Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страховити разкрития в „Голяма книга на духовете”

Том Егеланд разказва 13 истории за свръхестественото

Питали ли сте се какво е да прекарате нощта в къща, за която се твърди, че е обитавана от духове? Или как трябва да реагирате, ако попаднете на вампир или върколак? Отговор на тези въпроси можете да намерите в „Голяма книга на духовете” на скандинавския писател Том Егеланд. Тя е както енциклопедия на свръхестественото, така и сборник с 13 страшни разказа.

Впечатлен от реализма и оригиналността в историите, издателят Пламен Тотев решава да представи ужасяващо красиво илюстрирания том и на българския пазар. „Един том, предназначен за младата публика, за тези, които се вълнуват повече от темата за свръхестественото и страховитите истории, свързани с вампири, върколаци, зомбита и всякакви такива същества”, обяснява той. Един от първите читатели на сборника е българският писател Емил Минчев, който наскоро издаде книга със страшни истории в световна платформа. Според него в изданието Том Егеланд обединява двата си най-големи таланта: 

„Егеланд е изключителен разказвач. Умее много увлекателно да заплита една мистерия със страхотни персонажи. От друга страна, той е много добър в това да придава автентичност и прави много сериозни проучвания за всичките си книги. „Голяма книга на духовете” е точно тази комбинация - много увлекателни истории, които се редуват с изключително любопитни факти, теории и статии за свръхестественото.”

Рецепта за литература на ужаса

Пламен Тотев разкрива, че в сборника е срещнал истории, много по-различни от това, което е очаквал да прочете: „Има много истории за вампири, за срещи с тях, за това как човек може да се предпази от нападение - всичко това го има в една от тези 13 истории. Има и разкази за срещи с други плашещи създания и изкусителни жени, чиито пленници не могат да се върнат в реалния свят. С всички герои сякаш читателят започва да се отъждествява. Именно това е и рецептата на литературата на ужаса – когато човек започва да съпреживява и се поставя на мястото на героите”.

Писателят Емил Минчев също си има фаворити сред фаталния брой истории: „Тази, която най-много ми хареса, беше „Смеховете от шкафа”. Тя е с много интересен обрат. Това, което ми направи впечатление, е, че действието се развива в съвремието и персонажите са хора, които може би познаваме”.

Страхът има много лица 

„Тези 13 истории се редуват със статии за страховити създания и обитавани от духове места”, допълва Пламен Тотев. „Има отделна част, която си е цяла енциклопедия за свръхестественото. В нея се включват плашещи създания, които още преди хилядолетия са ужасявали човечеството. Има и по-нови загадки – като тази за чудовището от Лох Нес. Има информация и за необичайни свръхестествени явления като телекинеза и телепатия. Читателят ще намери информация и за викането на духове, и за спиритическите дъски”.

Книгата няма да се ограничи само до разкази за страшни същества и свръхестествени явления. Читателят ще бъде пренесен в света на паранормалното с помощта на въздействащи илюстрации. Пламен Тотев разказва, че те са дело на най-обичания художник в скандинавските страни - Мариус Ренберг: 

„На корицата е образът на Смъртта, както са си го представяли хората през вековете. Има и други причудливи илюстрации като къщи на духовете. Неслучайно действието на тези истории се развива нощем. Като че ли тогава е най-плашещо и, може би, най-подходящо да се четат подобни истории”.

„Страшните истории се делят условно на две големи групи – страшното нещо, което е отвън и заобикаля племето, и това, което е вътре във всеки един от нас. Стивън Кинг например, въпреки че привидно неговите истории са пълни с чудовища и демони, всъщност най-плашещи в историите са персонажите му и вътрешните демони на тези персонажи. Всеки може да е чудовище”, отбелязва още Емил Минчев. 

Потърсете чудовището в себе си и отвъд – в репортажа в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13