Над 200 млади лекари и студенти по медицина блокираха за кратко булеварда пред Министерството на здравеопазването в София. Те настояват за по-свободен избор на лечебни заведения, където да осъществяват специализацията си.
Повод за протеста на младите лекари е публикуваната в началото на месеца променена наредба за специализациите, която ограничава правото им на избор къде да специализират.
„Ще изгоним много хора, много млади лекари в чужбина. Ние искаме да си останем тук, в България, да има едно качествено здравеопазване, но с това ограничение и разпределение ще изпуснат много кадри в чужбина. Очакваме най-накрая да се види, че живеем в демократична държава и най-накрая министерството да спре да ни игнорира“, заявиха протестиращи.
Под полицейска охрана те за кратко блокираха за кратко централния булевард пред министерството.
Въпреки че веднъж вече бе редактирана наредбата за специализациите, тя е неприемлива за младите лекари, защото по думите им, не им дава право на избор къде да специализират.
Д-р Александра Вълчева, специализант по "Анестезиология" в болница "Пирогов", обобщи притесненията на младите специалисти: "Трябваше да излезе с един списък, от който ние да можем да избираме, но такъв списък няма. Няма списък на места, както няма списък и на специалности. Самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани. Ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани където и да е. Няколко са новите клаузи. Тази, която ни притеснява най-много, касае изпита ни, с който ние завършваме специализацията си. Въведен е един текст, който гласи, че ако не вемем този изпит, също ще трябва да връщаме заплатите си, което е една огромна корупционна врата".
Младите лекари протестират с плакати: "Стига псевдодемокрация" и "Министър Ананиев, Вие кога ще си върнете заплатата?". Те очакват министърът да ги чуе и наредбата да бъде преработена за пореден път.
По-рано днес Вълчева сподели за БНР:
„Ние сме силно "за" да се провежда държавна политика по задържане на младите кадри тук и всъщност протестът ни е насочен в момента основно с искания да има такава ефективна политика, защото мерките, които са предвидени за нас, са далеч от мерки, които биха ни стимулирали да останем“.
Преди месец на среща с представители на здравното министерство и Българския лекарски съюз те са представили своите искания.
„Поискахме да бъдат взети предвид нашите права, нашето мнение по въпросите на наредбата, която определя една не малка част от живота ни като цяло, не само професионалния и личния - това са около 7-8 години от нашия живот. Поискахме така да бъдат съставени политиките, така да бъдат направени, че ние да сме стимулирани да останем, а всъщност този акт предвижда нашето насилствено задържане тук, което като ефект ще даде едни огромен отлив на млади кадри от системата“, обясни д-р Вълчева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Какво ги задължава наредбата
„Три години след специализацията да се работи в одобрено от Министерство на Здравеопазването лечебно заведение, което беше предвидено да е болница с дефицит на кадри. Това беше идеята на Министерство на здравеопазването, кадровата политика към малките населени места, която в последствие претърпя промени. Наредбата в сегашния ѝ вид е по-скоро насочена лобистки към големите болници, защото поправката в последния текст просто предвижда и кадрите да остават в базата за специализация“, смята лекарката:
„Трябваше да излезе едни списък, от който ние да можем да излизаме, но такъв списък няма, няма списък на места, както няма списък и на специалности. Както казах самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани, а ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани, където и да е“, допълни д-р Вълчева.
Позиция на здравното министерство
„Здравното министерство има сходни позиции по редица от поставените от студентите-медици и специализанти въпроси“, се казва в съобщение до медиите от пресцентъра на здравното ведомство. Проектът за наредба за специализациите е публикуван на сайта на министерството за обществено обсъждане, срокът на което ще бъде удължен. Всички заинтересовани страни могат да изпращат своите предложения и становища, които ще бъдат разгледани в Министерството на здравеопазването. Министър Ананиев и студентите-медици и специализанти са се договорили да проведат следваща среща в началото на ноември. Дотогава те ще внесат и следващи свои предложения.
Интервюто на Диана Дончева с Александра Вълчева можете да чуете то звуковия файл.
Заседанието на ПГ на ПП-ДБ не завърши с решение дали коалицията ще води преговори с ГЕРБ-СДС за съставяне на правителство. По-рано от "Демократична България" излязоха с позиция, в която настояха да се направи реален и отговорен опит за съставяне на правителство в рамките на 51-вото Народно събрание, за да се избегне тласкането на страната към още..
На кръгла маса в Съдебната палата представители на прокуратурата, Министерствата на вътрешните работи и на транспорта, бивши и настоящи депутати, адвокати, експерти и представители на неправителствени организации се обявиха в подкрепа на разпоредбите в Наказателния кодекс, регламентиращи конфискацията на превозни средства на пияни и дрогирани шофьори и..
32-годишен пиян, дрогиран и неправоспособен е шофирал с 200 километра в час и катастрофира на пътя между Стражица и Горна Оряховица. За неразумното си шофиране мъжът е публикувал клип в социалните мрежи. Три тежки катастрофи с трима ранени са станали през миналата седмица във Великотърновска област. Една от тях е с 32-годишен мъж от..
6-месечният граничен контрол между България и Румъния ще остане, но няма да засегне движението - това каза дипломатически източник от Брюксел по повод очакваното пълно приемане на България и Румъния в Шенген. Премиерът на Нидерландия уверил Главчев, че Амстердам ни дава "зелена светлина" за Шенген При Шенген по суша контролът на..
Повишено е количеството вода, което се подава към Плевен, каза кметът доктор Валентин Христов. И още: "Имам от областния управител писмо за количествата, които са били от 30 ноември. За 6-и, 7-и и 8-и.мога да ви кажа, че са били над 1000 литра в секунда, които са напълно достатъчни за града и затова не би трябвало да има спиране на водата. Дколкото..
Съветът на ЕС даде зелена светлина за второто редовно плащане от 4,2 млрд. евро на Украйна под формата на безвъзмездни средства и заеми по механизма на ЕС за страната. Средствата са в подкрепа на макрофинансовата стабилност на Украйна и функционирането на нейната публична администрация. Съветът стигна до заключението, че страната е изпълнила..
Не знаем дали Сирия ще остане светска държала или пак ще налагат фереджета. Преди говорихме за групи, които целенасочено провеждаха политика за притискане. Сега се надяваме, че те са под натиск от САЩ и няма да внесат хаос в територията, която управляват. Тези опасения сподели в интервю пред БНР Дахер Дахер, сириец, който живее в..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..