Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският туристически съюз ще обнови маркировката по маршрут Е4

От Испания до Крит - маршрутът е с обща дължина 12 хиляди километра

Снимка: БГНЕС
Българският туристически съюз ще обнови маркировката по международния туристически маршрут Е4. На българска територия той е известен като "Петте планини", защото минава през Витоша, Верила, Рила, Родопи, Славянка. Годишно привлича много чуждестранни любители на природата и преходите в планината. Туристическият маршрут Е4 започва от Испания и завършва на остров Крит и е с обща дължина близо 12 хиляди километра.

БТС поставя маркировки от началото на XX век

Традициите при маркирането на пътеки и маршрути на Българския туристически съюз започват през 1901 година, когато е направена първата маркировка от Драгалевци до Черни връх. Първият правилник за маркировката е изработен през 1958-а, а разпореждане на Министерския съвет от 1967 година определя, че само БТС изгражда маркировка по планините за нуждите на вътрешния и международния туризъм. Далеч преди влизането на България в Европейския съюз, още през 1990 година, Българският туристически съюз е приет за редовен член на Европейската асоциация за пешеходен туризъм.

"На ръководството на тази Асоциация е направило впечатление гъсто разположената мрежа, както и широкият обхват от около 35 хиляди километра трайна и лентова маркировка по всички планини. Те дадоха много висока оценка на Българския туристически съюз и от 12-те европейски туристически маршрута в цяла Европа, тая малка България, както се казва, са възложени три от тези маршрути да бъдат маркирани", каза пред "Хоризонт" Йордан Йорданов, сътрудник "Хижна дейност и маркировка" към БТС.

В три маркирани маршрута влизат близо 90 хижи

Макар и вече с известни финансови затруднения в годините 1991-ва- 1992-ра, 1993-та година, БТС успява да се справи. 1991-ва година е маркирана българската част на европейския маршрут от Ком до Емине с кодовото обозначение Е3, допълни Йорданов. 

През 1993-та година пък е маркиран и маршрутът Е 8, Рила- Родопи, който започва от Боровец и стига до село Мезек, край Свиленград.

"Така в тези три маршрута се обхващат около 90 туристически хижи. Общата им дължина е около 1700 километра, заедно с подходите към маршрутите".

Недобросъвестно се поврежда маркировката

Йордан Йорданов очерта причините за унищожената маркировка. 

"В Стара планина, която е по-лесно достъпна по билото също има стълбова маркировка, там е Е 3 маршрут. Понеже са пасища, там има много говедари, много овчари. Режат стълбовете,  отнасят ги и си правят ограда примерно. Ловците се упражняват на ей тия табели, виждал съм като решето надупчени. Някой недобросъвестен извъртял стрелката без да му дойде наум, че една такава грешна посока може да коства човешки живот при мъгла. Друг един колега беше намерил някаква стрелка оставена до някакво огнище, те са използвали да си пекат нещо на стрелката. Драскани, пръскани със спрейове, както са всички сгради тук...", разказа Йордан Йорданов.

Доброволци обновяват маркировките

Средствата на Българския туристически съюз за поддръжка на маркировка са ограничени, посочи още той.

"Никога Българският туристически съюз маркировка не е правил срещу заплащане, хонорар. Единственото нещо, което е, група ентусиасти, примерно от местно туристическо дружество или от тук, ако има такива, плащаме им командировъчните в рамките на 20 лева, защото все пак трябва да се храни и да спи някъде. Ако можем някъде даже се обаждаме, ходатайстваме да спят и без пари на хижите, докато извършват тези дейности, но винаги е било на доброволни начала", отбеляза още Йордан Йорданов.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01