Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелина Стоянова: Социалните предприятия ангажират уязвими работещи

Цветелина Стоянова
Снимка: Ани Петрова

„Има доста активни граждани. Като цяло навсякъде виждаме пробуждането на българския гражданин“, коментира след местните избори Цветелина Стоянова, доктор по социология и изследовател в агенция „Маркет линкс“. Тя се занимава основно с гражданска активност. Като негативна тенденция тя откроява това, че медиите не са дали възможност на активните граждани да бъдат чути.

"Социалните предприятия възникват не само защото държавата и бизнесът не могат да открият начин да се справят с някои проблеми. Това явление възниква също и защото вече една забележима прослойка от населението не иска да работи в корпоратрицата. Иска да създаде един по-социално устройство, едно ориентиране към човешките ценности", каза още Стоянова.

През последните години понятието „социална солидарна икономика“ много се използва от ЕС и се питаме дали това не е пореден хит, с който много еврочиновници си заслужават заплатите, но зад него наистина има реални процеси. Неслучайно през 2018 г. и у нас е приет закон за социалната и солидарната икономика, поясни социологът.

Социално предприемачество и силен бизнес

Цветелина Стоянова оцени като положителен факт подкрепата на държавата за възникването на социални предприятия чрез взаимодействие с корпоративния свят. „Малко или много се осъзнава вече, че социалното предприемачество не може да бъде устойчиво, ако то не бъде подкрепено от силни организации, които умеят да развиват бизнес.“

Става дума за създаване на възможности уязвимите групи да работят за себе си, да създават икономически продукт и да не изпадат, образно казано, от каруцата на обществото.

„То е решаване на социални проблеми или защита на социални каузи или на групи хора, които не могат да си намерят мястото в бизнес средата, не могат да вървят със същото темпо – било защото са инвалиди, било защото просто техният начин на мислене и действие е различен. Така и бизнесът трябва да приема различните“, коментира социологът.

Познаването на пазарите - шанс за социалните предприятия

Не само социалното предприемачество, но и българският бизнес трябва да се развива в една посока - познаване на пазара, подчерта Цветелина Стоянова, която анализира защо много от социалните предприятия у нас имат къс хоризонт на действие. „Задължително трябва да се опознае пазарът, на който това предприятие се появява.“
Вторият в света кооператив е възникнал в края на XIX век в България, първият се е появил в Англия, изтъкна изследователката. "Така че в България има база, има история за създаването на такива структури. Въпросът е ние да се разберем едни с други."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34