Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руският ЛГБТ активист Михаил Тумасов пред БНР:

Престъпленията срещу хората с различна ориентация в Русия са равни на хулиганство

Можем ли да вземем румънската рецепта срещу расизъм по стадионите

Михаил Тумасов
Снимка: Ани Петрова

"Всяка форма на малцинство много често е обект на нападки и на нетолерантно отношение. И от нас зависи, от личната ни отговорност зависи как ние ще се отнесем към подобни прояви. Това е част от възпитанието ни, това е част от израстването ни като личности и като общество." Това каза в предаването "Хоризонт до обед" Петя Дюлгерова от Фондация "Фридрих Науман". Тя направи паралел между скандала с прояви на расизъм на български стадион преди дни и подобен казус в Румъния. 

Румънското решение срещу расизма: деца на стадиона

"Румъния също е наказана за същите маймунски знаци по време на мач, но там подходът е по-различен. Ние от три години работим с Румънския футболен съюз точно по линия на борба с езика на омразата, това, че тази енергия от хората, които са на стадиона, може да се обърне в много позитивна посока - лидерство, толерантност, честна игра", разказа Дюлгерова. В Румъния в обученията се включват известни личности, почитатели на футбола. Резултатът: когато страната е наказана за мача с Норвегия да не присъстват фенове на стадиона, се използва правилото на УЕФА за присъствие на деца.

"И на всеки десет деца трябва да има един възрастен. Така на стадиона има 27 хиляди деца и 3 хиляди възрастни, които се грижат за това. Това се случва благодарение на тези обучения, които се провеждат през последните три години. И с това Румъния успява да изпичсти или поне да се опита да подобри репутацията си. С това Румънският футболен съюз търси решения на подобни провокации. Защото явно сходството с маймунските знаци в румъния и в България е едно и също. Има решение, когато има желание."

Границите на толерантността - как е в Русия?

"Сега ние виждаме расизма не в чистата му форма, в каквато той е съществувал във фашистка Германия. Но често чуваме думи за цивилизационни несъвпадения, нещо, което е равностойно", коментира пред "Хоризонт" Михаил Тумасов, руски ЛГБТ активист. 

Положението на хората с различна сексуална ориентация в Русия не е най-доброто, посочи Тумасов.

"Смятам, че в някаква степен ние сме по-зле, отколкото тези хора в България. Разбира се, връзката между хората, които смятат, че определени биологични, физиологични признаци на човека му дават предимства в обществото, това би влияло и на общността ЛГБТ", смята той. 

Равен знак между престъпления срещу различните и хулиганство

На въпрос как институциите реагират на езика на омразата Михаил Тумасов отговори, че властите в Русия не признават понятието ЛГБТ.

"Съществува такова понятие, но то не е формулирано, няма ясно понятие какво се крие зад този термин. Ние направихме много, за да формулираме по-точно този термин, но правителството, властите не искат да се занимават с това. Практически не само езикът на омразата създава едно такова отрицателно отношение към хората с нетрадиционна ориентация, но и отношението на правителството към такива сериозни случаи като в Чечения срещу хората от ЛГБТ общността. Не се признават тези престъпления. Всички престъпления, свързани с нетрадиционната сексуална ориентация правителството предпочита да ги представя като хулигански действия. Фактически става въпрос за премълчаване, а тишината всъщност убива", коментира Михаил Тумасов, според когото дневният ред на обществото трябва да е друг.

"Как да живеем заедно, свободно, равноправно, а не така, че някаква част от хората да се крият зад оградите."

Политиците не се ангажират с ЛГБТ хората, които са и данъкоплатци

Фондация "Фридрих Науман" прави сравнение между гей парадите в София, Белград и Тбилиси. "Белград е интересен казус защото министър-председателят е ЛГБТ човек, но тя не подкрепя много общността, следвайки други интереси", отбеляза Петя Дюлгерова. Прайдът е политическа демонстрация за равни права и на второ място - купон на цветността, смята тя. "Празненството подпомага борбата за човешки права. Няма политици в България, които да застанат и да подкрепят ЛГБТ хората, които са данъкоплатци, които отиват и гласуват. Никой не смее да ги подкрепи".

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39