Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли светлина, но и музика в края на тунела

Отговорът - от синтуейв изкушението Perturbator и концерта им в София

Perturbator с концерт в София на 18 октомври
Снимка: Wrong Fest

Искате ли да се телепортирате хем в мрачните пространства на кибер звуците от 80-те, хем в лоното на ледените технологии от недалечното бъдеще? Напълно възможно, ако сте в София и посетите концерта на дарк, синтуейв, индъстриъл проекта Perturbator. Той е най-известното музикално начинание на французина Джеймс Кент, който идва у нас за първи път. Наричан пионер на синтуейва, 26-годишният Джеймс от Париж е поставян сред топ 5 изпълнителите в този стил. В „Изотопия“ повече за събитието, но и за Джеймс, разказа Vladi Mer, един от организаторите на концерта.

Vladi Mer

Увлечението на Кент към мрака тръгва още от тийнейджърските му години, когато свири блек метъл, обяснява ни Влади. И сега той се изявява на сериозни метъл сцени, както и на по-тежки фестивали. И все пак, ако човек поиска, може да потърси и дори намери

светлината отвъд мрака,

защото за турнето си Джеймс е подготвил специално светлинно шоу. Но внимавайте, светлините няма да са подходящи за хора, склонни към епилептични припадъци.

А иначе - повлиян дълбоко от80-арските филми на ужасите и първите компютърни игри, Джеймс подчинява както музиката, така и визията на едно водещо желание - да се почувстваме като в игра или на сцената на филм. Да съпреживеят концерта му са поканени, нърдове, геймъри, фенове на научната фантастика и златните години на синтуейва.

„Ще се получи смесица от жанрове и асоциации, която може да изстреля хората както във футуристичното преживяване как би изглеждал светът след 20 години, така и да ни върнат носталгично към 80-те години и сегашния ренесанс на тази естетика“, обяснява Влади и дава уместния пример със сериала Stranger Things.

The Algorithm

За въздействието на концерта ще се погрижи и подгряващата The Algorithm, също от Франция. „Доста интересна, експериментална група, която миксира елементи от сайбърпънка с метъл рифове, подсилвани от синтезатори, смятани с алгоритми“, допълва Влади и подчертава, че именно алгоритмиците печелят наградата за най-добри ъндърграунд изпълнители на Metal Hammer Golden Gods през 2013 г.

Защо „щастливата“ музика е мисия невъзможна?

Това е доста дълга традиция за синтуейвърското поколение, разказва Влади. Вдъхновението им идва от дистопичната литература, която често предвижда бъдеще несъвършено в един прекрасен нов свят.

Влиянието на фантастите неутописти, хората, които предричат сблъсък между технологиите и човешкото, може да бъде ясно разчетено в творчеството на Perturbator. Да, може би има стремеж да одухотвориш болтовете и гайките, но го има и обратното. Вдъхновението идва и от това, което предстои, загубата, която може би ще преживеем. И – както казва Влади – можем да се запитаме дали е дошъл моментът да се уплашим от техниката и от негативните страни на едно бъдещо или дори настоящо авторитарно общество.

Изживяването на такива концерти е емоционално разтърсващо и това е една от целите му, допълва Влади. В цялата работа има и готически елемент - чрез ужасното да откриеш възвишеното.

Билети за концерта на Perturbator на 18 октомври в София все още има, макар че намаляват.

Whispering Sons

А на 23 ноември, отново в столицата, на българска сцена за първи път ще се качи още едно дарк изкушение – Whispering Sons. Млада група, която обаче набира невероятна скорост в последните години.Задължителна за хората, които харесват Joy Division, ранните The Cure и Massive Attack.

Ако искате да потънете в дистопичната светлина на мрака, чуйте интервюто с Vladi Mer в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24