Едни от най-популярните изследвания за културите в различните държави са на холандеца Герт Хофстеде.
"Той открива една категория, която се нарича "дистанция от властта" и сравнява различните народи, националности и култури по тази категория. Оказва се, че за България разстоянието или дистанцията от властта е доста голяма, което означава, че българите биха приели да имат човек, който по-скоро е началник и задава по-директивно нещата надолу, отколкото човек, който да бъде в ролята на партньор, на съдружник може да кажем или новата дума, съвременната дума - коуч", посочи пред БНР психологът Елена Алтимирска, доктор по организационна психология. "Наистина за българите е по-типично да очакват от своя ръководител авторитарен тип управление", допълни тя.
По думите й в държавните структури има малко повече усещане за йерархичност.
"За това началникът да ми казва как да си върша работата, докато при частните организации, където динамиката е много по-голяма, промените от външната среда се отразяват по-директно, там повече се изисква управление чрез гъвкавост, чрез адаптиране или т.нар. ситуационно лидерство", изтъкна Елена Алтимирска.
Ръководителят трябва да има дългосрочна визия за екипа
В частните компании хората, които се издигат на мениджърска или лидерска позиция, притежават техническите познания, те са експерти в областта си, но понякога им липсват други умения, които са важни за успешно управление, смята още Алтимирска.
"Уменията за по-стратегическо мислене, уменията да управляваш хора, което означава подход към различните хора".
Едно от уменията на началника трябва да е създаването на екип, подчерта специалистът.
"Като първото от тези неща е да си даде сметка какво се случва в моя екип, къде искам да отиде този екип и колко дълго да стои в този състав. Малко по-дългосрочна визия, което е част от стратегическите умения на всеки, който иска да бъде успешен на ръководна позиция".
Добрият шеф: морален и умеещ да мотивира
Ето и други коментари на жители на Враца по темата за идеалния ръководител:
"Шефът трябва да е като баща или като майка на предприятието или там, на който работи. Да се грижи за тях, да ги защитава, да ги обслужва в добрия смисъл на думата, а не да им се кара както повечето, да не кажа всички шефове - първата работа е да се накарат на персонала. Няма никаква файда от тая работа, просто обратен ефект се постига и става по-зле и по-зле работата. Ако говорим за добрия шеф, би трябвало да успява да мотивира. Той затова е шеф".
"Преди всичко трябва да е морален. Можеш да се научиш да стопанисваш всичко това, което изкарваш, да знаеш как да го управляваш, но без моралните ценности ще бъдеш някакъв жесток тиранин. Това се учи вкъщи, от най-ранни детски години се възпитава на честност, на отговорност, на грижа за другия. Тогава би могъл да бъде много добър. Има такива хора, познавам такива хора, които изкарват много пари и винаги са загрижени за подчинените, защото те, като дават на тях, им се връща много - тройно, десеторно и така нататък".
"Идеалният началник трябва да намери златната среда - хем да бъде приятел с работника, хем да имат респект от него и да може така да направи, че работникът да изпълнява всичко, което му каже началникът."
Цялото интервю и анкетата на Ива Антонова чуйте в звуковия файл.
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..
България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици , сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията . У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават..
Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв. "От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи , като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е..
От днес и жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Кранчетата ще пресъхват за времето от 22.00 до 05.30 часа. Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Красава", който захранва Брезник и няколко села в общината. Разликата между мъртвия обем и наличния е под 700 хил. куб. метра . Към днешна дата във водоема има..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
" Ще отидем на лидерска среща за правителство, ако бъдем поканени. Първото нещо, което ще сложим на тази среща, е конкретиката по декларацията, която..
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка..