Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографски поглед към постапокалиптичен пейзаж

Изложбата "Чернобил - 33 години тишина“ - снимки от призрачния Припят

33 години след трагедията стадионът в Припят е обрасъл в дървета

Снимка: Милен Цветанов
"Чернобил - 33 години тишина“ е озаглавена експозицията, която може да бъде разгледана до края на месеца в столичната галерия „Сан Стефано“. Автор на снимките от Припят е фотографът Милен Цветанов.

Изложбата се състои от 33 кадъра, които показват територията около Чернобилската централа 33 години след най-голямата за човечеството атомна авария. 

"Това е местност с десетки изоставени села, два призрачни града, една нефункционираща вече атомна централа с два недовършени блока, изоставена секретна руска база и природа, която трудно ще си върне онова, което хората сa взели от нея. Това е зона в тишина", казва Милен Цветанов. Със специално избран за целта гид той е имал възможността да посети уникални и слабо познати за туристите места, за да заснеме Чернобил по специфичен начин. 

Пътуването било планирано две години.

"Първоначално ми беше интересно да снимам и да покажа какво е в момента състоянието на зоната около АЕЦ "Чернобил" и двата града, най-вече призрачният Припят, но откакто се върнах от там по-скоро си мисля, че трябва да се наблегне точно на момента, че се премълчава много време, включително и в България, истината за тази авария. И по-скоро името и на самата изложба - "Чернобил-33 години тишина", е насочено и към това нещо", коментира фотографът пред "Хоризонт". 

За украинците е било чест да отидат да помогнат в района на аварията, припомня още Цветанов, според когото затова и уважението към тези хора е огромно.

"Едното от нещата, които не знаех е, че самите украинци, тъй наречените ликвидатори, не са пращани там насила. За самите украинци е било чест поне един от мъжете в семейството да отиде и да помогне. Знаели са къде отиват и са отивали доброволно буквално. Да, наистина имало е и много от други бивши руски републики, които може би не са знаели изобщо за какво става въпрос и едва ли не насила са държани там, но специално украинците, повечето от тях, са отивали доброволно и не е имало принуда".

Най-шокиращите кадри, които е направил, са с празните легла в детските градини на градовете, тъй като там почти всичко е застинало така, както е било преди 33 години - дори детските гардероби с дрешките:

"Посещението ми в някои от училищата и в детските градини бяха най-депресиращи. В едната от детските градини, където бяхме, обиколих почти всички групи и навсякъде това, което видях, беше едно и също. В спалните помещения явно отдавна бяха вдигнати, махнати или откраднати, нямам представа, самите дюшеци и интересното, което ни казаха е, че първите неща, които са били разграбени и изчезнали, това са били кожените палта, якета и килимите", разказа фотографът. 

Интересно е да се види такова място, защото то много наподобява постапокалиптична картина, споделя още Милен Цветанов. 

"Знам в доста голяма степен какво се е случило там. Очаквах да видя това, което видях, но са малко местата, където може да се види това, което се вижда в Припят. Освен всичко друго, там природата започва да възвръща буквално това, което ние сме взели от нея."

Градският стадион в Припят е трябвало да бъде открит няколко дни след аварията. Сега е обрасъл в дървета. "Ако не са трибуните, човек няма как да разбере, че това е бил градски стадион. Целият град беше потънал в зеленина..."

Още за предизвикателството да видиш районите на трагедията чуйте в звуковия файл. 
Снимки: Милен Цветанов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12