Над 200 млади лекари и студенти по медицина блокираха за кратко булеварда пред Министерството на здравеопазването в София. Те настояват за по-свободен избор на лечебни заведения, където да осъществяват специализацията си.
Повод за протеста на младите лекари е публикуваната в началото на месеца променена наредба за специализациите, която ограничава правото им на избор къде да специализират.
„Ще изгоним много хора, много млади лекари в чужбина. Ние искаме да си останем тук, в България, да има едно качествено здравеопазване, но с това ограничение и разпределение ще изпуснат много кадри в чужбина. Очакваме най-накрая да се види, че живеем в демократична държава и най-накрая министерството да спре да ни игнорира“, заявиха протестиращи.
Под полицейска охрана те за кратко блокираха за кратко централния булевард пред министерството.
Въпреки че веднъж вече бе редактирана наредбата за специализациите, тя е неприемлива за младите лекари, защото по думите им, не им дава право на избор къде да специализират.
Д-р Александра Вълчева, специализант по "Анестезиология" в болница "Пирогов", обобщи притесненията на младите специалисти: "Трябваше да излезе с един списък, от който ние да можем да избираме, но такъв списък няма. Няма списък на места, както няма списък и на специалности. Самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани. Ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани където и да е. Няколко са новите клаузи. Тази, която ни притеснява най-много, касае изпита ни, с който ние завършваме специализацията си. Въведен е един текст, който гласи, че ако не вемем този изпит, също ще трябва да връщаме заплатите си, което е една огромна корупционна врата".
Младите лекари протестират с плакати: "Стига псевдодемокрация" и "Министър Ананиев, Вие кога ще си върнете заплатата?". Те очакват министърът да ги чуе и наредбата да бъде преработена за пореден път.
По-рано днес Вълчева сподели за БНР:
„Ние сме силно "за" да се провежда държавна политика по задържане на младите кадри тук и всъщност протестът ни е насочен в момента основно с искания да има такава ефективна политика, защото мерките, които са предвидени за нас, са далеч от мерки, които биха ни стимулирали да останем“.
Преди месец на среща с представители на здравното министерство и Българския лекарски съюз те са представили своите искания.
„Поискахме да бъдат взети предвид нашите права, нашето мнение по въпросите на наредбата, която определя една не малка част от живота ни като цяло, не само професионалния и личния - това са около 7-8 години от нашия живот. Поискахме така да бъдат съставени политиките, така да бъдат направени, че ние да сме стимулирани да останем, а всъщност този акт предвижда нашето насилствено задържане тук, което като ефект ще даде едни огромен отлив на млади кадри от системата“, обясни д-р Вълчева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Какво ги задължава наредбата
„Три години след специализацията да се работи в одобрено от Министерство на Здравеопазването лечебно заведение, което беше предвидено да е болница с дефицит на кадри. Това беше идеята на Министерство на здравеопазването, кадровата политика към малките населени места, която в последствие претърпя промени. Наредбата в сегашния ѝ вид е по-скоро насочена лобистки към големите болници, защото поправката в последния текст просто предвижда и кадрите да остават в базата за специализация“, смята лекарката:
„Трябваше да излезе едни списък, от който ние да можем да излизаме, но такъв списък няма, няма списък на места, както няма списък и на специалности. Както казах самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани, а ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани, където и да е“, допълни д-р Вълчева.
Позиция на здравното министерство
„Здравното министерство има сходни позиции по редица от поставените от студентите-медици и специализанти въпроси“, се казва в съобщение до медиите от пресцентъра на здравното ведомство. Проектът за наредба за специализациите е публикуван на сайта на министерството за обществено обсъждане, срокът на което ще бъде удължен. Всички заинтересовани страни могат да изпращат своите предложения и становища, които ще бъдат разгледани в Министерството на здравеопазването. Министър Ананиев и студентите-медици и специализанти са се договорили да проведат следваща среща в началото на ноември. Дотогава те ще внесат и следващи свои предложения.
Интервюто на Диана Дончева с Александра Вълчева можете да чуете то звуковия файл.
В Плевен започват проявите, посветени на 147 години от Освобождението на града. В Панорама "Плевенска епопея 1877 г." се открива изложбата "Блокада и последен бой за града - 10 декември 1877 г.". Освобождението на Плевен е преломен момент в хода на бойните действия. Оттук започва началото на края на Руско-турската война 1877-1878 г...
Нидерландия започва от днес засилен граничен контрол, както обяви на 11 ноември, предаде БТА. Допълнителните гранични проверки са част от обещанието на новото дясно правителство за борба срещу трафика на хора, незаконната имиграция и трансграничната престъпност, съобщават нидерландските медии. По-рано Германия въведе граничен контрол, а Франция..
"Между 2-ри и 6-и декември страшно много фактори оказаха влияние за решението на конституционния съд. Едното са разсекретените документи от службите – там пише чудовищни неща, за изключително масирана кибератака, неправомерно влияние в социалните врежи. Румънското разследване стига дори до България . Говори се за ферми за ботове, в които..
В Австралия започва да действа полицейска част, която ще се бори с антисемитизма, съобщи днес премиерът на страната Антъни Албанезе. Съобщението идва дни след палеж на синагога в Мелбърн, предаде АФП. "Антисемитизмът е мащабна заплаха и е във възход", каза Албанезе. Новата част ще се съсредоточи върху заплахи, насилие и омраза към..
От днес до 20 декември ще се изплащат пенсиите чрез пощенските станции. Преводите на сумите за пенсионерите, които получават парите си по банков път, се извършват днес. Съгласно текстовете в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, пощенските станции изплащат пенсиите и добавките към тях в периода от 7-о до 20-о число на месеца, за който..
В Българската академия на науките ще се състои церемония по встъпването в длъжност на новия председател на БАН - член-кореспондент Евелина Славчева. Тя беше избрана на поста в конкуренция с единствения друг кандидат - микробиологът акад. Христо Найденски. Славчева е първата жена-председател на БАН в 155-годишната история на институцията...
"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач. "Това, което стана в Сирия тези дни, след толкова дълго затишие – изглеждаше, че сирийската армия пада като в анимационен филм ", посочи тя. 3 милиона сирийци са в Турция, поне част от тях трябва..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..