Да си припомним изкуството на една наша забележителна оперна певица - Христина Ангелакова. На 29 октомври 2019 г. тя можеше да навърши 75 години, но въпреки че напусна този свят на 18 май 2018 г., споменът за нея е още жив.
Освен че беше великолепна певица, тя беше прекрасен човек - отзивчиа, винаги засмяна, общителна, сладкодумна, естествена. Спомням си много срещи с нея, интервюта, които сме правили - беше пряма и точна в оценките си, в нея нямаше и намек от примадонство и грандомания.
Тя имаше красив мецосопранов глас - добре овладян, стабилна вокална техника, която ѝ позволяваше да пее най-различни роли: от Изабела от „Италианката в Алжир“ и Анжелина от „Пепеляшка“ на Росини до Азучена от „Трубадур“, Амнерис от „Аида“, Улрика от „Бал с маски“ на Верди. Беше вълнуваща Кармен и Сантуца, пееше прекрасно руски репертоар Полина и Графинята от „Дама Пика“ на Чайковски, Марфа от „Хованщина“ на Мусоргски. Изяви се и в българския оперен репертоар - в „Хан Крум" на Александър Йосифов, “Хан Аспарух“ на Александър Райчев, “Саламбо“ на Веселин Стоянов. Нейните героини впечатляваха, запомняха се.
Родена в Исперих, Христина Ангелакова учи в гимназия в Шумен и 10 години свири на цигулка. Завършва Музикалната академия като ученичка на Сима Иванова и заминава за Италия да специализира в Римската академия „Санта Чечилия“. Певицата получава 3-годишен ангажимент в Миланската Скала, а след това печели награди на няколко престижни международни певчески конкурси - в Тревизо и Остенде. 23 години е солистка на Софийската опера и гостува на много страни в Европа, пее в най-престижните театри като Миланската Скала, Болшой театър, Римската опера, Дойче опер - Берлин, Лайпцг, Палермо, Болоня, Будапеща, Атина и др.
От 1985 година Ангелакова преподава в Музикалната академия, от 2000 г. е доцент. Освен като певица и преподавателка,тя развива и активна обществена дейност - 4 години е директор на Софийската опера, организира "Моцартовите празници" в Правец, както и редица конкурси. Сред многото награди за дейността ѝ се открояват Комендаторе на Република Италия; наградата за изключителен принос към българската култура в анкетата "Музикант на годината 2015" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" на Българското национално радио и др.
Христина Ангелакова разказва за годините в Италия и работата си с големи звезди на оперната сцена в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..