Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Борислав Игнатов: Балотажът в София беше режисиран

Дневният ред на местната власт след изборите

Борислав Игнатов
Снимка: Ани Петрова

Изборът на балотажа в София между Йорданка Фандъкова и Мая Манолова е бил труден. Така смята арх. Борислав Игнатов, кандидатът за кмет, който отпадна на първия тур на изборите, но бе избран за общински съветник от "Демократична България".

"Аз от самото начало говорех и алармирах, че този балотаж, който беше режисиран и представен много преди те въобще да се кандидатират, за мен будеше огромно съмнение. И аз направих всичко възможно да представя алтернатива на хората, за да могат да гласуват за нещо различно. За съжаление, не можах да се преборя на първия тур и дойде този момент, когато трябваше да се избира между тях двете. Знаете, че и към двете има много сериозни критики, много сериозни резерви и всъщност нашите избиратели, въобще избирателите, бяха поставени в една много неприятна ситуация да избират т.нар. "по-малко зло", коментира Игнатов в предаването "Хоризонт до обед".

"Демократична България" е спечелила 8 от местата за районен кмет в столицата.

"Основна концепция в нашата програма и моята конкретно като кандидат за кмет, беше заложено децентрализация, истинска децентрализация на бюджета, така че всеки районен кмет, независимо от коя политическа сила, да има собствен бюджет, отпуснат още в началото на годината, за да не е необходимо да се молят на Столичния общински съвет за най-елементарни, дребни неща. И за да може успоредно в районите да се изграждат и тротоари, инфраструктура - това, от което има нужда в съответния район. Най-добре го знае районната администрация", поясни арх. Игнатов.

Иво Димов, кмет на Димитровград

След фойерверките на изборите - кметове запретват ръкави

Иво Димов - кмет на Димитровград от ГЕРБ, избран на първия тур, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините в България заяви пред "Хоризонт", че задачите пред кметовете са краткосрочни и дългосрочни. Дългосрочните приоритети на общините трябва да са свързани с осигуряване на стабилни собствени приходи, подчерта той.

"Краткосрочните са свързани с подготовката на бюджет 2020 година. Знаете, че рамката на държавния бюджет вече излезе така, че общините, екипите трябва да започнат усилено да работят по рамката на съответните общини. Друга краткосрочна задача е назначаване на кметски наместници в населени места с под 350 жители, там, където не се проведоха избори според новия Изборен кодекс.“

Предстои среща с МОСВ за такса смет

Националното сдружение на общините ще се срещне на 5 ноември с представители на Министерството на околната среда и водите, за да обсъди размера на отчисленията, които се плащат за депониране на отпадъци, съобщи Димов. От НСОРБ настояват част от данък общ доход да бъде преотстъпван от държавата на общините.

"2% да бъдат преотстъпвани, без да вдигаме данъчната тежест, разбира се, от държавата на общините, като общинските съвети да имат възможност да избират в определен периметър. Това до голяма степен ще даде възможност на общините да разполагат със собствен ресурс и да изпълняват конкретни политики, така както са заложени в програмите съответно на екипите", аргументира се кметът на Димитровград.

Общините - по-самостоятелни финансово

Това не може да се случи през следващата година, но трябва да е тенденция, за да могат общините да разполагат с повече финансов ресурс, смята Иво Димов.

"Аз бих казал, че това решение минава през законодателна промяна в Народното събрание, където трябва да има политическо съгласие. Дебат, който тепърва предстои, за да видим минусите и плюсовете на тези наши предложения. Аз искрено се надявам да се получи политическо съгласие и да се работи в тази посока. Ние започнахме този дебат преди повече от година, но аз съм далеч от мисълта, че една такава законодателна промяна може да стане в рамките на няколко месеца", уточни Димов.

Нов модел за такса смет - от 2022-а?

За идеята да се определя такса смет по нов начин, кметът на Димитровград каза:

"2021 трябва да има национално преброяване, вие знаете. Именно тогава, заедно с това национално преброяване, общините ще бъдат длъжни да направят една статистика за това колко жители живеят на територията на съответната община, колко семейства, колко члена, колко хора живеят в съответните жилища и съответно новият закон да влезе от следващата 2022 година, поне такива са първоначалните намерения при разговорите, които водихме с представители на законодателната власт".

