Да си припомним изкуството на една наша забележителна оперна певица - Христина Ангелакова. На 29 октомври 2019 г. тя можеше да навърши 75 години, но въпреки че напусна този свят на 18 май 2018 г., споменът за нея е още жив.
Освен че беше великолепна певица, тя беше прекрасен човек - отзивчиа, винаги засмяна, общителна, сладкодумна, естествена. Спомням си много срещи с нея, интервюта, които сме правили - беше пряма и точна в оценките си, в нея нямаше и намек от примадонство и грандомания.
Тя имаше красив мецосопранов глас - добре овладян, стабилна вокална техника, която ѝ позволяваше да пее най-различни роли: от Изабела от „Италианката в Алжир“ и Анжелина от „Пепеляшка“ на Росини до Азучена от „Трубадур“, Амнерис от „Аида“, Улрика от „Бал с маски“ на Верди. Беше вълнуваща Кармен и Сантуца, пееше прекрасно руски репертоар Полина и Графинята от „Дама Пика“ на Чайковски, Марфа от „Хованщина“ на Мусоргски. Изяви се и в българския оперен репертоар - в „Хан Крум" на Александър Йосифов, “Хан Аспарух“ на Александър Райчев, “Саламбо“ на Веселин Стоянов. Нейните героини впечатляваха, запомняха се.
Родена в Исперих, Христина Ангелакова учи в гимназия в Шумен и 10 години свири на цигулка. Завършва Музикалната академия като ученичка на Сима Иванова и заминава за Италия да специализира в Римската академия „Санта Чечилия“. Певицата получава 3-годишен ангажимент в Миланската Скала, а след това печели награди на няколко престижни международни певчески конкурси - в Тревизо и Остенде. 23 години е солистка на Софийската опера и гостува на много страни в Европа, пее в най-престижните театри като Миланската Скала, Болшой театър, Римската опера, Дойче опер - Берлин, Лайпцг, Палермо, Болоня, Будапеща, Атина и др.
От 1985 година Ангелакова преподава в Музикалната академия, от 2000 г. е доцент. Освен като певица и преподавателка,тя развива и активна обществена дейност - 4 години е директор на Софийската опера, организира "Моцартовите празници" в Правец, както и редица конкурси. Сред многото награди за дейността ѝ се открояват Комендаторе на Република Италия; наградата за изключителен принос към българската култура в анкетата "Музикант на годината 2015" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" на Българското национално радио и др.
Христина Ангелакова разказва за годините в Италия и работата си с големи звезди на оперната сцена в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..
През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..
На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..
Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...
В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..
На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г. Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..
В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..