Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Табаков: Литературата е като кюфтето – всеки го харесва различно

Животът е точно толкова вечен, колкото е смъртта, казва писателят

4
Николай Табаков
Снимка: Личен архив

„Това невероятно човешко качество, наречено въображение, което се опитваме да потиснем (още от началното образование вървят тези неща), въображението е това, което ще открие нова теория на относителността, ще прати нашите дечурлига в небесата, ще седнат от дясната страна на Бога или няма да седнат – с какво друго могат да тръгнат нагоре?“ Това сподели в предаването "Графити по въздуха" писателят Николай Табаков. Довечера той ще представи в Русе новата си книга - „Нула време“, която е с илюстрации на Греди Асса.

"Не" на зависимостите тук и сега

"Човекът казва така: „Това е моят автобус, моят часовник, моят мобифон, моят компютър. Без да си дава сметка, че всъщност той е техен. Че всъщност дотам сме го докарали в бързината си, в повтаряемостта на ежедневието, че тази зависимост, която не е никак страшна, става по-дълбока“, отбеляза Николай Табаков. Творецът обаче вижда спасение в това, че „човекът е единственото живо същество на тази планета, което умее да каже „Не“.

„Той може да каже „Не“ на ситуациите и да премине от бита в битието. Естествено, ако умее. Ако не умее, той се премества в друг тип ситуация, която пак започва да го притиска.“

Днешният човек трябва да осъзнае, че е в центъра на всичко, а всички „умни неща“, които го заобикалят, са просто сменени оръдия на труда. Самият човек не се е променил чак толкова от древността до днес и религиите добре знаят това, затова и са толкова трайни, смята авторът.

Текстът в основата на нещата

Литературата е майка и баща на всички изкуства. Дори чалгата не може без литература, защото й трябва текст, казва още Николай Табаков и дава пример с филмирането на „Война и мир“, което било амбициозен и мащабен проект, но не се харесал на зрителите, защото преди това 200 милиона души, изчели романа на Толстой, вече се били превърнали в негови съавтори и имали своя версия на образите и събитията.

Когато като автор тръгваш към своя читател, слушател, зрител от сърце, когато тръгваш направо, директно, отсреща това се усеща, убеден е Николай Табаков, който вижда в съвременната българска проза стремежа да се харесаш на всяка цена.

За кюфтетата и тиражите

„Ами тя, литературата е като кюфтето. Едни харесват пържени, едни – печени. Едни с повече лук, едни – с повече мерудия. Не можеш да угодиш на всички читатели. Не е и нужно. Излишно дрънкане на оръжия слушаме насам-натам и мераци за големи тиражи.“

Николай Табаков е роден в граничното родопско село Мандрица. От известно време живее в селото на Николай Хайтов - Яворово. Нарича София „делова“, място, добро за живеене, когато работиш конкретика. „Имам някаква свобода да избера къде да живея. Ако София е делова, Яворово е романтично. Там е друго, човек се докосва до природата, до приятелите си, до животните...“

Сред кокошки, няколко кучета, сред гълъби и пуйки писателят е открил онова, което му е липсвало в детството. „Това е забавление. Това е чудо на чудесата – да си насадиш един домат и да го видиш как расте, да си го откъснеш за салата на ракията – кой ти го дава това? Фантастична история!“

В Яворово приличат на Хайтов

Николай Табаков вярва, че тръгвайки от един прототип, творецът иска „да направи нещо друго“. А в Яворово хората приличат на покойния писател – „те са чешити, дръпнати, всеки има мнение, всеки си го защитава, не се дават на никой, опасни са“, разказва с усмивка Табаков.

Хората без чувство за хумор трудно живеят и не са особено щастливи хора, твърди той. „Човек ако се шегува с тоя живот по-лесно го преодолява, защото той не ни е даден за радост, даден ни е за изпитание.“

Как минаваме през вечността на живота

Животът не минава за нула време, убеден е писателят.

„Ние интуитивно знаем, че към вечността се върви през смъртта. Добре, кое е точната противоположност на смъртта? Естествено животът. Ако застане човек на брега и се заслуша, чува този шум от постоянното движение на вълните, ЕКГ-то на природата, няма край. Всяка пролет се връщат щъркелите. Всяка пролет се раззеленяват дърветата. Животът е точно толкова вечен, колкото е смъртта. Номерът е къде съм аз. Дали искам да вървя към вечността с примирението на правилата, спуснати ми някак си тленно, отгоре, или искам да вървя през вечността на живота? Тоест, да направя вътре в живота си нещо толкова смислено, че това да ми даде път към вечността от тук…“ 

На 1 ноември, за Деня на будителите ще бъде представянето на книгата "Нула време" във Варна, а на 8 ноември авторът ще гостува във Велико Търново. Ще последват Ямбол и Свищов.

Цялото интервю от предаването "Графити по въздуха" слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Силвия Кацарова празнува 70-годишен юбилей

Любовта на публиката е най-големият дар , каза пред БНР любимата на поколения българи певица Силвия Кацарова, която днес празнува 70-годишен юбилей . По този повод тя подготвя нов албум, който скоро ще бъде готов. Нейното желание е хората да не я приемат само като човек на изкуството, а като човек от техните редици. "Всички сме еднакви,..

публикувано на 26.04.24 в 14:54
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51