Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за оперната прима Христина Ангелакова

Христина Ангелакова
Снимка: Виктор Викторов

Да си припомним изкуството на една наша забележителна оперна певица - Христина Ангелакова. На 29 октомври 2019 г. тя можеше да навърши 75 години, но въпреки че напусна този свят на 18 май 2018 г., споменът за нея е още жив.

Освен че беше великолепна певица, тя беше прекрасен човек - отзивчиа, винаги засмяна, общителна, сладкодумна, естествена. Спомням си много срещи с нея, интервюта, които сме правили - беше пряма и точна в оценките си, в нея нямаше и намек от примадонство и грандомания. 

Тя имаше красив мецосопранов глас - добре овладян, стабилна вокална техника, която ѝ позволяваше да пее най-различни роли: от Изабела от „Италианката в Алжир“ и Анжелина от „Пепеляшка“ на Росини до Азучена от „Трубадур“, Амнерис от „Аида“, Улрика от „Бал с маски“ на Верди. Беше вълнуваща Кармен и Сантуца, пееше прекрасно руски репертоар Полина и Графинята от „Дама Пика“ на Чайковски, Марфа от „Хованщина“ на Мусоргски. Изяви се и в българския оперен репертоар - в „Хан Крум" на Александър Йосифов, “Хан Аспарух“ на Александър Райчев, “Саламбо“ на Веселин Стоянов. Нейните героини впечатляваха, запомняха се.

Родена в Исперих, Христина Ангелакова учи в гимназия в Шумен и 10 години свири на цигулка. Завършва Музикалната академия като ученичка на Сима Иванова и заминава за Италия да специализира в Римската академия „Санта  Чечилия“. Певицата получава 3-годишен ангажимент в Миланската Скала, а след това печели награди на няколко престижни международни певчески конкурси - в Тревизо и Остенде. 23 години е солистка на Софийската опера и гостува на много страни в Европа, пее в най-престижните театри като Миланската Скала, Болшой театър, Римската опера, Дойче опер - Берлин, Лайпцг, Палермо, Болоня, Будапеща, Атина и др.

От 1985 година Ангелакова преподава в Музикалната академия, от 2000 г. е доцент. Освен като певица и преподавателка,тя развива и активна обществена дейност - 4 години е директор на Софийската опера, организира "Моцартовите празници" в Правец, както и редица конкурси. Сред многото награди за дейността ѝ се открояват Комендаторе на Република Италия; наградата за изключителен принос към българската култура в анкетата "Музикант на годината 2015" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" на Българското национално радио и др.

Христина Ангелакова разказва за годините в Италия и работата си с големи звезди на оперната сцена в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25