Над 200 млади лекари и студенти по медицина блокираха за кратко булеварда пред Министерството на здравеопазването в София. Те настояват за по-свободен избор на лечебни заведения, където да осъществяват специализацията си.
Повод за протеста на младите лекари е публикуваната в началото на месеца променена наредба за специализациите, която ограничава правото им на избор къде да специализират.
„Ще изгоним много хора, много млади лекари в чужбина. Ние искаме да си останем тук, в България, да има едно качествено здравеопазване, но с това ограничение и разпределение ще изпуснат много кадри в чужбина. Очакваме най-накрая да се види, че живеем в демократична държава и най-накрая министерството да спре да ни игнорира“, заявиха протестиращи.
Под полицейска охрана те за кратко блокираха за кратко централния булевард пред министерството.
Въпреки че веднъж вече бе редактирана наредбата за специализациите, тя е неприемлива за младите лекари, защото по думите им, не им дава право на избор къде да специализират.
Д-р Александра Вълчева, специализант по "Анестезиология" в болница "Пирогов", обобщи притесненията на младите специалисти: "Трябваше да излезе с един списък, от който ние да можем да избираме, но такъв списък няма. Няма списък на места, както няма списък и на специалности. Самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани. Ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани където и да е. Няколко са новите клаузи. Тази, която ни притеснява най-много, касае изпита ни, с който ние завършваме специализацията си. Въведен е един текст, който гласи, че ако не вемем този изпит, също ще трябва да връщаме заплатите си, което е една огромна корупционна врата".
Младите лекари протестират с плакати: "Стига псевдодемокрация" и "Министър Ананиев, Вие кога ще си върнете заплатата?". Те очакват министърът да ги чуе и наредбата да бъде преработена за пореден път.
По-рано днес Вълчева сподели за БНР:
„Ние сме силно "за" да се провежда държавна политика по задържане на младите кадри тук и всъщност протестът ни е насочен в момента основно с искания да има такава ефективна политика, защото мерките, които са предвидени за нас, са далеч от мерки, които биха ни стимулирали да останем“.
Преди месец на среща с представители на здравното министерство и Българския лекарски съюз те са представили своите искания.
„Поискахме да бъдат взети предвид нашите права, нашето мнение по въпросите на наредбата, която определя една не малка част от живота ни като цяло, не само професионалния и личния - това са около 7-8 години от нашия живот. Поискахме така да бъдат съставени политиките, така да бъдат направени, че ние да сме стимулирани да останем, а всъщност този акт предвижда нашето насилствено задържане тук, което като ефект ще даде едни огромен отлив на млади кадри от системата“, обясни д-р Вълчева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Какво ги задължава наредбата
„Три години след специализацията да се работи в одобрено от Министерство на Здравеопазването лечебно заведение, което беше предвидено да е болница с дефицит на кадри. Това беше идеята на Министерство на здравеопазването, кадровата политика към малките населени места, която в последствие претърпя промени. Наредбата в сегашния ѝ вид е по-скоро насочена лобистки към големите болници, защото поправката в последния текст просто предвижда и кадрите да остават в базата за специализация“, смята лекарката:
„Трябваше да излезе едни списък, от който ние да можем да излизаме, но такъв списък няма, няма списък на места, както няма списък и на специалности. Както казах самата идея се измени, така че и големите болници сега ще бъдат субсидирани, а ние имаме като цяло против цялата концепция насила да бъдем задържани, където и да е“, допълни д-р Вълчева.
Позиция на здравното министерство
„Здравното министерство има сходни позиции по редица от поставените от студентите-медици и специализанти въпроси“, се казва в съобщение до медиите от пресцентъра на здравното ведомство. Проектът за наредба за специализациите е публикуван на сайта на министерството за обществено обсъждане, срокът на което ще бъде удължен. Всички заинтересовани страни могат да изпращат своите предложения и становища, които ще бъдат разгледани в Министерството на здравеопазването. Министър Ананиев и студентите-медици и специализанти са се договорили да проведат следваща среща в началото на ноември. Дотогава те ще внесат и следващи свои предложения.
Интервюто на Диана Дончева с Александра Вълчева можете да чуете то звуковия файл.
Двамата младежи, които нанесоха побой на 18-годишно момче в Перник, са с прокурорско задържане за до 72 часа. Те са привлечени като обвиняеми за причиняване на средна телесна повреда. Младеж е бил нападнат и бит в Перник Пострадалият младеж е настанен в столично лечебно заведение с фрактура на черепа. Той е бил нападнат и бит пред дома..
Еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс смята, че страните членки трябва да отделят не 2, а 3 на сто средства за отбрана от националните бюджети. Той каза това на дискусия, посветена на по-силна база за отбранителната индустрия в ЕС, която се проведе в Европейския парламент в Брюксел. "За следващите 10 години се говори за 500 млрд. евро за..
5 досъдебни производства са образувани само за денонощие заради упражнено домашно насилие в Кюстендилския регион. Това съобщават от Областната дирекция на полицията. В 3 от случаите извършителите са задържани. В РУ Бобов дол е задържан 58-годишен мъж за причинена телесна повреда на съпругата си, в РУ Дупница са образувани 2 досъдебните..
Съветът на Европейския съюз отново назначи Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата от България. Доскоро тя беше еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта. Преди това тя беше член на Европейската сметна палата в периода 2013-2023 г., като през това време заемаше длъжността председател на..
Евродепутатът от "Обнови Европа"/ПП Никола Минчев не е оптимист, че ще бъде съставено правителство. Пред БНР той заяви: "Не съм оптимист, защото отне почти цял месец да бъде избран председател…Това, което ние поставихме като необходимост за сериозни разговори – подписването на декларацията, не по някаква друга причина, а защото тя съдържа..
Лана Басташич е ярък представител на балканската литература. Тя е носителка на Европейската награда за литератур а, в България пристигна, за да стане част от Софийския международен литературен фестивал . Босненската авторка, чиито истории са преведени на 20 езика, представя у нас романа си "Хвани заека" . История за две млади босненски жени и..
Израелската армия, която предприе сухопътно настъпление в Сирия, вече се намира на около 25 километра югозападно от Дамаск. През изминалата нощ Израел нанесе най-малко 250 въздушни удара по сирийски военни обекти. Представител на сирийските сили за сигурност заяви, че израелските войски са достигнали на 10 километра източно от..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач...