Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Малинов: Успехът е да намериш това, което те прави щастлив

Композитната фотография като подреждане на света - вътре и вън от нас

Иво Малинов
Снимка: Личен архив

Що то композитна фотография? Иво Малинов казва, че това е друг поглед върху цялото, което ни заобикаля. Днес той открива своя изложба с композитна фотография в Галерията за съвременно изкуство на ул. "Будапеща" 2 в София.
     

„Композитната фотография е нещо като импресионизма в онова време, когато импресионистите решават да погледнат към света наоколо през един филтър. Композитната фотография дава точно тази възможност – да погледнеш през един филтър, през едно ново, силно индивидуално осмисляне и пресъздаване на това, което виждаш с очите си. Защото това, което виждат очите ти, може би не е най-важното. Най-важното е какво усещат сетивата ти“, споделя Иво Малинов в предаването "Графити по въздуха".

Артистичен хибрид

Композитната фотография е нов, дигитален хибрид между фотографията, графичния дизайн и живописта. Композитът е сплав, създадена от първоначалното фотоизображение, „дорисувано” с фантазията и посланието на автора.

Биографията на Иво Малинов е много пъстра. Той е бил журналист и продуцент, има опит както в радиото, така и в телевизията. Писал е филмови сценарии на английски език. Автор е на политически трилъри. Повече от 20 години работи в сферата на стратегическия маркетинг и бизнес развитие.

По философски убеждения е даоист, а в даоизма гордост няма – гордостта е считана за отрова на егото, от която хората е добре да бягат. „Даоизмът е не религия, а по-скоро лично убеждение, възможността да намериш своята връзка с хармонията на вселената“, разкрива Иво Малинов. Затова и изложбата му носи име, което в даоистката етика означава "действие без напрежение, без пренатягане, без насилване на себе си".

Да си болен от фотография

„От фотографията съм си болен отдавна, още от ученическите кръжоци“, връща времето назад Иво Малинов.

„Композитът ми дойде преди две години много изневиделица, защото с новите технологии осъзнах, че всяко нещо, което виждам наоколо, мога да го претворя в нещо абсолютно различно. И най-простите предмети, които ни заобикалят, каквото се сетите, дори някакви домакински уреди – могат да станат изображения, които даже не можем да си представим. Това е друг поглед върху цялото, което ни заобикаля. Което наричаме живот, ежедневие…“

Подреждане на света - вътрешния и външния

Единственият начин да намериш прекия път към своята душевност е да твориш, убеден е Иво Малинов. „Като в древнокитайската притча за вълната и океана. В океана има много и най-различни вълни. Всяка от тях се движи, обаче с ритъма на океана.“

Признава, че прави композитната фотография за себе си, защото го иска душата. „А това вече дали някой ще получи добър импулс от това, дали ще усети някаква добрина, добронамереност и хармония, е личен избор на всеки един човек и лично негово чувство.“

Мечтаел да стане режисьор, но не успял. „За сметка това имам в главата си визии, образи, върви ми някакво кино и до голяма степен го гоня с това, което правя като композитна фотография.“

Миналата година снимал ръждясал стълб на княжевския лифт и превърнал този образ във фотография, озаглавена „Опасни връзки“. Малинов нарича това „откриване на хармонията“ и допълва, че открива подобни сюжети ежедневно.

Потърси щастието в себе си

Успехът е да намериш това, което те прави щастлив, да намериш щастието именно в себе си, обобщава Иво Малинов.

"Парите идват при вас, когато не ги гоните, когато не ги преследвате. Живееш с това, което имаш и с мислите ти си пожелаваш това, което искаш. Но не го преследваш на всяка цена, защото не знаеш какво друго ще пропуснеш по пътя."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Иво Малинов - личен архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40