Над 200 млади лекари и студенти по медицина блокираха за кратко булеварда пред Министерството на здравеопазването в София. Те настояват за по-свободен избор на лечебни заведения, където да осъществяват специализацията си.
Повод за протеста на младите лекари е публикуваната в началото на месеца променена наредба за специализациите, която ограничава правото им на избор къде да специализират.
„Ще изгоним много хора, много млади лекари в чужбина. Ние искаме да си останем тук, в България, да има едно качествено здравеопазване, но с това ограничение и разпределение ще изпуснат много кадри в чужбина. Очакваме най-накрая да се види, че живеем в демократична държава и най-накрая министерството да спре да ни игнорира“, заявиха протестиращи.
Под полицейска охрана те за кратко блокираха за кратко централния булевард пред министерството.
Въпреки че веднъж вече бе редактирана наредбата за специализациите, тя е неприемлива за младите лекари, защото по думите им, не им дава право на избор къде да специализират.
Д-р Александра Вълчева, специализант по "Анестезиология" в болница "Пирогов", обобщи притесненията на младите специалисти: "Трябваше да излезе с един списък, от който ние да можем да избираме, но такъв списък няма. Няма списък на места, както няма списък и на специалности. Самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани. Ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани където и да е. Няколко са новите клаузи. Тази, която ни притеснява най-много, касае изпита ни, с който ние завършваме специализацията си. Въведен е един текст, който гласи, че ако не вемем този изпит, също ще трябва да връщаме заплатите си, което е една огромна корупционна врата".
Младите лекари протестират с плакати: "Стига псевдодемокрация" и "Министър Ананиев, Вие кога ще си върнете заплатата?". Те очакват министърът да ги чуе и наредбата да бъде преработена за пореден път.
По-рано днес Вълчева сподели за БНР:
„Ние сме силно "за" да се провежда държавна политика по задържане на младите кадри тук и всъщност протестът ни е насочен в момента основно с искания да има такава ефективна политика, защото мерките, които са предвидени за нас, са далеч от мерки, които биха ни стимулирали да останем“.
Преди месец на среща с представители на здравното министерство и Българския лекарски съюз те са представили своите искания.
„Поискахме да бъдат взети предвид нашите права, нашето мнение по въпросите на наредбата, която определя една не малка част от живота ни като цяло, не само професионалния и личния - това са около 7-8 години от нашия живот. Поискахме така да бъдат съставени политиките, така да бъдат направени, че ние да сме стимулирани да останем, а всъщност този акт предвижда нашето насилствено задържане тук, което като ефект ще даде едни огромен отлив на млади кадри от системата“, обясни д-р Вълчева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Какво ги задължава наредбата
„Три години след специализацията да се работи в одобрено от Министерство на Здравеопазването лечебно заведение, което беше предвидено да е болница с дефицит на кадри. Това беше идеята на Министерство на здравеопазването, кадровата политика към малките населени места, която в последствие претърпя промени. Наредбата в сегашния ѝ вид е по-скоро насочена лобистки към големите болници, защото поправката в последния текст просто предвижда и кадрите да остават в базата за специализация“, смята лекарката:
„Трябваше да излезе едни списък, от който ние да можем да излизаме, но такъв списък няма, няма списък на места, както няма списък и на специалности. Както казах самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани, а ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани, където и да е“, допълни д-р Вълчева.
Позиция на здравното министерство
„Здравното министерство има сходни позиции по редица от поставените от студентите-медици и специализанти въпроси“, се казва в съобщение до медиите от пресцентъра на здравното ведомство. Проектът за наредба за специализациите е публикуван на сайта на министерството за обществено обсъждане, срокът на което ще бъде удължен. Всички заинтересовани страни могат да изпращат своите предложения и становища, които ще бъдат разгледани в Министерството на здравеопазването. Министър Ананиев и студентите-медици и специализанти са се договорили да проведат следваща среща в началото на ноември. Дотогава те ще внесат и следващи свои предложения.
Интервюто на Диана Дончева с Александра Вълчева можете да чуете то звуковия файл.
В Каленцано - в италианската област Тоскана, експлозия в склад на енергийната компания ЕНИ взе 2 жертви, 9 души са ранени, сред които двама са в тежко състояние. Трима са издирваните. Пожарът е потушен, местните власти призоваха гражданите да не отварят прозорците и да ползват предпазни маски навън. Складът за течни горива на ЕНИ е в селището..
Правителствата на Германия и на Австрия спряха разглеждането на молби за предоставяне на убежище от сирийски граждани. В Берлин министърката на вътрешните работи Нанси Фезер обясни, че процесът засега само се замразява, защото ситуацията в Сирия все още е твърде неясна и не е професионално да се спекулира дали сирийците в Германия могат веднага да се..
Кирил Петков обяви, че веднага ще си даде депутатския имунитет, който малко по-рано му беше поискан от и.ф. на главен прокурор Борислав Сарафов. Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков "Сарафов ми иска имунитета за ареста на Борисов. Вие не разбрахте ли, че през страх не можете да ни огънете! Видяхте, че бухалката Сарафов пада, и..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери, това е бухалка. Така директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев, журналист, коментира в интервю пред БНР искането на главния прокурор да се свали депутатският имунитета на лидера на ПП Кирил Петков. Станкушев определи..
Депутатите не са хора на думата си - днес говорят едно, утре - друго и всички се изгубихме в това говорене. Това каза пред БНР Ива Митева, бивш председател на Народното събрание, доктор по конституционно право. Според нея при избора на председател на 51-вото Народното събрание е имало много "спънки, които са допуснали" народните представители, в..
Изпълняващият функции главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на народния представител Кирил Петков. Искането е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) във връзка с водено разследване. Това съобщиха от държавното обвинение. По делото са разпитани множество свидетели, изискани и..
В Букурещ Социалдемократическата и Национално-либералната партия заедно със Съюз за спасение на Румъния, Демократичен съюз на унгарците и представителите на националните малцинства подписаха резолюция за мнозинство в парламента. Радио Румъния съобщава,че те имат двуседмичен срок, за да предложат премиер и състав на ново правителство. След решение на..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..