Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Следващата цел на Нирмал Пурджа: недостижимото десетилетия наред зимно изкачване на К2

Нирмал Пурджа под Анапурна
Снимка: Nirmal Purja

Когато му задават въпрос, започващ с “Ако успеете...”, той отговаря с “Когато успея...” с пълната увереност в своя успех. За родения в малко село в Непал Нирмал Пурджа вчера, 29 октомври, приключи едно огромно предизикателство, при това с по-добър резултат от планирания - той успя да изкачи всичките 14 осемхилядника на планетата за 6 месеца и 6 дни (целта беше за 7 месеца). Въпреки че използваше допълнителен кислород и помощта на шерпи, мисията в началото изглеждаше невъзможна, особено като се има предвид, че досегашният рекорд беше 7 години, 10 месеца и 6 дни - на корееца Ким Чанг-хо, през 2013 г.

Още след първите няколко върха обаче стана ясно, че скоростта на придвижване, преценките на екипа и подходът към аклиматизацията и изкачванията ще дадат своя дан за успеха, оставаше само факторът време.

Метеорологичните условия наложиха прекратяване на не една експедиция на топ алпинисти тази година, но екипът на Нимс, както наричат накратко 36-годишния Нирмал Пурджа, успя да разпредели по най-оптималния начин усилията си, атаките и да изпълни своята мисия.

Нимс постъпва в армията

“Мисията е изпълнена” - докладва вчера от връх Шиша Пангма Нимс, който има 16-годишен опит в британската армия като гурка (непалските военни, част от армията на Обединеното кралство). През 2003 г., на 20-годишна възраст, той сбъдва детската си мечта и постъпва в армията, а няколко години по-късно - и в специалните сили. Опит, който, съчетан с непалския ген, безспорно му помага по високите върхове.

През 2018 г. кралица Елизабет Втора го удостоява с Ордена на британската империя за постижения във височинния алпинизъм. Вместо да се задоволи с добра пенсия на гурка обаче, Нимс напуска армията, ипотекира къщата си и обявява проекта си за скоростно изкачване на най-високите върхове на планетата. Първия (и сочен за най-смъртоносен) - Анапурна, изкачва на 23 април.

Следва поредица от рекорди, някои от които:

1. Най-много изкачени осемхилядници в пролетния сезон - 6;

2. Най-много изкачени осемхилядници в летния сезон - 5;

3. Най-бързо изкачване на трите най-високи върха на планетата - Еверест, К2 и Канчендзьонга;

4. Най-бързо последователно изкачване на осемхилядници - Еверест, Лхотце и Макалу за 48 часа!

Снимката му от Еверест обиколи света

Постигнатото време от Нимс - 14х8000х6 месеца и 6 дни, щеше да е още по-малко, ако не се беше наложило да направи пауза, за да събере достатъчно пари за втората част от проекта си, и ако китайското правителство не беше затворило за изкачвания този сезон Шиша Пангма. Това наложи Нимс и екипът му да чакат дипломатически преговори между непалското и китайското правителство. Едва в началото на октомври стана ясно, че ще получат разрешение за последния останал осемхилядник.

Въпреки своята устременост към успеха, Нимс и екипът му отделиха време и сили да спасят четирима души, изпаднали в беда по върховете, а често непалецът обръщаше внимание и на климатичните промени:

“На връх Манаслу съм... Но ще говоря за това, че през последното десетилетие са съвсем очевидни значителни промени, причинени от глобалното затопляне. Ледовете се топят и стават все по-тънки и на все по-малка площ. Земята е наш дом. Ако планетата загива, загиваме и ние” - изрече от най-високата точка на Манаслу Нирмал Пурджа. Освен това в социалните мрежи той публикуваше постоянно послания за неограничените човешки възможности, с което привличаше все по-многобройна публика и печелеше още по-голяма популярност:

“Това (успехът - б.а.) е комбинация от начин на мислене, тренировки и собствена физиология. Познавам тялото си и го слушам. Когато изкачвам върха, впрягам цялата си енергия и си казвам: „Как да разкажа историята си, ако не се върна? Трябва да имате смирение, за да можете да се приберете.“

На Гашербрум 2

Що се отнася до критиките, че изкачванията му не са алпинизъм, а по-скоро тест за физическа издръжливост, Нирмал отговаря: “Как мога да водя хора към K2 без технически умения? Как мога да спасявам хора без физически данни? Ако имате умения за алпинизъм, но нямате издръжливост, не можете да стигнете върха.”

