Образованието, здравеопазването и преработващата промишленост са трите сектора, чиято роля на пазара на труда ще се засилва. Учител и медицинска сестра ще бъдат най-значимите професии у нас, показват прогнозите за развитието на пазара на труда в България.
Недостигът на медицински сестри е глобален проблем
"Проблемът е с кадрите, тъй като раждаемостта става все по-малко, ние не можем да имаме кандидати, които активно да се включат в пазара на труда, преди това да се обучат в това, което те са избрали - за медицински сестри, акушерки, ако говорим", отбеляза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" доц. д-р Александър Вълков, декан на Факултета по здравни грижи в Медицинския университет в Плевен, който уточнява, че недостигът на медсестри е глобален проблем.
Тази година в медицинския университет в Плевен не са попълнени местата за обучение на акушерки. Приетите кандидатки са с пет по-малко от обявените бройки.
"Всички тези хора отиват в чужбина, защото това казват: "Ние ще получим това, което сме дали на тази страна и на тази държава, където ще работим и ще получим адекватно заплащане и адекватен социален статус. Това при нас засега не може да стане, защото ние не сме от тези богати държави, към които всички се стремят", посочи Александър Вълков.
Много работа - малко пари и малко свободно време
Милена е медицинска сестра. Преди седем години напуска България заради тежките условия на труд и ниското заплащане. Върнала се е скоро у нас, но отново е разочарована.
"Нямах достатъчно лично време за семейството си тук. Работих извънредно, може да се каже, втори график правех на месец, за да имам една наистина нормална заплата. И, отивайки в чужбина, вече разбираш, че имаш едно наистина много достойно заплащане, имаш лично време, можеш да помогнеш на семейството си", разказа медицинската сестра пред БНР.
В България се работи с малко медицински служители, казва Милена и дава пример: " В операционната сме били на 24-часова спешност две сестри".
Има ли гише на Терминал 2 за младите медици
Д-р Мария Стоилова е завършила току-що медицина, искала е да специализира патоанатомия, но места няма. След няколко дни ще започне работа в Спешната помощ.
"Всъщност системата наистина от доста години не работи в полза на младите лекари. Сякаш са ни построили едно гише на Терминал 2 и ни чакат да си тръгнем. В крайна сметка никой не го иска това, но нямаш места за специализация, нямаш нормални пари", коментира Мария Стоилова.
Още акценти по темата чуйте в звуковите файлове.
В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях. В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..
От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..
"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите..
Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..