Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алтернативно изкуство и нестандартни практики в Шекер махала и Столипиново

Проектът "РоУм" - втори живот за ненужните вещи

Хърватската инициатива свързва две европейски столици на културата – Пловдив 2019 и Риека 2020

Милан Митрович
Снимка: Ирина Недева

"РоУм" е наименованието на проект, по който работят хървати. Те пренасят своите творчески идеи в квартал Столипиново и Шекер махала в Пловдив.

""RoUm"" е един от проектите на ромската младежка организация на Хърватия. Започнахме го преди три години", разказва Милан Митрович. 

Милан Митрович, Синиша Сенат Мусич, Тамара Поховски и Ягода Новак създават този колектив в Славонски брод, близо до границата на Хърватия с Босна и Херцеговина като първото социално Арт предприятие на роми и хървати.

"Ромската общност не е много голяма в Хърватия, около 20 хиляди сме. Тук само в Пловдив са два пъти повече", продължава Милан, който от няколко дни работи с деца от две ромски училища - в Шекер махала и в училище "Найден Геров" в Столипиново.

Какво е закодирано в името на проекта - "РоУм"? 

"Това е от "роми" и "художници" (уметник - артист, художник - бел. ред.). Идеята е на двама души от ромската общност и две жени, които сме експерти в човешките права. Идеята беше да включим и художници, които да покажат на ромите как да използват някои техники от изкуството, за да увеличат добавената стойност на произведенията на изкуството към това, което самите те правят най-добре. Те знаят много повече от нас  за това как да събират и използват наново вече изхвърлени предмети например", пояснява Ягода Новак.

Милан Митрович и Ягода Новак

Как от непотребни вещи се ражда бранд

Използват се непотребните, изхвърлени вещи и така от текстил, метал, дърво и... от разкази се ражда брандът. Вече разпознаваем и сериозно подкрепян от Европейския съюз, от града Риека, който ще е следващата Европейска столица на културата и от големи международни фондации  институции, например Гьоте институт.

Синиша Сенат Муси

„Бях обичан в началното училище от учители, от ученици, но в гимназията започнаха трудностите ми. С един от професорите и един от майсторите - те ме гледаха с различно око заради моя различен цвят на кожата и религия. Скъсаха ме, а преди това никога не бях имал двойки. Спрях да ходя в неговите класове. Изпаднах от училището, а пък исках да продължа да уча... всички казваха, че вината е моя, но аз нямах един и същи старт на практика. После платих 2000 евро да завърша, в курсове за строител и заварчик, после отидох в университет – сега съм втора година и уча начална педагогика“, споделя още Милан.

Преподавателката по трудово обучение г-жа Решеткова

"Госпожа Решеткова съм. Учениците, с които участвам в проекта, са от моя клас, три момчета. С голямо желание и ентусиазъм се включиха. За пръв път участваме в такъв проект. От използвани неща, които вече не са нужни, с помощта на артистите, които дойдоха от Хърватия и Нели се научихме да правим нови неща, да виждаме смисъл в нещо, което обикновено хвърляме", казва учителката по трудово обучение, която от четири години работи в училище "Найден Геров".

И на местно, и на международно ниво проектът РоУм" е значим заради връзките, които създава и заради многообразието, което предоставя, смята Нели Благова от екипа на Пловдив - Европейска столица на културата 2019.

"Много е важно да се знае, че всички участници в проекта, независимо дали са ученици, учители, артистите вътре от двете махали - от "Шекер махала" и от "Столипиново",  имат авторското право върху обектите. Те са пълноправни участници, те ги създават и след това могат да разполагат с тях като ги продадат, превърнат ги в нещо друго, оставят ги на училищата, както е последната ни идея, за да може да се знае какво сме свършили досега в тази седмица. Общото решение днес ще се вземе в "Найден Геров" - кои предмети ще отидат в Риека, за да представят работата ни досега", допълва Нели Благова. 

Нели Благова

"РоУм" - артистичен и предприемачески модел

"Хърватите от Риека решиха, че това ще бъде добър пример както за младежите, така и за артистите, които участват в проекта. Още една идея как да разпространяват способностите си и да стигнат до повече хора. Ето защо избрахме именно в център на града да бъде представена изложбата, а не само в общността да се вдига шум, но и да се разпространи из всички тези малки организации или големи организации, които посещават квартала и се интересуват от алтернативно изкуство и нестандартни практики при създаването на културни продукти", допълни Нели Благова. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Град Трявна

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало , с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път. Слушайте за..

публикувано на 12.08.24 в 11:30
Село Млечево

Предизвикателството "100 лицеви опори" е в помощ на децата от севлиевското село Млечево

Млад мъж, който прекарва летата със семейството си в севлиевското село Млечево, се е заел да превърне неуютна стая в местното кметство в малка зала за тренировки на децата по бойни спортове . Нужна е малка сума за оборудването и Християн и негови приятели се надяват да съберат, като привличат вниманието отправяйки предизвикателството..

публикувано на 11.08.24 в 19:32

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25
Краеведът от село Звиница Мухарем Алиосман

Сбъдва ли се пророчество на три века България да се превърне в пустиня?

Пророчество на повече от 300 години вещае превръщането на южните Балкани в пустиня заради температурни катаклизми и засушаване. Предсказанието се свързва с гръцки светец и се разпространява сред мюсюлманите - алиани в Източните Родопи, където в последните години десетки села страдат от липса на питейна вода. За повече от 30 милиона..

публикувано на 07.08.24 в 10:38