Заедно с Нирмал, на Шиша Пангма вчера стъпиха и трима шерпи, за единия от които - Мингма Давид Шерпа, това също бе последният от 14-те осемхилядника. Така Мингма Давид Шерпа стана най-младият човек с т.нар. Хималайска корона - на едва 30-годишна възраст.
Мингма Давид Шерпа

В момента Нимс и екипът му са вече на път за Катманду, където по-късно днес със сигурност ще бъдат посрещнати като герои.

С Райнхолд Меснер

“Той показа, че непалските алпинисти нямат повече какво да учат” - написа за Нирмал Пурджа и екипа му живата легенда в световния алпинизъм Райнхолд Меснер и добави: “Ще видим кога някой ще успее да бъде толкова бърз и силен без изкуствен кислород”.

Изглежда обаче Нимс ще поеме хвърлената ръкавица, защото неотдавна заяви, че ще изкачи К2 през зимата - нещо недостижимо до този момент въпреки десетилетните опити на най-добрите алпинисти от цял свят. При това опитният непалец се заканва да го направи този път без допълнителен кислород.

“Всичко в живота е възможно, ако си въоръжен с решителност и оптимизъм” - написа след вчерашния си успех Нирмал Пурджа. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Нирмал Пурджа

Непалец изкачи всичките 14 осемхилядници за 190 дена

Нирмал Пурджа от Непал записа историческо постижение с изкачването на Шиша Пангма (8013 м) - най-ниския от осемхилядниците. С това той завърши Хималайската корона за рекордно кратко време, съобщи Франс прес. Бившият гурка (непалски военен)..

публикувано на 29.10.19 в 09:00
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алекс Тоткова

Екстремните спортове 15 - 21 юли 2024

Алекс Тоткова зае 6 място на Световната купа по трудност в Бриансон , Франция. С това 19-годишната катерачка стана 10-а във временното класиране, остават още два кръга наесен. В Бриансон победи Мей Котаке от Япония - страната, която все повече се налага..

публикувано на 21.07.24 в 13:07

21.07.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 21.07.24 година.

публикувано на 21.07.24 в 08:15
Борис Машалов

Борис Машалов - северняшкият славей

Борис Машалов има специално място в българската народна музика. Той е един от първите утвърдени в публичното пространство певци у нас с изпълнения по радиото, с концерти и записи на грамофонни плочи. Роден е в град Севлиево на 30 януари 1914 г. и израства..

публикувано на 16.07.24 в 03:00
Първо изкачване на Muchu Chhish

Екстремните спортове 7 - 15 юли 2024

Димитър Атанасов победи в най-дългата дистанция на състезанието по планинско бягане "Трявна Ултра" . Той измина 154-километровото трасе за 20:35:12 часа. При жените най-бърза беше Елена Борисова - тя постигна време 27:06:46 по тежкото трасе, с 6300 м..

публикувано на 15.07.24 в 12:53

14.07.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 14.07.24 година.

публикувано на 14.07.24 в 08:44

07.07.24 Законите на Мърфи

Чуйте в звуковия файл рубриката " Законите на Мърфи" от 7 юли 2024 г. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 08.07.24 в 09:44
Иво Андреев на финала на Е4

Екстремните спортове 1 - 7 юли 2024

Шестима планински бегачи застанаха на 5 юли на масов старт по българския участък от туристическия маршрут Е4 , познат още като „Петте планини“. Трасето е 240 км, с 14 000 метра изкачване във Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка. Шестимата са сред..

публикувано на 07.07.24 в 14:45