Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Заедно в час" променя визията за образование

Подобряват образователната среда в училища в крайни квартали

Така изглежда подобрената образователна среда в класна стая, в която се работи по проект на фондацията.
Снимка: Фондация "Заедно в час"
От фондация "Заедно в час" градят визия за образованието в България, в която всяко дете има достъп до качествено образование, независимо от това къде живее, кое училище посещава и какви са финансовите възможности на родителите му. Вярват, че всяко дете има потенциал да постигне успех. 

Четири столични училища работят по проекта "От визия към резултати", който се изпълнява съвместно между Столичната община и Фондацията "Заедно в час". 

Точно преди година четири училища в София - в кварталите Кремикоци, Челопечене, Люлин и Васил Левски избират нов подход в своята работа - открояват нуждите и целевите групи, поставят си ясни цели и постигат високи резултати. Участие в проекта взимат 360 ученици, четирима директори, 64 учители и 150 родители.

"Една от най-силните страни на проекта е, че не ние като консултанти в проекта виждаме причините и нуждите, а помагаме на училищата да ги видят сами", пояснява пред "Хоризонт Радост Бойчева - специалист по регионално развитие във фондация "Заедно в час". По думите й, резултатът, който се вижда е че на децата им става по-приятно в училище, а самите учители са по-мотивирани.

Гласът на децата

Училищната промяна е факт в едно от отдалечените квартални училища - в столичния квартал Кремиковци. Доказателство за голямата промяна са разказите на децата там, сред които и такива от уязвими групи.

"Много неща научих, преди не можех да смятам с опашки, вече мога. Госпожата ни учи хубаво много. Измисляме много интересни проекти, садим цветя. Сега става много по-лесно и по- хубаво."

"Учим много разни неща, разбираме задачите, поумняваме още повече и се забавляваме."

"Имаме офис, имаме проекти, имаме папки за телефони, имаме готварски книги."

Години наред училището в "Кремиковци" не е особено привлекателно за децата в квартала, изоставено дори от местната управа. Директорът Валентина Коринова споделя, че са работили упорито през годината, както с учители и родители, така и с местната власт.

"Направихме срещи, на които ние разбрахме от тях какво те не виждат в нашата работа, какво не разбират, какво явно ние грешим, работейки, т.е. не им го показваме достатъчно ясно и добре. Имаме деца, които не се записват да учат в нашето училище, независимо че са жители на района", посочи Коринова, според която мотивацията на учениците за учене не е достатъчна. 

Справяне със слабостите на обучението

Някои деца са срещали трудности при постигането на добри резултати, признава и учителката Гергана Чавдарова. "Затова направихме специални групи, в които да идентифицираме какви са техните слаби страни и къде трябва да подобрят своите знания. Оттам се правиха допълнителни часове с различни професионалисти, които да могат да им го предадат наново по по-разбираем за тях начин, в по-спокойна среда, за да могат да догонят своите връстници".

Родителите са удовлетворени от резултатите след проекта. "Те изискват от нас като родители не само да сме ангажирани с работа и т.н., просто да обръщаме повече внимание на децата, просто си помагаме", разказва Мария Стоянова, майка на дете във втори клас.

Училището в столичния квартал "Кремиковци" ще използва иновативния метод в обучението и занапред, а Фондация "Заедно в час" очаква срещата с още много други училища в цялата страна.

Целия репортаж на Виолета Ашикова чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39