Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Николай Габровски: Неврохирургията у нас направи революционен скок

Снимка: Болница "Св. Иван Рилски"

Неврохирургията в България изживя революционен скок последните 10- 15 години по отношение на оборудването, диагностичните методи и технологиите. Това каза пред "Хоризонт" председателят на Българското дружество по неврохирургия и заместник-директор на УМБАЛСМ "Пирогов" проф. Николай Габровски. 

"Вече има немалко клиники в България, които са оборудвани на много добро, дори на високо, съвременно европейско ниво. Неврохирурзите като цяло, макар винаги да са били много добре подготвени, голяма част от тях са минали курсове на обучение, които са извън страната. Немалка част от тях да са работили извън страната", посочи проф. Габровски.

Българските неврохирурзи могат да се равняват с колегите си от други европейски държави, смята Габровски. 

"Вече се оформиха интердисциплинарни екипи с неврорентгенелози, с невролози, с които работим и с което се надявам, че даваме много по-добро качество на здравната услуга и лекуваме много по-добре, отколкото изобщо сме си представяли, че ще можем, преди 15 години. Същото се отнася примерно за гръбначната хирургия, където навлязоха много нови системи, с които можем да лекуваме гръбначните заболявания. Радиохирургията, което е вид облъчване, което на места обаче се осъществява предимно от неврохирурзи и предимно за неврохирургични заболявания, също беше една мечта - нямаше нито апаратурата, нито специалистите, които да осъществяват този вид лечение преди петнайсетина години, вече такава апаратура има", коментира проф. Николай Габровски.

Достигнати са много високи нива на качеството на предлаганата неврохирургична помощ, отбеляза специалистът. 

"Профилактика на голяма част от заболяванията, за съжаление, не може да се направи. Не може да се направи профилактика на туморните заболявания на мозъка, не може да се направи профилактика на голяма част от гръбначните заболявания, не може да се направи профилактика на травматизма. За някои от съдовите заболявания на някои места по света е правен опит да се прави мониторинг, който е един вид профилактика, т.е. предварителна диагноза без оплаквания, обаче никъде този подход не е доказал своята ефективност", коментира Николай Габровски. 

Във всеки от големите градове има добре работещо неврохирургично звено, в което колегите са отлично подготвени и в повечето случаи добре обезпечени технологично, допълни той.

Голяма част от лечението и медицинските изделия в неврохирургията вече се поемат от Здравната каса.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01