Над 200 млади лекари и студенти по медицина блокираха за кратко булеварда пред Министерството на здравеопазването в София. Те настояват за по-свободен избор на лечебни заведения, където да осъществяват специализацията си.
Повод за протеста на младите лекари е публикуваната в началото на месеца променена наредба за специализациите, която ограничава правото им на избор къде да специализират.
„Ще изгоним много хора, много млади лекари в чужбина. Ние искаме да си останем тук, в България, да има едно качествено здравеопазване, но с това ограничение и разпределение ще изпуснат много кадри в чужбина. Очакваме най-накрая да се види, че живеем в демократична държава и най-накрая министерството да спре да ни игнорира“, заявиха протестиращи.
Под полицейска охрана те за кратко блокираха за кратко централния булевард пред министерството.
Въпреки че веднъж вече бе редактирана наредбата за специализациите, тя е неприемлива за младите лекари, защото по думите им, не им дава право на избор къде да специализират.
Д-р Александра Вълчева, специализант по "Анестезиология" в болница "Пирогов", обобщи притесненията на младите специалисти: "Трябваше да излезе с един списък, от който ние да можем да избираме, но такъв списък няма. Няма списък на места, както няма списък и на специалности. Самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани. Ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани където и да е. Няколко са новите клаузи. Тази, която ни притеснява най-много, касае изпита ни, с който ние завършваме специализацията си. Въведен е един текст, който гласи, че ако не вемем този изпит, също ще трябва да връщаме заплатите си, което е една огромна корупционна врата".
Младите лекари протестират с плакати: "Стига псевдодемокрация" и "Министър Ананиев, Вие кога ще си върнете заплатата?". Те очакват министърът да ги чуе и наредбата да бъде преработена за пореден път.
По-рано днес Вълчева сподели за БНР:
„Ние сме силно "за" да се провежда държавна политика по задържане на младите кадри тук и всъщност протестът ни е насочен в момента основно с искания да има такава ефективна политика, защото мерките, които са предвидени за нас, са далеч от мерки, които биха ни стимулирали да останем“.
Преди месец на среща с представители на здравното министерство и Българския лекарски съюз те са представили своите искания.
„Поискахме да бъдат взети предвид нашите права, нашето мнение по въпросите на наредбата, която определя една не малка част от живота ни като цяло, не само професионалния и личния - това са около 7-8 години от нашия живот. Поискахме така да бъдат съставени политиките, така да бъдат направени, че ние да сме стимулирани да останем, а всъщност този акт предвижда нашето насилствено задържане тук, което като ефект ще даде едни огромен отлив на млади кадри от системата“, обясни д-р Вълчева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Какво ги задължава наредбата
„Три години след специализацията да се работи в одобрено от Министерство на Здравеопазването лечебно заведение, което беше предвидено да е болница с дефицит на кадри. Това беше идеята на Министерство на здравеопазването, кадровата политика към малките населени места, която в последствие претърпя промени. Наредбата в сегашния ѝ вид е по-скоро насочена лобистки към големите болници, защото поправката в последния текст просто предвижда и кадрите да остават в базата за специализация“, смята лекарката:
„Трябваше да излезе едни списък, от който ние да можем да излизаме, но такъв списък няма, няма списък на места, както няма списък и на специалности. Както казах самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани, а ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани, където и да е“, допълни д-р Вълчева.
Позиция на здравното министерство
„Здравното министерство има сходни позиции по редица от поставените от студентите-медици и специализанти въпроси“, се казва в съобщение до медиите от пресцентъра на здравното ведомство. Проектът за наредба за специализациите е публикуван на сайта на министерството за обществено обсъждане, срокът на което ще бъде удължен. Всички заинтересовани страни могат да изпращат своите предложения и становища, които ще бъдат разгледани в Министерството на здравеопазването. Министър Ананиев и студентите-медици и специализанти са се договорили да проведат следваща среща в началото на ноември. Дотогава те ще внесат и следващи свои предложения.
Интервюто на Диана Дончева с Александра Вълчева можете да чуете то звуковия файл.
БНБ се обяви против облагането на свръхпечалбите на банките с 10%. Според гуверньора Димитър Радев мярката, която се обсъжда за справяне с недостига в хазната догодина, ще "оскъпи кредита". Централният банкер предупреди, че банковият сектор е единственият стабилен в България, а подобна мярка ще "отнеме от финансовата стабилност на страната"...
Грейна елхата в Перник. Светлинките на празнично украсеното коледно дърво запалиха зам.-кметът Стефан Кръстев, Дядо Коледа и част от присъстващите на празника деца. Тази година дядо Коледа изненада перничани, пристигайки с файтон. Сред гостите на празника бяха любими приказни герои и герои от "Лешникотрошачката". Нека коледните светлини..
Цените на жилищата в Обединеното кралство се повишиха с най-бързия си месечен темп за годината през ноември, като се очакват допълнителни увеличения през следващата година, съобщи Би Би Си. Би Би Си се позовава на информация от Halifax - най-големия ипотечен кредитор в Обединеното кралство, част от Lloyds Banking. Съобщено бе, че..
ВиК – Смолян проверява сигнал за появила се пяна, която тече от чешми в с. Елховец, община Рудозем. Проблемът с питейната вода в квартал на с. Елховец е от около една седмица, според Евгени Устов от селото. По думите му от чешмите тече обилна пяна, съпроводена с мирис на някакъв препарат. Жители на Елховец са подали сигнал на тел. 112 и..
Не само да се създава съдържание в социалните мрежи, а и да се прави по правилен начин. Имаш 2 секунди да привлечеш внимание, а това не е свързано централния мозък, а с гръбначния. Така Йоан Запрянов, журналист, коментира "мозъчно гниене" в интервю пред БНР, както въздействието и ролята на социалните мрежи в обществото и политиката...
Мъж и две деца загинаха на място при катастрофа на пътя София – Варна, в района на ловешкото село Сопот. Движението в участък на инцидента е ограничено, използва се обходен маршрут през село Сопот. Катастрофата е станала около 17.30 ч. след сблъсък между три леки автомобила. На място са загинали 29-годишен мъж и двете му деца – на 7 и..
Британската метеорологичната служба издаде червен предупредителен код за опасно време с наближаването на бурята "Дара". Червеният код влиза в сила след полунощ и ще продължи до обед в събота, като обхваща западните и южните крайбрежни райони на Уелс и Бристолския канал в Англия. Жълт код е обявен днес за някои части от Обединеното..
На този проблем най-накрая трябва да му се намери решение, защото ние вече търпим имиджови санкции като държава . Това е мнението на Пламен Абровски -..
Един от субектите в рамките на НС иска спешни избори – ДПС НН, нашето разбиране е, че изборите не трябва да станат при тези условия и с тези хора,..
Рибата предлагана в магазините в област Монтана е качествена и с доказан произход. Традиционният жив шаран за Никулден се търгува по 11 лева..