Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трима графици градят артистични мостове в съвместна изложба

Трима творци обединяват свои произведения в графична изложба в Регионалния исторически музей - София. Графиките на Мария Духтева, Иван Нинов и Ирма Водева могат да бъдат разгледани до 3 ноември.

"Мостът се получава между багрите на двете дами, които представяме, и строгата на пръв поглед, но за мен много дълбока графика на Иван Нинов, черно-бяла, но наистина много дълбока", каза в предаването "Хоризонт до обед" Михаела Тодорова от сдружение "Pontes Artis" (Мостове на изкуството), което организира изложбата. 

Творба на Мария Духтева

Ирма и Мария са майка и дъщеря. "Колкото и да има в тях много багри, много цветове, за мен те са абсолютно различими една от друга. Дори когато не съм виждала техни работи, в момента, в който ги видя, вече зная коя от тях двете е", допълва Михаела Тодорова.

Насред тези багри, мъжкият артистичен почерк е в по-суровите, класически черно-бели нюанси. 

"Мисля, че моите графики имат цвят. Не са само черно-бели. В последните работи имам и литографии, те са направени от акварел, който след това по фото начин е прехвърлен върху литографския камък и мисля, че също има цветни решения", сподели Иван Нинов пред "Хоризонт".

Творба на Иван Нинов

Предизвикателството да създаде графика за Ирма Водева изглежда така:

"Това предизвикателство е преди всичко първо като идея да създадеш картина. На графичния лист процесът е малко по-различен. Има етапи, чисто технологични, но в момента, в който видиш картината на белия лист, отпечатана, напълно завършена, това е истинско удоволствие. Да минеш този път от идея, от нещо, което те е развълнувало, бидейки някъде, например сред природата нещо те вдъхновява, виждаш, влиза нещо в теб като идея и после се опитваш по някакъв начин да го претвориш в двуизмерно изкуство, в картина. За мен е много приятно, когато видиш резултата и си доволен от себе си", поясни художничката.

Откакто Михаела Тодорова е представяла творби на тримата художници в Полша и Литва, мечтае да ги "събере" отново. "Много харесвам техните работи. Голямо изкушение беше да го направя това нещо тук, в София."

Всичко около мен е интересно, даже по улицата, казва Иван Нинов, запитан къде открива вдъхновение. "От всяко нещо може да се направи, от два камъка навън."

Творба на Ирма Водева

Всяка една творба винаги се пречупва през усещането на автора, вярва Ирма Водева. Била е два пъти в Китай. "Там се работи изключително приятно. Живееш в едни много стари къщички, които са направени, специално пригодени отново за авторите. Те се усещат като в едно време, усещат много близко Изтока. Събуждаш се - въздухът какъв е, утрото какво е. Съхранено селище е, с къщички хака, много стари и възстановени - едно райско кътче за твореца".

Сдружението "Pontes Artis" представя за първи път графика. Предишният проект е бил посветен на керамиката - международен пленер в Бусинци, Трънско, където има и Музей на бусинската керамика - най-старата типично българска керамика.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10