Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Тодор Булев: Общинско предприятие може да се грижи за историческите сгради

Все по-малко ще се строят нови сгради и все повече ще се поддържат и обновяват построените

Архитект Тодор Булев
Снимка: Ани Петрова

Отпадъците от строителството и от нашата цивилизация след рециклиране могат да се използват в ново качество и да се включат в изглаждането на архитектурната среда. Това каза пред „Хоризонт“ председателят на Съюза на архитектите проф. Тодор Булев. В световния ден на архитектурата той даде пример как в Япония строят олимпийски стадиони изцяло с рециклирани материали.

„Това е тенденция, която ще се запази. И ние, особено в по-развитите страни, към които ние се стремим да се присъединим, все по-малко ще строим нови сгради, а във все по-голяма степен ще се занимаваме с адаптиране и обогатяване, регенериране.“

Общинско предприятие може да се грижи за историческите сгради

Отнасяме се нехайно към поддържането на сградния фонд, смята специалистът. Той припомни, че поддръжката на сградния фонд от 20-те и 30-те години на миналия век е затруднена заради многото собственици, които са се разпилели в чужбина. Булев определи като добра стъпка програмата на Столичната община за грижа за тези сгради.

„В момента е много труден проблемът със самите ремонтни работи на историческите сгради. Има нужда от специализирани кадри. Така че следващата крачка е да се мисли за едно специализирано общинско предприятие, което да се занимава именно с исторически обекти.“

За подобно общинско предприятие ще има много работа, смята проф. Тодор Булев.

Социалната среда до голяма степен определя творчеството на архитектите, подчерта още архитектът. „Архитектурата е едно социално изкуство, затова тя винаги е свързана с тези хора, които поръчват нещата и с условията в обществото. Това е особено характерно за по-сложните архитектурни обекти, каквито са градските ансамбли, селищата като цяло.“

Грамотността на възложителите определя градската среда

„Архитектът, за разлика от творците в по-свободните професии – живопис, музика, е особено тясно свързан със социалната и икономическа среда, така че ролята на хората, които поръчват, на институциите, които поръчват – държавата, общините, е огромна. И ние си пожелаваме винаги да имаме работа с грамотни, културни поръчители и възложители, тъй като именно от тяхната култура в немалка степен зависи и това, което ние ще направим“, коментира проф. Тодор Булев.

Въздействието на архитектурата и на градската среда е многопланово, като започнем с екологията на човешкия организъм и физиологията – замърсяването на въздуха, възможността да се движиш без да паднеш и да се подхлъзнеш, казва още арх. Булев.

„Но на по-високите етажи на въздействието на средата вече става дума за духовни измерения, духовни ценности, естетически послания. И, разбира се, човек, който е израснал в една зле поддържана среда, в среда, която не възпитава естетически качества, той трудно може да надрасне това ниво, което средата му предлага. В този смисъл отговорността на всички ни, които участваме в създаването на нашите градове, е много голяма.“

Днес и утре у нас гостува японският архитект Кенго Кума, едно от емблематичните имена в съвременната архитектура, с огромно влияние върху развитието на модерния дизайн на сградите. 

Цялото интервю с проф. Тодор Булев чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Рашков

Бойко Рашков: Изборните нарушения са масови и неизчерпаеми. КС го чака огромна работа

Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на вътрешните работи, бивш директор на Националната следствена служба, сега депутат от ПП-ДБ. Рашков оглавяваше и Бюрото за контрол на СРС. Като уточни, че е чел всички жалби до Конституционния съд,..

публикувано на 16.11.24 в 14:11
Теодор Папазов, Любка Александрова и Яна Маринова

Различните не са различни, те са част от нашето общество, имат нашите мечти

"Моментът е сега за не една мечта" - така са нарекли своята кампания за 2025 година "Соник Старт", организация, фокусирана в областта на социалното предприемачество, консултирането, предоставянето на услуги и подкрепа.  Инициативите стартират от град Левски и ще се реализират в 14 града с участието на деца от социалните услуги на..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Валентина Христова и дъщеря ѝ Бояна

Валентина Христова: Достъпната среда е необходима не само за хора с увреждания, но и за възрастни и родители с колички

Достъпността на средата засяга не само хората с увреждания, тя е важна за възрастните хора и за родители с малки деца с колички. Проблемът за осигуряване на достъпна среда не са парите. Да, важни са, но по-важно е изпълнението на елементите , които осигуряват достъпната среда. Това коментира в интервю пред БНР Валентина Христова,..

публикувано на 15.11.24 в 14:41

Живот без вода: Хората се питат как ще карат зимата

" Може би 90% от селата в Търговищка област са без вода. Това не е от тази година, това е от поне 4-5 години насам , като периодично имаме някакви режими. Цяло лято сме на сух режим ".  Това каза пред БНР Светлана Николова, която избра живота на село, след като пребори тежка диагноза. Там обаче среща друг проблем - от 4 години в село Марчино,..

публикувано на 15.11.24 в 14:17
Илюстрация: Георги Цветков

Ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г.

Българският дарителски форум отчита 10-11% ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г. спрямо предходната 2022-ра. За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството. "Очаквахме лек спад в дарителската..

публикувано на 15.11.24 в 09:36
Слънчев бряг

Българският туризъм с рекордни показатели

България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември   2024 година е с..

публикувано на 14.11.24 в 14:29

Проф. Албена Азманова: Разделението е между елити и население

" Антиарабско насилие и расизъм се толерира, а на насилието срещу израелците се реагира силно и се представя като антисемитизъм ". Това коментира пред БНР проф. Албена Азманова – преподавател по политически науки в London City University. И обясни тезата си: "Атаките срещу израелските футболни фенове в Амстердам предизвикаха много силна..

публикувано на 13.11.24 в 11:50