С голямо желание и ентусиазъм се включиха. За пръв път участваме в такъв проект. От използвани неща, които вече не са нужни, с помощта на артистите, които дойдоха от Хърватия и Нели се научихме да правим нови неща, да виждаме смисъл в нещо, което обикновено хвърляме", казва учителката по трудово обучение, която от четири години работи в училище "Найден Геров".

И на местно, и на международно ниво проектът РоУм" е значим заради връзките, които създава и заради многообразието, което предоставя, смята Нели Благова от екипа на Пловдив - Европейска столица на културата 2019.

"Много е важно да се знае, че всички участници в проекта, независимо дали са ученици, учители, артистите вътре от двете махали - от "Шекер махала" и от "Столипиново",  имат авторското право върху обектите. Те са пълноправни участници, те ги създават и след това могат да разполагат с тях като ги продадат, превърнат ги в нещо друго, оставят ги на училищата, както е последната ни идея, за да може да се знае какво сме свършили досега в тази седмица. Общото решение днес ще се вземе в "Найден Геров" - кои предмети ще отидат в Риека, за да представят работата ни досега", допълва Нели Благова. 

Нели Благова

"РоУм" - артистичен и предприемачески модел

"Хърватите от Риека решиха, че това ще бъде добър пример както за младежите, така и за артистите, които участват в проекта. Още една идея как да разпространяват способностите си и да стигнат до повече хора. Ето защо избрахме именно в център на града да бъде представена изложбата, а не само в общността да се вдига шум, но и да се разпространи из всички тези малки организации или големи организации, които посещават квартала и се интересуват от алтернативно изкуство и нестандартни практики при създаването на културни продукти", допълни Нели Благова. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът взе да ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15