Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учениците днес - в училище или в музея

| обновено на 28.10.19 в 16:22
Снимка: БГНЕС

Музеите, институтите и Ботаническата градина на Българската академия на науките в София, столични галерии и  театри отвориха врати за безплатни организирани посещения на ученици. Поводът е обявяването на днешния ден за неучебен, но присъствен за всички училища в страната, в които вчера бяха разположени изборни секции.

Още преди обед жълтите павета на бул. „Цар Освободител“ в столицата се изпълниха с групи от ученици, нетърпеливи да посетят музеи, галерии, театри.

„Разгледахме нещата, които хората са правили преди…На мен ми хареса най-много там, където разглеждахме сватбените дрехи“, казаха някои от учениците.

Рени Лазарова, преподавател на децата в 90-о училище в  столичния квартал Люлин, заяви: „Много полезно е всичко това, защото туй за което говорим в училище, децата могат да го видят. Сега излизаме от етнографския музей“.

Тя допълни, че няма да има изоставане с учебния материал, „защото преструктурираме учебното съдържание“.

Един от музеите, към които учениците проявиха най-голям интерес, бе Националният природонаучен.

Д-р Николай Симов от музея разказа от какво в него са били най-много впечатлени  учениците: „От отровните животни, от приспособления за оцеляване за някои животни. Интересни факти, любопитни - най-голямо, най-малко, най-бързо. Кое се учи да говори най-бързо, дали това е папагал или някаква друга птица“.

Могат ли всички ученици, които не учат, да се озоват в музея днес, каквато възможност бе обявена по инициатива на Министерството на образованието и Българската академия на науките?

Не е първия път, когато ще има масови посещения – такива се случват преди Коледа и по време на ваканции, обясни по-рано днес пред „Хоризонт“ Николай Симов от Природонаучния музей. От над 15 училища са се обадили за музея в петък, потвърди той.

„Проблемът е, че сградата може да поеме много хора, но тогава става безсмислено самото посещение на музей. Децата стават доста по-буйни, пречат си едно на друго. Имали сме по десетина класа едновременно без сериозен проблем в музея“, разказа Симов.

Музеите на БАН в района на центъра са три и децата спокойно могат да посетят и Археологическия, и Етнографския музей, винаги могат да се разпределят децата и да видят няколко музея, смята той.

Доц. Георги Желев от Института за космически изследвания и технологии съобщи, че няколко училища са заявили интерес към музейната им експозиция от около 40 апарати и системи. Децата ще влизат на смени, тъй като пространството не може да поеме много ученици наведнъж. Предвидена е беседа за посетителите.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Андрей Цеков: Няма разцепление в ПП-ДБ

Няма разцепление в ПП-ДБ. Това, което е общото в нашата позиция са приоритетите, които считаме, че това НС трябва да има когато започне да действа. Ние за такива приоритети и за възможно управление не можем да водим разговори с 2 партии - ДПС-НН и "Възраждане", заяви депутатът от ПП-ДБ Андрей Цеков и кандидат на втората политическа сила за..

публикувано на 20.11.24 в 14:28
Протестното шествие на таксиметровите шофьори в столицата -  20 ноември 2024 г..

Депутати се срещнаха с протестиращите таксиметрови шофьори в София

Депутати от различни политически формации се срещнаха с протестиращите таксиметрови шофьори в София. Народни представители от "Продължаваме промяната- Демократична България", "ДПС-Ново начало" и "БСП - Обединена левица" коментираха, че също като протестиращите подозират картелно споразумение във връзка с поскъпването на застраховката "Гражданска..

публикувано на 20.11.24 в 14:23
Станислав Балабанов

ИТН ще води разговори с БСП и ПП-ДБ за подкрепа за Силви Кирилов

ИТН ще води разговори с БСП и ПП-ДБ, за да потърси подкрепа за избора на Силви Кирилов за председател на НС, съобщи Станислав Балабанов и призова "Демократична България" да преосмислят позицията си: "Тук отговорите трябва да бъдат от ДБ. Това гласуване не касае Путин и как ще превземе София и българския парламент. Стига с тия опорки и фалшиви..

публикувано на 20.11.24 в 13:59
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Няма никаква дългосрочна политика във финансовото министерство

" Не виждам никаква дългосрочна политика в Министерство на финансите. Последните сериозни промени на данъци бяха правени през 2006-2007 г., когато ситуацията беше съвсем друга. Но оттогава минаха почти 20 години. Не може една система 20 години са не се обновява по някакъв начин ". Това заяви пред БНР Георги Кадиев от "Нормална държава",..

публикувано на 20.11.24 в 13:58
Костадин Костадинов

Костадинов: С гласуването си ДБ подкрепиха отиването на нови избори със служебно правителство на Пеевски

След гласуването в зала лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов коментира, че с гласуването си от "Демократична България" на практика са подкрепили отиването на избори със служебно правителство на Делян Пеевски. "ПП-ДБ са токсични. Те са един от символите на корупцията и на лъжата в българската политика, така че за нас това не е изненада...

публикувано на 20.11.24 в 13:57
Делян Пеевски

Пеевски: Време е за избори

Време е за нови избори. Това заяви председателят на "ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски: "Аз искам избори, защото трябва да има вече мисъл за хората. Тези хора вътре не мислят за хората. Нека да дойдат изборите и хората да изберат някой ясно да управлява България и да има волята. Ако изберат нас, ние ще поемем отговорност да управляваме и няма да се..

публикувано на 20.11.24 в 13:30
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

Тази вечер в Първо студио на БНР от 19 ч. с концерт ще бъдат почетени трима ярки композитори - представители на българския музикален авангард , които имат кръгли годишнини през настоящата 2024 г. Това са Константин Илиев и Георги Тутев, от чието рождение се навършиха 100 г., както и академик Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя..

публикувано на 20.11.24 в 13:23