Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китаристът Тони Китановски- "Единственото от което се нуждая е моето трио"

Китаристът- виртуоз Тони Китановски е роден в Скопие, Северна Македония, където и днес живее и работи. Преподава джаз във „Факултета за музикално изкуство“ при Университет „Гоце Делчев“ в Щип и популяризира македонската джаз музика в цял свят. Възпитаник е на престижния Berkeley college, който завършва през 1990 година. Днес от позицията на годините оценката за този шанс да получи образование в една от най- престижните музикални институции остава непроменена за Тони Китановски.„На първо място пребиваването ми в Berkeley college ми донесе приятелството с Георги Дончев и Васил Хаджиманов. Приятелства, това беше основното и разбира се познанията, които ми даде „Земята на джаза“, както и общуването с най- талантливите хора на планетата.“

Освен българските музиканти, с които се запознава в Berkeley college, Тони Китановски е близък приятел с Теодосий Спасов.„Музиката беше тази, която ни събра заедно с Теодосий, но приятелството ни е по- важно. Познаваме се много отдавна и  сме много добри приятели. Пътували сме заедно на турнета, опитваме се да имаме шанса да свирим по-често заедно. Понякога това се случва, но понякога минават няколко години преди да се видим, но нещата така или иначе се получават. Винаги музиката, която правим с него е на едно много високо ниво, затова винаги е удоволствие да свирим заедно.“

За Тони Китановски не е лесен изборът дали да остане в САЩ или да се прибере у дома. „Върнах се, след като войната в Югославия приключи. Всъщност заминах няколко месеца преди да започне войната. Случи се така, че напълно пропуснах този военен период. Върнах се  през 1997 година , но продължавах да пътувам до Щатите. Със семейството ми обмисляхме дали да останем в Щатите или да се приберем в Македония и накрая решихме да останем у дома. И до днес не знам защо го направихме, но така или иначе сега сме тук. Лично аз никога не съм се интересувал дали ще бъда на някое страхотно място, нямам любимо място, където и да ме сложите на планетата навсякъде се чувствам добре. Единственото от което се нуждая е да имам басист и барабанист, каквото е моето трио. С тези музиканти преминава целия ми професионален живот. Понякога наистина ми се иска да бъда в Щатите и планирам да превърна това  в правило- да ходя до Ню Йорк поне веднъж годишно и да свиря с американски музиканти. Това е малко по- различно ниво, защото музиката е жива и се променя ежедневно, поне аз така смятам. През последните няколко години проведох много разговори с музиканти в цяла Европа, включително и с хора, които не са музиканти, но са ценители и колекционери, като промоутъри на фестивали, журналисти и изследователи на джаз историята. Всички казват, че джазът в Америка е умрял и мястото, на което се е  пренесла тази музика е Европа. Но ако питате мен, те грешат напълно. Ако им е приятно да мислят така, хубаво!  Това, което ме смущава е, че джазът в Европа е станал национален проект и е превърнат в културна стока.“

Цялото интервю с Тони Китановски можете да чуете в приложения аудио файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29