Трима творци обединяват свои произведения в графична изложба в Регионалния исторически музей - София. Графиките на Мария Духтева, Иван Нинов и Ирма Водева могат да бъдат разгледани до 3 ноември.
"Мостът се получава между багрите на двете дами, които представяме, и строгата на пръв поглед, но за мен много дълбока графика на Иван Нинов, черно-бяла, но наистина много дълбока", каза в предаването "Хоризонт до обед" Михаела Тодорова от сдружение "Pontes Artis" (Мостове на изкуството), което организира изложбата.
Ирма и Мария са майка и дъщеря. "Колкото и да има в тях много багри, много цветове, за мен те са абсолютно различими една от друга. Дори когато не съм виждала техни работи, в момента, в който ги видя, вече зная коя от тях двете е", допълва Михаела Тодорова.
Насред тези багри, мъжкият артистичен почерк е в по-суровите, класически черно-бели нюанси.
"Мисля, че моите графики имат цвят. Не са само черно-бели. В последните работи имам и литографии, те са направени от акварел, който след това по фото начин е прехвърлен върху литографския камък и мисля, че също има цветни решения", сподели Иван Нинов пред "Хоризонт".
Предизвикателството да създаде графика за Ирма Водева изглежда така:
"Това предизвикателство е преди всичко първо като идея да създадеш картина. На графичния лист процесът е малко по-различен. Има етапи, чисто технологични, но в момента, в който видиш картината на белия лист, отпечатана, напълно завършена, това е истинско удоволствие. Да минеш този път от идея, от нещо, което те е развълнувало, бидейки някъде, например сред природата нещо те вдъхновява, виждаш, влиза нещо в теб като идея и после се опитваш по някакъв начин да го претвориш в двуизмерно изкуство, в картина. За мен е много приятно, когато видиш резултата и си доволен от себе си", поясни художничката.
Откакто Михаела Тодорова е представяла творби на тримата художници в Полша и Литва, мечтае да ги "събере" отново. "Много харесвам техните работи. Голямо изкушение беше да го направя това нещо тук, в София."
Всичко около мен е интересно, даже по улицата, казва Иван Нинов, запитан къде открива вдъхновение. "От всяко нещо може да се направи, от два камъка навън."
Всяка една творба винаги се пречупва през усещането на автора, вярва Ирма Водева. Била е два пъти в Китай. "Там се работи изключително приятно. Живееш в едни много стари къщички, които са направени, специално пригодени отново за авторите. Те се усещат като в едно време, усещат много близко Изтока. Събуждаш се - въздухът какъв е, утрото какво е. Съхранено селище е, с къщички хака, много стари и възстановени - едно райско кътче за твореца".
Сдружението "Pontes Artis" представя за първи път графика. Предишният проект е бил посветен на керамиката - международен пленер в Бусинци, Трънско, където има и Музей на бусинската керамика - най-старата типично българска керамика.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..