Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елина Гаранча и Софийската филхармония – блестящо изпълнение и на певицата, и на оркестъра

Снимка: БТА

Когато научих, че в София ще гостува Елина Гаранча, много се развълнувах - просто не можех да повярвам, че оперна звезда от този ранг  ще изнесе концерт у нас. Винаги съм се възхищавала на тази певица - в нея, като рядко изключение, са събрани всички качества на изключителен певец - глас, физическа красота, артистичност, музикалност, прекрасна вокална постановка, интелигентност. Гледала съм я, за съжаление, само по телевизията, като Кармен, Далила, Джейн Сеймур от „Ана Болейн“ – партии, изискващи много различни певчески качества, а тя беше съвършена. Неслучайно днес Гаранча се смята за един от водещите мецосопрани на големите оперни сцени по света, така че тръгнах за концерта с големи очаквания и в първата част те се оправдаха.

Чух три великолепни изпълнения на певицата - Еболи с двете й арии от операта „Дон Карлос“ на Верди и ария от “Адриана Лекуврьор“ на Чилеа. Направи ми впечатление прекрасно поставения глас на Елина Гаранча, изравнен във всички регистри, красив тембър, стабилни височини, ясна дикция и интелегентна интерпретация и още - тя е много красива на сцената, изящна, очароваща. Концертът на Софийската филхармония, с който откри новия си сезон, бе под диригентството на известния английски диригент Карел Марк Чичон. С темпераментното  си дирижиране той увлече филхармонията, накара всички да дадат най-доброто от себе си. Изпълнението на оркестровите пиеси бе блестящо, съпроводът на ариите -съвършен. Имаше единство между солистката и диригента, единство в интерпретацията, в емоционалното състояние, „химия между тях“ /нали са съпрузи/ - много щастливо съчетание!

Втората част на концерта малко ме притесни. Прозвучаха латино  и испански ритми, италиански канцонети, въобще един репертоар, предназначен за по- различна публика. Изпълненията бяха блестящи и на оркестъра, и на певицата. Филхармонията свиреше с устрем и настроение, Гаранча беше очарователна, атрактивна, разбира се и музикантски много издържана. На възторжено аплодиращата публика тя подари няколко биса, един от които бе Хабанерата от „Кармен“, изпълнена завладяващо, прецизно, красиво. Защо се почувствах малко неудовлетворена? Защото бях дошла на концерт на една от най-големите оперни звезди в момента и исках да я чуя в разнообразен оперен репертоар, а това което чух, бе презентация на новия й компактдиск, който скоро ще излезе на пазара.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17