За 2018 година като черни точки по пътищата в България са идентифицирани 77 участъка и в момента се предприемат мерки за тяхното обезопасяване. В десетилетието 2010-2020 година беше заложено като цел да бъдат намалени наполовина жертвите, но това във всички държави от Европейския съюз не се е случило. Това каза в предаването "Хоризонт до обед" инж. Иван Табаков, директор на дирекция "Пътна безопасност" в Агенция "Пътна ифраструктура".
Обследване на пътната инфраструктура
"Има голямо изоставане. Страни като Холандия, Швеция, които са водещи в пътната безопасност, са на последните места по намаляване на жертвите. Съответно това доведе до предприемане от Европейската комисия на допълнителни изисквания за обследване на пътната инфраструктура. Една от тези процедури е цялостната оценка, извършва се веднъж на пет години, като при нея се обследва освен пътната инфраструктура и данните за произшествията се взимат предвид. На базата на това се изготвя оценка на пътната инфраструктура, която се докладва на Европейската комисия", поясни Иван Табаков.
Според преработената директива на Съвета на Европейския съюз страните-членки ще бъдат длъжни да правят оценка на пътната безопасност на цялата си пътна мрежа най-малко веднъж на пет години.
"И не касае само цялостната оценка, има още и други процедури, които се въвеждат - целенасочена инспекция за безопасност и категоризиране на пътната мрежа", допълни Иван Табаков.
Мерки за безопасност на тунелите
"Агенция "Пътна инфраструктура" предприема действия по въвеждане на изискванията, които ги има в директивата, по нашите тунели. Просто процесът е по-бавен, тъй като това изисква и голям финансов ресурс. И в момента се изпълняват проекти, които са на проектна фаза и в изпълнение, които ще се подчиняват на директивата и се въвеждат тези изисквания за безопастност по нашите тунели", увери инж. Табаков и съобщи, че лицензираните одитори за пътищата в България са около 100.
"На всеки един проект на път от трансевропейската пътна мрежа се извършва одит по пътна безопасност, на фаза проект, на фаза преди начална експлоатация и когато се пусне в експлоатация в първите месеци", отбеляза Иван Табаков.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файлОтчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..