Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гимназията по земеделие в Генерал Тошево с нов, дигитален облик

Върху чиновете са изобразени знакови личности, географски карти и цитати

Тази година в училището в Генерал Тошево са кандидатствали и деца от Добрич.
Снимка: Мая Щърбанова

Професионалната гимназия по земеделие „Тодор Рачински“ в Генерал Тошево от тази учебна година предлага ново, модерно и интересно образование. Децата се обучават на чинове с образите на видни българи - писатели, революционери, владетели. Изобразени са и географски карти, известни цитати и исторически събития. Всеки кабинет е тематично обзаведен и украсен, а учениците и техните преподаватели разчитат на интерактивни дъски и нов дигитален начин на преподаване и изпитване.

Идеята образите на възрожденците да бъдат сред децата не е спонтанна, споделя филологът и директор на първата иновативна гимназия в България Кристияна Иванова.

"Винаги съм искала по някакъв начин децата да почувстват по-близо поетите, писателите, възрожденците. Оттам тръгна идеята. Показвайки ги само в учебниците и затваряйки този учебник, образът на човека, дал живота си в името на България, остава там някъде. Аз искам тези личности да бъдат сред децата", посочи тя.

Снимка: Мая Щърбанова

Ученици в професионалната гимназия споделиха:

"Образите на писателите в действителност ни помагат в часовете, защото чувстваме, все едно те са сред нас. Това не е единственото ново в нашето училище. Ние много се радваме също на нашите нови дъски, които са страшно готини, на нашите нови коридори, нови стаи, всичко е ново. Каквото и да погледнете в тази стая, абсолютно всичко е ново и това наистина много ни радва. Идваме с удоволствие на училище."

"Да, всъщност е доста интересно да стоим заедно, да четем от чиновете, защото те ни помагат. По-забавно е и по-интересно да стоим на кръгла маса, работим заедно. Учим се от чиновете и от авторите, които са на самите чинове."

Снимка: Мая Щърбанова

Промяна в отношението на децата към училището им и към образователния процес наблюдават и техните родители.

"Трябва да ви кажа, че цялата родителска общност, целият град се радва, че имаме такова хубаво училище. Аз лично съм колега учител. Директор съм на Център за работа с деца в града и съм историк, и съм силно впечатлена от кабинетите по история и география, с това, че нашите деца ще познават още повече нашите велики личности. Ще имат страхотни кабинети по химия, по физика и астрономия, по история, география. Всички кабинети са уникални. Родителите сме много горди", обясни Елена Недялкова.

"Много се радвам, че детето ми учи в тази гимназия, госпожа Кристияна Иванова заедно с нейния екип положиха много усилия, за да направят това училище да изглежда толкова добре", допълни Галина Желязкова.

Гордост на училището са не само материалните нововъведения, но и броят на учениците в него - 272-ма, като през тази година за обучение именно тук са кандидатствали дори деца и от Добрич. Друг положителен факт е средната възраст на преподавателите - 35 години.

Можете да чуете целия репортаж в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22