Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симпозиум в Пловдив анализира монументалното наследство на социализма

Късометражен филм събира два от символите на града - Альоша и котката

Паметникът на Альоша в Пловдив
Снимка: plovdiv2019.eu
"Нестабилни монументи. Останки от временна идеология“ - така е озаглавен международен симпозиум в Пловдив, който ще анализира съвременното значение на паметниците от социалистическата епоха. 

Артистите Катарина Свобода и Камен Стоянов събират различни гледни точки към монументалното наследство на социализма. Във фокуса на форума ще бъдат както техният късометражен филм „Альоша и котката“, така и проектът „Нонумент“, разглеждащ промените в символната стойност на паметниците.

Симпозиум е част от календара на Пловдив 2019 - Европейска столица на културата.

"Аз често съм бил в Пловдив - и като художник, и като автор за участие в изложби, но миналата година по това време за първи път се качих на хълма на Альоша, на Бунарджика. И тогава това преживяване, това мое първо качване беше повод да се направи целият проект, като същинската част на проекта е късометражен филм, който работим с Катерина Свобода, който заснехме преди около един месец", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Камен Стоянов.

Паметникът на Альоша в Пловдив Снимка: БГНЕС

Песен за Альоша, написана през 1962 година, става много популярна в целия Съветски съюз и с това и паметникът става популярен, отбеляза Стоянов. Като друг интересен факт, който са открили той споменава визуален прототип на скулптурата, който се казва Алексей Иванович Скурлатов. Той е бил в Пловдив, една година е служил, негова фотография остава и попада като първообраз при направата на паметника. 

"Този човек 1982 година пристига в Пловдив, има негова снимка пред паметника на Пловдив. Хорът на Пловдив му изпява тази песен", поясни още Камен Стоянов.

"Котката - това е един друг такъв събирателен образ в Пловдив, един по-ориенталски, с който човек се сблъсква, когато идва в Пловдив. Котката влиза в нашия филм с една фотография, там се случва една двойна експозиция и накрая имаме една двойна експозиция, на която котката и Альоша се срещат върху фотохартията", посочи Камен Стоянов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41

Фестивал за планинарско и приключенско кино започва в Банско

Довечера в Банско ще бъде официално открито 23-ото издание на Международния фестивал за планинарско и приключенско кино. Освен срещи с чуждестранни и български имена от екстремните спортове, програмата включва изложби, детски занятия, както и прожекции на 75 филма от 39 държави. През деня децата ще участват в уроци по ориентиране, скално..

публикувано на 20.11.24 в 11:10

Борис Мисирков и Георги Богданов откриват изложба в Галерия "Алма Матер"

Изложба на Борис Мисирков и Георги Богданов се открива тази вечер в Галерия "Алма Матер". Събитието е от Културния център на Софийския университет и е част от фестивала за европейска солидарност - инициатива, посветена на 35-годишнината от падането на Берлинската стена . Общата тема на фестивала тази година е "Стени".  " Това се оказа една от..

публикувано на 19.11.24 в 10:15

Четири спектакъла "Танци на народите" на формация "Петлите" през ноември

Четири спектакъла ще изнесе бургаската танцова формация "Петлите" през ноември. Това ще се случи в Бургас, Поморие, София и Сливен. И четирите изпълнения на спектакъла, озаглавен "Танци на народите" , са финансирани от Министерството на културата. Зрителите ще видят българско, турско, гръцко и арменско изпълнение . Целта на тази..

публикувано на 19.11.24 в 10:03

Деветото издание на "Поезия в метрото"

Деветото издание на инициативата "Поезия в метрото" ще бъде открито на тази вечер в Полския културен институт в София. В проекта са включени произведения на общо 20 европейски автори. Произведенията им ще бъдат разположени на български език и в оригинал във вагоните на столичното метро и в част от метростанциите до 23 декември...

публикувано на 19.11.24 в 09:54

Романтика отвъд Ламанша ще звучи в "Музикалните вторници"

На 19 ноември от 19:00 часа в камерната зала "България" ще прозвучат клавирни квинтети от Едуард Елгар и Франк Бридж - двама английски автори, творили на границата между XIX и XX век. Камерната формация, която ще ги представи, е в състав: Стоимен Пеев и Евгени Ноев - цигулка, Виктор Мицев - виола, Тодор Иванов - виолончело и Богдан Станев - пиано...

публикувано на 19.11.24 в 09:25