Определянето на такса смет по нов метод коментира и избраният за общински съветник архитект Борислав Игнатов

"В момента Столичната община е подготвила обществена поръчка за възлагане на сметосъбирането за 5 годишен период. Ако бъде подписана тя в този вид през идната година 2020 това означава, че до 2025 година сметосъбирането ще бъде фиксирано като начин, като стойност, като вид дори неразделно, общо, което абсолютно торпелира идеята да се направи справедлива такса смет, тъй като справедлива такса смет трябва да бъде базира на количеството отпадък дори, не на брой души, а на количеството отпадък, който се генерира, на килограм", каза Борислав Игнатов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Радев връчи орден

Президентът удостои аржентинския посланик Алфредо Нестор Атанасоф с орден "Мадарски конник"

Президентът Румен Радев удостои с орден "Мадарски конник" първа степен посланика на Аржентина у нас Алфредо Нестор Атанасоф. Дипломатът получи държавното отличие за заслуги за развитие на двустранните отношения между България и Аржентина.  В словото си на церемонията държавният глава отбеляза:  "Днешната церемония е израз на нашата..

публикувано на 04.12.23 в 17:50
Министърът на финансите Асен Василев -  4 декември 2023 г.

Асен Василев: 20 000 компании и контрагенти участват в избягването на санкциите, наложени на Русия

Над 20 000 компании и контрагенти участват в избягването на санкциите, наложени на Русия заради водената от нея война срещу Украйна, съобщи финансовият министър Асен Василев. Той каза още, че обикновено компаниите, които заобикалят санкциите, работят с "изрядни митнически документи". Предстои да се предприемат допълнителни мерки, за да се..

публикувано на 04.12.23 в 17:44

Част от българите, блокирани в Мюнхен, се прибраха

Част от българите, които бяха блокирани от събота на летището в Мюнхен, вече са в България. Все още има блокирани българи на летището в Мюнхен "Отидохме на летището, бяха отменени полетите, дадоха ни ваучери за хотел. На другия ден се върнахме, стояхме 6 часа на опашка, за да получим информация и 2 часа ни казаха - оправяяте се, летището е..

публикувано на 04.12.23 в 17:39
Премиерът Николай Денков - 4 декември 2023 г.

Премиерът защити решението България да изпрати бронетранспортьори на Украйна

Премиерът Николай Денков защити решението на Народното събрание България да изпрати бронетранспортьори в Украйна и отново изрази увереност, че ветото на президента Румен Радев ще бъде лесно преодоляно от парламента: Президентът Румен Радев наложи вето върху предоставянето на бронирана техника на Украйна "З ащото аргументите, които се използват,..

публикувано на 04.12.23 в 17:39

Кюстендилското с. Лиляч от три месеца е на воден режим

От три месеца на воден режим е кюстендилското с. Лиляч, което e туристическа дестинация. Проблемът е в авариите по остарялата ВиК мрежа,  като някои от авариите не могат все още да се открият,  казаха за БНР от Общината в Невестино Водоподаването за с. Лиляч е по гравитачен способ, от два водоизточника. Въпреки това от лятото водата започнала да..

публикувано на 04.12.23 в 17:00
Владимир Кисьов

Владимир Кисьов: Частично влизане в Шенген е йезуитска работа. Трябва да се настоява за срок

Отдавна трябваше да се повтвърди отношението на България и Румъния към ЕС във връзка с Шенген , защото толкова години изпълняваме критериите за членство, а се измислят все нови неща, които ни спират. Това каза пред БНР Владимир Кисьов, бивш главен преговарящ за членството на България в ЕС и бивш заместник-министър на външните работи...

публикувано на 04.12.23 в 16:57

Серия вторични трусове в Турция след земетресението в Мраморно море

13 вторични труса са регистрирани след земетресението с магнитуд 5,1 в Мраморно море. Това съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая. Трус с магнитуд 5,1 по Рихтер край Истанбул Най-силният вторичен трус е бил с магнитуд  4,5 по Рихтер. Той е усетен минути след земетресението, посочи Йерликая. След трусовете е установено, че..

публикувано на 04.12.23 в 16:47