Над 200 млади лекари и студенти по медицина блокираха за кратко булеварда пред Министерството на здравеопазването в София. Те настояват за по-свободен избор на лечебни заведения, където да осъществяват специализацията си.
Повод за протеста на младите лекари е публикуваната в началото на месеца променена наредба за специализациите, която ограничава правото им на избор къде да специализират.
„Ще изгоним много хора, много млади лекари в чужбина. Ние искаме да си останем тук, в България, да има едно качествено здравеопазване, но с това ограничение и разпределение ще изпуснат много кадри в чужбина. Очакваме най-накрая да се види, че живеем в демократична държава и най-накрая министерството да спре да ни игнорира“, заявиха протестиращи.
Под полицейска охрана те за кратко блокираха за кратко централния булевард пред министерството.
Въпреки че веднъж вече бе редактирана наредбата за специализациите, тя е неприемлива за младите лекари, защото по думите им, не им дава право на избор къде да специализират.
Д-р Александра Вълчева, специализант по "Анестезиология" в болница "Пирогов", обобщи притесненията на младите специалисти: "Трябваше да излезе с един списък, от който ние да можем да избираме, но такъв списък няма. Няма списък на места, както няма списък и на специалности. Самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани. Ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани където и да е. Няколко са новите клаузи. Тази, която ни притеснява най-много, касае изпита ни, с който ние завършваме специализацията си. Въведен е един текст, който гласи, че ако не вемем този изпит, също ще трябва да връщаме заплатите си, което е една огромна корупционна врата".
Младите лекари протестират с плакати: "Стига псевдодемокрация" и "Министър Ананиев, Вие кога ще си върнете заплатата?". Те очакват министърът да ги чуе и наредбата да бъде преработена за пореден път.
По-рано днес Вълчева сподели за БНР:
„Ние сме силно "за" да се провежда държавна политика по задържане на младите кадри тук и всъщност протестът ни е насочен в момента основно с искания да има такава ефективна политика, защото мерките, които са предвидени за нас, са далеч от мерки, които биха ни стимулирали да останем“.
Преди месец на среща с представители на здравното министерство и Българския лекарски съюз те са представили своите искания.
„Поискахме да бъдат взети предвид нашите права, нашето мнение по въпросите на наредбата, която определя една не малка част от живота ни като цяло, не само професионалния и личния - това са около 7-8 години от нашия живот. Поискахме така да бъдат съставени политиките, така да бъдат направени, че ние да сме стимулирани да останем, а всъщност този акт предвижда нашето насилствено задържане тук, което като ефект ще даде едни огромен отлив на млади кадри от системата“, обясни д-р Вълчева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Какво ги задължава наредбата
„Три години след специализацията да се работи в одобрено от Министерство на Здравеопазването лечебно заведение, което беше предвидено да е болница с дефицит на кадри. Това беше идеята на Министерство на здравеопазването, кадровата политика към малките населени места, която в последствие претърпя промени. Наредбата в сегашния ѝ вид е по-скоро насочена лобистки към големите болници, защото поправката в последния текст просто предвижда и кадрите да остават в базата за специализация“, смята лекарката:
„Трябваше да излезе едни списък, от който ние да можем да излизаме, но такъв списък няма, няма списък на места, както няма списък и на специалности. Както казах самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани, а ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани, където и да е“, допълни д-р Вълчева.
Позиция на здравното министерство
„Здравното министерство има сходни позиции по редица от поставените от студентите-медици и специализанти въпроси“, се казва в съобщение до медиите от пресцентъра на здравното ведомство. Проектът за наредба за специализациите е публикуван на сайта на министерството за обществено обсъждане, срокът на което ще бъде удължен. Всички заинтересовани страни могат да изпращат своите предложения и становища, които ще бъдат разгледани в Министерството на здравеопазването. Министър Ананиев и студентите-медици и специализанти са се договорили да проведат следваща среща в началото на ноември. Дотогава те ще внесат и следващи свои предложения.
Интервюто на Диана Дончева с Александра Вълчева можете да чуете то звуковия файл.
Сливенският митрополит Арсений благослови жителите на опожарените ямболски села Воден и Крайново и предостави набраните в благотворителната кампания на митрополията около 6000 лева на пострадалите. Вече са отпуснати и средствата от държавния бюджет за възстановяване на изцяло унищожените от огнената стихия 13 къщи. Митрополит Арсений..
България постигна много, откакто е член на ЕС. Има сериозни инвестиции в иновации, стартиращи предприятия и в технологичното обновление на бизнеса, но липсва стратегическа насоченост . Това каза пред БНР главният икономист от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) Руслан Стефанов преди 20-ото издание на Националния иновационен форум. На..
Конституционният съд възприема един частичен подход при назначаване на експертизата . Това е основното притеснение на Обществения съвет към ЦИК, които изпратиха отворено писмо във връзка с определението на КС по повод исканията за касиране на изборите. Пред БНР Цветелина Пенева от Съвета посочи, че 1777 секции подлежат на повторно..
51-вият Софийски международен панаир на книгата се открива днес в Националния дворец на културата, съобщиха организаторите от Асоциация "Българска книга". Там до 15 декември повече от 160 издателства ще предлагат заглавия, които могат да се превърнат в най-радостните подаръци за предстоящите празници в края на годината. Откриването ще е в..
Община-Рила нае денонощен снегорин, който ще почиства зимата междуселищните пътища и трасето до Кирилова поляна, казаха от администрацията. Есента имаше разногласия с монасите от Рилския манастир по състоянието на пътя до Кирилова поляна, до който, на около 2 километра, е и гробът на св. Иван Рилски. Снегоринът е разположен на изхода на града..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е от днес на работно посещение в Съединените щати, информират от пресцентъра на прокуратурата. Визитата е до 14 декември по покана на Федералното бюро за разследване, уточняват от пресслужбата и подчертават, че поканата е израз на ангажираността и дългогодишното сътрудничество на..
Съвпаднаха интересите на много силни държави около Сирия, включително на САЩ през Турция, и се разпадна държавата . Този прочит на събитията прави режисьорът и продуцент Нидал Алгафари. По думите му, за динамичния развой на събитията в Сирия са допринесли интересите на Турция, Израел, Ливан, на петролните държави. Много се надяваха, но..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..