Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекари специализанти на протест пред здравното министерство

| обновено на 10.10.19 в 18:16
Лекари специализанти на протеста им пред Министерството на здравеопазването.
Снимка: БГНЕС

Над 200 млади лекари и студенти по медицина блокираха за кратко булеварда пред Министерството на здравеопазването в София. Те настояват за по-свободен избор на лечебни заведения, където да осъществяват специализацията си.

Повод за протеста на младите лекари е публикуваната в началото на месеца променена наредба за специализациите, която ограничава правото им на избор къде да специализират.

„Ще изгоним много хора, много млади лекари в чужбина. Ние искаме да си останем тук, в България, да има едно качествено здравеопазване, но с това ограничение и разпределение ще изпуснат много кадри в чужбина. Очакваме най-накрая да се види, че живеем в демократична държава и най-накрая министерството да спре да ни игнорира“, заявиха протестиращи.

Под полицейска охрана те за кратко блокираха за кратко централния булевард пред министерството.

Въпреки че веднъж вече бе редактирана наредбата за специализациите, тя е неприемлива за младите лекари, защото по думите им, не им дава право на избор къде да специализират.

Д-р Александра Вълчева, специализант по "Анестезиология" в болница "Пирогов", обобщи притесненията на младите специалисти: "Трябваше да излезе с един списък, от който ние да можем да избираме, но такъв списък няма. Няма списък на места, както няма списък и на специалности. Самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани. Ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани където и да е. Няколко са новите клаузи. Тази, която ни притеснява най-много, касае изпита ни, с който ние завършваме специализацията си. Въведен е един текст, който гласи, че ако не вемем този изпит, също ще трябва да връщаме заплатите си, което е една огромна корупционна врата".

Младите лекари протестират с плакати: "Стига псевдодемокрация" и "Министър Ананиев, Вие кога ще си върнете заплатата?". Те очакват министърът да ги чуе и наредбата да бъде преработена за пореден път.

По-рано днес Вълчева сподели за БНР:

„Ние сме силно "за" да се провежда държавна политика по задържане на младите кадри тук и всъщност протестът ни е насочен в момента основно с искания да има такава ефективна политика, защото мерките, които са предвидени за нас, са далеч от мерки, които биха ни стимулирали да останем“.

Преди месец на среща с представители на здравното министерство и Българския лекарски съюз те са представили своите искания.

„Поискахме да бъдат взети предвид нашите права, нашето мнение по въпросите на наредбата, която определя една не малка част от живота ни като цяло, не само професионалния и личния - това са около 7-8 години от нашия живот. Поискахме така да бъдат съставени политиките, така да бъдат направени, че ние да сме стимулирани да останем, а всъщност този акт предвижда нашето насилствено задържане тук, което като ефект ще даде едни огромен отлив на млади кадри от системата“, обясни д-р Вълчева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Какво ги задължава наредбата

„Три години след специализацията да се работи в одобрено от Министерство на Здравеопазването лечебно заведение, което беше предвидено да е болница с дефицит на кадри. Това беше идеята на Министерство на здравеопазването, кадровата политика към  малките населени места, която в последствие претърпя промени. Наредбата в сегашния ѝ вид е по-скоро насочена лобистки към големите болници, защото поправката в последния текст просто предвижда и кадрите да остават в базата за специализация“, смята лекарката:

„Трябваше да излезе едни списък, от който ние да можем да излизаме, но такъв списък няма, няма списък на места, както няма списък и на специалности. Както казах самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани, а ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани, където и да е“, допълни д-р Вълчева.

Позиция на здравното министерство

„Здравното министерство има сходни позиции по редица от поставените от студентите-медици и специализанти въпроси“, се казва в съобщение до медиите от пресцентъра на здравното ведомство. Проектът за наредба за специализациите е публикуван на сайта на министерството за обществено обсъждане, срокът на което ще бъде удължен. Всички заинтересовани страни могат да изпращат своите предложения и становища, които ще бъдат разгледани в Министерството на здравеопазването. Министър Ананиев и студентите-медици и специализанти са се договорили да проведат следваща среща в началото на ноември. Дотогава те ще внесат и следващи свои предложения.

Интервюто на Диана Дончева с Александра Вълчева можете да чуете то звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Табаков

Мартин Табаков: Асад нямаше да падне от власт, ако можеше да продължава да разчита на Русия и Иран

Асад нямаше да падне от власт, ако можеше да продължава да разчита на подкрепата на Русия и на Иран.  Това каза пред БНР международният анализатор Мартин Табаков, доктор по политически науки, като уточни, че Москва и Техеран са били инвестирали "изключително много активи в задържането на властта на Башар Асад": " Сирия беше ключова част от..

публикувано на 10.12.24 в 18:26

В Лом подмениха 50-годишен водопровод

В Лом подмениха 50-годишен водопровод с нов. По 19-километровото трасе няма да има загуба на вода. Инвестицията е в размер на над 17 милиона лева от държавата. С пускането в експлоатация на новия гравитачен водопровод от помпената станция в село Добри дол до Лом, няма да има загуба на питейна вода и водоснабдяването значително ще се..

публикувано на 10.12.24 в 18:25
Владимир Митев

Владимир Митев: В Румъния има взаимно оспорване между новите и старите политически елити

Изводът от ситуацията в Румъния е, че в момента има голямо взаимно оспорване между новите и старите политически елити. На 24 ноември видяхме как гражданският сектор – НПО-тата,  се усили за Ласкони. Така коментира политическата картина в Румъния Владимир Митев, журналист от румънската секция на радио "България", в интервю пред БНР. "От..

публикувано на 10.12.24 в 18:12

Израелски военни отцепиха район в Южна Сирия, бомбардирайки преди това военни обекти

Израелските военни отцепиха район в Южна Сирия, след като преди това бомбардираха основни военни обекти в страната. Турция определи случващото се като окупация, а на третия ден след свалянето на Башар Асад в Дамаск беше назначен временен премиер.   Израелският министър на отбраната Израел Кац обяви, че заедно с премиера Бенямин Нетаняху е..

публикувано на 10.12.24 в 18:08

България няма стратегическа насоченост на инвестициите в иновации

България няма стратегическа насоченост на инвестициите в иновации. Две трети от парите за технологично обновление на икономиката са на бизнеса, а за втора година Националният иновационен фонд няма бюджет. Това каза пред БНР главният икономист на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов. Годишният доклад за иновациите в България..

публикувано на 10.12.24 в 17:24
Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте на посещение в България

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще посети учебния полигон "Ново село“ на 19 декември, съобщават от Министерството на отбраната.  Той ще се срещне с ръководството на министерството и ще се запознае с дейността на многонационалната бойна група, на която нашата страна е домакин.

публикувано на 10.12.24 в 17:12
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Да се вдигне акцизът на горивата за още приходи в бюджета

Би могло да се помисли и за акциза на горивата, освен увеличението на цигари и алкохол, защото през настоящата година горивата бяха със стабилни цени. И като акцизна стока също да се увеличи, което да вкара приходи в бюджета. Това перпоръча Румен Гълъбинов, икономист, финансист, застраховател и бивш зам.-председател на КФН , в интервю пред..

публикувано на 10.12.24 в 17:10