Майсторски класове, концерти и конкурс за млади таланти ще съберат на едно място изтъкнати педагози и изпълнители, както и най-заинтригуваните млади таланти, изучаващи контрабас в България. На заключителния концерт ще прозвучат премиерно творби, специално написани от Станислава Стойчева.
Една от звездите на Бас фест 2019 е Роман Патколо от Словакия. За него вече са чували всички, които се интересуват от класическа музика, защото той е от онези феноменални изпълнители, чиито талант и майсторство не остават скрити задълго. Започва да свири на контрабас на 13-годишна възраст, на 15 вече има награди от конкурси, а обучението му преминава през Мюнхен, където е ученик на уважавания контрабасист, изследовател и педагог - проф. Клаус Трумпф. Сега, 37-годишен, Роман Патколо е прочут солист и камерен изпълнител, свири с много от най-известните елитни музиканти по света като Ане-Софи Мутер, Максим Венгеров, Даниил Трифонов и др. През 2018-а беше провъзгласен за един от „Инструменталистите на годината“ на наградите „Опус Класик“ в Германия (наследници на престижните „Ехо Класик“). Но той е и педагог - професор в Университета за музика в Базел и чест лектор в майсторски класове по целия свят.
"Аз гледам на бъдещето на контрабаса много позитивно. Защото, благодарение на само няколко личности в целия свят - трима-четирима, една от които е и проф. Бъговска, нашият инструмент - контрабасът - преживява своя ренесанс и е поставен на много по-високо ниво в сравнение с миналото. Проф. Бъговска допринася за това със своето изкуство, със свиренето и педагогическата си дейност. На нея се дължи и много от организацията на събития и т.н. Тя е толкова активна, че аз не бих могъл да издържа на такова темпо. Не съм толкова силен като нея.
Когато бях на 15 срещнах за първи път госпожа Бъговска и тя ми даде урок. И това беше за мен най-голямото вдъхновение, защото тя ме учеше за музиката и за новите тенденции в свиренето на контрабас. Това беше много важно за мен. Сега откривам, че класът й в Музикалната академия в София наистина е много добър, много от студентите й имат успешна кариера - на много добри позиции в оркестрите."
Когато е на 6, Роман Патколо започва да свири на цигулка, но е цигулар само три месеца, след което предпочита да играе футбол. На 13 музиката се връща в живота му и с контрабаса любовта му вече е завинаги. Една от най-важните и вдъхновяващи фигури в живота му като музикант несъмнено е Ане-Софи Мутер, която не само забелязва неговия талант, но и го привлича като стипендиант на нейната фондация, която има за цел именно подкрепата на млади виртуози от цяла Европа.
"Разбира се, дори само да съм с нея на една сцена е вече огромно вдъхновение. На нас, стипендиантите на нейната фондация, тя даде много възможности - не само със средства, но и с концерти. Без нея едва ли щяхме да имаме такова развитие в кариерата. Г-жа Мутер наистина ни помогна много. Заедно с нея аз направих четири премиери на чудесни композиции от Кшищоф Пендерецки, Себастиан Куриер, Андре Превен и Волфганг Рим. Превен ни посвети Двоен концерт - мащабно произведение в 4 части с оркестър. Създаде и Нонет за два квартета и контрабас. Съвсем скоро, към края на октомври, заминаваме отново на турне с Ане-Софи Мутер в Южна Америка. От композиторите най-близък до сърцето ми беше Андре Превен, затова за мен е чест, че бях поканен да участвам в концерт в негова памет, който предстои, организиран също от Ане-Софи Мутер.
За Бас фест 2019 и за програмата, избрана от Роман Патколо за концертите му в София на 11 октомври и в Пловдив на 12 октомври, в рамките на "Дни на музиката в Балабановата къща", чуйте в звуковите файлове.
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..