Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Малинов: Успехът е да намериш това, което те прави щастлив

Композитната фотография като подреждане на света - вътре и вън от нас

Иво Малинов
Снимка: Личен архив

Що то композитна фотография? Иво Малинов казва, че това е друг поглед върху цялото, което ни заобикаля. Днес той открива своя изложба с композитна фотография в Галерията за съвременно изкуство на ул. "Будапеща" 2 в София.
     

„Композитната фотография е нещо като импресионизма в онова време, когато импресионистите решават да погледнат към света наоколо през един филтър. Композитната фотография дава точно тази възможност – да погледнеш през един филтър, през едно ново, силно индивидуално осмисляне и пресъздаване на това, което виждаш с очите си. Защото това, което виждат очите ти, може би не е най-важното. Най-важното е какво усещат сетивата ти“, споделя Иво Малинов в предаването "Графити по въздуха".

Артистичен хибрид

Композитната фотография е нов, дигитален хибрид между фотографията, графичния дизайн и живописта. Композитът е сплав, създадена от първоначалното фотоизображение, „дорисувано” с фантазията и посланието на автора.

Биографията на Иво Малинов е много пъстра. Той е бил журналист и продуцент, има опит както в радиото, така и в телевизията. Писал е филмови сценарии на английски език. Автор е на политически трилъри. Повече от 20 години работи в сферата на стратегическия маркетинг и бизнес развитие.

По философски убеждения е даоист, а в даоизма гордост няма – гордостта е считана за отрова на егото, от която хората е добре да бягат. „Даоизмът е не религия, а по-скоро лично убеждение, възможността да намериш своята връзка с хармонията на вселената“, разкрива Иво Малинов. Затова и изложбата му носи име, което в даоистката етика означава "действие без напрежение, без пренатягане, без насилване на себе си".

Да си болен от фотография

„От фотографията съм си болен отдавна, още от ученическите кръжоци“, връща времето назад Иво Малинов.

„Композитът ми дойде преди две години много изневиделица, защото с новите технологии осъзнах, че всяко нещо, което виждам наоколо, мога да го претворя в нещо абсолютно различно. И най-простите предмети, които ни заобикалят, каквото се сетите, дори някакви домакински уреди – могат да станат изображения, които даже не можем да си представим. Това е друг поглед върху цялото, което ни заобикаля. Което наричаме живот, ежедневие…“

Подреждане на света - вътрешния и външния

Единственият начин да намериш прекия път към своята душевност е да твориш, убеден е Иво Малинов. „Като в древнокитайската притча за вълната и океана. В океана има много и най-различни вълни. Всяка от тях се движи, обаче с ритъма на океана.“

Признава, че прави композитната фотография за себе си, защото го иска душата. „А това вече дали някой ще получи добър импулс от това, дали ще усети някаква добрина, добронамереност и хармония, е личен избор на всеки един човек и лично негово чувство.“

Мечтаел да стане режисьор, но не успял. „За сметка това имам в главата си визии, образи, върви ми някакво кино и до голяма степен го гоня с това, което правя като композитна фотография.“

Миналата година снимал ръждясал стълб на княжевския лифт и превърнал този образ във фотография, озаглавена „Опасни връзки“. Малинов нарича това „откриване на хармонията“ и допълва, че открива подобни сюжети ежедневно.

Потърси щастието в себе си

Успехът е да намериш това, което те прави щастлив, да намериш щастието именно в себе си, обобщава Иво Малинов.

"Парите идват при вас, когато не ги гоните, когато не ги преследвате. Живееш с това, което имаш и с мислите ти си пожелаваш това, което искаш. Но не го преследваш на всяка цена, защото не знаеш какво друго ще пропуснеш по пътя."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Иво Малинов - личен архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26