Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографски поглед към постапокалиптичен пейзаж

Изложбата "Чернобил - 33 години тишина“ - снимки от призрачния Припят

33 години след трагедията стадионът в Припят е обрасъл в дървета

Снимка: Милен Цветанов
"Чернобил - 33 години тишина“ е озаглавена експозицията, която може да бъде разгледана до края на месеца в столичната галерия „Сан Стефано“. Автор на снимките от Припят е фотографът Милен Цветанов.

Изложбата се състои от 33 кадъра, които показват територията около Чернобилската централа 33 години след най-голямата за човечеството атомна авария. 

"Това е местност с десетки изоставени села, два призрачни града, една нефункционираща вече атомна централа с два недовършени блока, изоставена секретна руска база и природа, която трудно ще си върне онова, което хората сa взели от нея. Това е зона в тишина", казва Милен Цветанов. Със специално избран за целта гид той е имал възможността да посети уникални и слабо познати за туристите места, за да заснеме Чернобил по специфичен начин. 

Пътуването било планирано две години.

"Първоначално ми беше интересно да снимам и да покажа какво е в момента състоянието на зоната около АЕЦ "Чернобил" и двата града, най-вече призрачният Припят, но откакто се върнах от там по-скоро си мисля, че трябва да се наблегне точно на момента, че се премълчава много време, включително и в България, истината за тази авария. И по-скоро името и на самата изложба - "Чернобил-33 години тишина", е насочено и към това нещо", коментира фотографът пред "Хоризонт". 

За украинците е било чест да отидат да помогнат в района на аварията, припомня още Цветанов, според когото затова и уважението към тези хора е огромно.

"Едното от нещата, които не знаех е, че самите украинци, тъй наречените ликвидатори, не са пращани там насила. За самите украинци е било чест поне един от мъжете в семейството да отиде и да помогне. Знаели са къде отиват и са отивали доброволно буквално. Да, наистина имало е и много от други бивши руски републики, които може би не са знаели изобщо за какво става въпрос и едва ли не насила са държани там, но специално украинците, повечето от тях, са отивали доброволно и не е имало принуда".

Най-шокиращите кадри, които е направил, са с празните легла в детските градини на градовете, тъй като там почти всичко е застинало така, както е било преди 33 години - дори детските гардероби с дрешките:

"Посещението ми в някои от училищата и в детските градини бяха най-депресиращи. В едната от детските градини, където бяхме, обиколих почти всички групи и навсякъде това, което видях, беше едно и също. В спалните помещения явно отдавна бяха вдигнати, махнати или откраднати, нямам представа, самите дюшеци и интересното, което ни казаха е, че първите неща, които са били разграбени и изчезнали, това са били кожените палта, якета и килимите", разказа фотографът. 

Интересно е да се види такова място, защото то много наподобява постапокалиптична картина, споделя още Милен Цветанов. 

"Знам в доста голяма степен какво се е случило там. Очаквах да видя това, което видях, но са малко местата, където може да се види това, което се вижда в Припят. Освен всичко друго, там природата започва да възвръща буквално това, което ние сме взели от нея."

Градският стадион в Припят е трябвало да бъде открит няколко дни след аварията. Сега е обрасъл в дървета. "Ако не са трибуните, човек няма как да разбере, че това е бил градски стадион. Целият град беше потънал в зеленина..."

Още за предизвикателството да видиш районите на трагедията чуйте в звуковия файл. 
Снимки: Милен Цветанов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09